Brazylia: protesty po podwyżce cen biletów. 200 osób aresztowanych, ranni

wg, PAP
14.06.2013 18:26
Protesty po podwyżce cen biletów. 200 osób aresztowanych, ranni

Protesty po podwyżce cen biletów. 200 osób aresztowanych, ranni (Fot. Nelson Antoine AP)

W toku trwających od czterech dni w Brazylii demonstracji przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej co najmniej 55 osób odniosło rany wskutek szarż policji na protestujących.
Demonstracje ogarnęły Sao Paulo, Rio de Janeiro i Goianię. Według dziennika "Folha de Sao Paulo" aresztowano dotąd około 200 osób.

Masowe protesty z licznym udziałem młodzieży studenckiej rozpoczęły się po podniesieniu o 7 proc. opłat za przejazd metrem, cen biletów kolejowych i opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

Płonęły autobusy

W stolicy finansowej Brazylii, liczącym ponad 11 milionów mieszkańców Sao Paulo, protesty miały najgwałtowniejszy przebieg. Płonęły tam autobusy, a szkody materialne oblicza się na setki tysięcy dolarów. W środkowej Brazylii, w mieście Goiania, pod presją demonstrantów przedsiębiorstwo komunikacji publicznej odwołało podwyżki cen biletów.

Jako oficjalny powód podniesienia cen biletów podano zbliżającą się inaugurację rozgrywek o Puchar Brazylii w piłce nożnej, traktowanych jako wstęp do piłkarskiego mundialu, który odbędzie się w Brazylii w przyszłym roku.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (15)
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 33 razy 27

  Cóż, tam przynajmniej ludzie mają jaja. W takiej Warszawie co roku podnoszą ceny o jakieś 15% (tak wygooglowałem, sam nie korzystam bo współczynnik cena/jakość przestał mi odpowiadać już dwie podwyżki temu) i nikt nawet nie piśnie. Teraz niby organizują jakieś referendum w sprawie odwołania nieudolnej prezydent, co de facto i tak nic nie da, bo premier powoła na jej miejsce "komisarza", kto wie czy nie będzie to ta sama, odwołana osoba.

  Swoją drogą ciekaw jestem co musiało by się stać, żeby w Polsce tak protestowali...

 • bardzouparty

  Oceniono 14 razy 8

  "Demokracja" umiera.
  Jaki pomysł na życie po śmierci "demokracji" mają politycy, prokuratorzy, sędziowie, policjanci, pismaki, ludzie show biznesu, religijni faszyści (kler, popy, pastory, mułły...)?

 • dr_herpes

  Oceniono 8 razy 0

  demokracja! kapitalizm!

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 3 razy -1

  Ale oni głupi w tej Brazylii. Wystarczy poustawiać fotoradary, podwyższyć cenę parkowania. mandatów i akcyzę na paliwo.
  Miliony same lecą na kontko i już można dotować KM.
  Kierowcy są zwyczajowo najbardziej dojoną grupą społeczną i nikt -nigdy nie stanie w ich obronie.
  W Polsce i generalnie w Europie to świetnie działa.

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy -1

  Powinni atakować fizycznie pracowników sfery budżetowej których roszczeniowa postawa doprowadzila do wzrostu cen biletów.

  Czy ktoś wie jakie świadczenia socjalne i ulgi dla rodzin mają tamtejsi kierowcy przedsiębiorstw komunikacji miejskiej i jaka jest liczba zamachów na ich życie?

 • micawber7

  Oceniono 10 razy -2

  W Warszawie bilety sa za tanie. Poza tym jest za duzo linii i trzeba je likwidowac. Szczegolnie jak od Euro 2012 mamy dwie linie metra.

 • kazik2500

  Oceniono 8 razy -8

  No prosze. A teraz burda w Brazylii. Jest tam za dobrze to trzeba zrobic zamieszanie.

 • kretu23

  Oceniono 25 razy -21

  Dziki kraj. w 1888 jak tylko zniesiono niewolnictwo, to wszyscy uwolnieni uciekli w góry i do dzisiaj tam siedzą, patrz fawele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje