PO: wybory szefa partii lipiec-sierpień, pozostałe do końca października

14.06.2013 16:16
Grzegorz Schetyna i Donald Tusk

Grzegorz Schetyna i Donald Tusk (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

- Wybory szefa Platformy będą w lipcu i sierpniu, a wybory w partyjnych kołach, powiatach i regionach - od 1 września do końca października - ustalił zarząd krajowy PO. Rozmawiano też o referendum ws. odwołania prezydent stolicy i spadających notowaniach partii.
Po zaplanowanej na 29 czerwca konwencji krajowej Platformy (ma ona zmienić statut partii, umożliwiając bezpośrednie wybory przewodniczącego) będzie tydzień na zgłaszanie się kandydatów na szefa PO. Do tej pory start zadeklarował jedynie Donald Tusk. Nowego przewodniczącego wybiorą członkowie partii (jest ich około 40 tysięcy) w głosowaniu przez internet i korespondencyjnym.

Konwencja 23 lub 30 listopada

- Szacujemy, biorąc pod uwagę czas potrzebny na przesyłanie dokumentów pocztą, że w sierpniu zakończy się pierwsza tura wyborów przewodniczącego. Jeśli będzie potrzebna druga tura, to najprawdopodobniej dojdzie do niej na przełomie sierpnia i września - powiedział sekretarz generalny PO Andrzej Wyrobiec.

1 września rozpoczną się wybory w lokalnych strukturach ugrupowania, czyli najpierw w kołach, a potem w regionach i powiatach. Mają one potrwać do końca października. Proces wyborczy w PO zakończy konwencja wstępnie zaplanowana na 23 lub 30 listopada - podał Wyrobiec.

Zarząd na piątkowym posiedzeniu przyjął projekty uchwał dotyczące m.in. bezpośrednich wyborów przewodniczącego, a także regulaminu wyborów wewnętrznych. Politycy PO przyznają, że ścierały się różne wizje dotyczące terminów tych wyborów.

- Były różne zdania, były różne głosy. (...) Znaleźliśmy odpowiedzialne spojrzenie na przyszłość, teraz wszystko w rękach konwencji krajowej - statutowej. Tam będziemy decydować o tym scenariuszu na najbliższe miesiące - tak wiceszef PO Grzegorz Schetyna relacjonował posiedzenie zarządu. Przyznał, że był zwolennikiem przeprowadzenia "w jednym segmencie czasowym" wyborów na szefa partii i w regionach. - Wybory mają swoje tempo i emocje. Uważam, że trzeba potrafić zamknąć je w jednej części, a nie rozciągać dłużej - na kilka miesięcy. Poza tym uważam, że jesień, tj. wrzesień-październik, to zawsze jest lepszy termin niż lipiec-sierpień - dodał. Jak mówił, miesiące wakacyjne są zawsze trudnym czasem na przeprowadzanie wszelkich wyborów i kampanii.

"Referendum jest bez sensu"

Wiceszef PO poinformował ponadto, że zarząd debatował też o możliwym referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Rozmawialiśmy i zastanawialiśmy się, co zrobić, jakie będą następstwa zdarzeń, jeśli chodzi o możliwość referendum. Jak w dobry sposób pomagać Warszawie, chwalić się i być dumnym z osiągnięć, z tego, co Warszawie udało się zrobić - powiedział.

Według szefa kujawsko-pomorskiej PO Tomasza Lenza powstanie "strategia dotycząca przygotowań do referendum", którą mają wspólnie ustalić Gronkiewicz-Waltz i szef PO na Mazowszu Andrzej Halicki.

Szef łódzkiej Platformy Andrzej Biernat potwierdził, że na zarządzie PO omawiano różne warianty wspomożenia prezydent Warszawy przy ewentualnym referendum. - Prezydent Gronkiewicz-Waltz przedstawiła sytuację w mieście, nie jest zdenerwowana, ale jak każdy dobry gospodarz martwi się tym, co się może stać w razie przegranej. Referendum jest bez sensu - ocenił.

Uważa, że PO skutecznie pomoże prezydent Warszawy. - Szukaliśmy rozwiązania" - przyznał Biernat. Szef partii w Małopolsce Ireneusz Raś wyraził nadzieję, że warszawiacy pójdą do urn, ale dopiero w 2014 r. - w wyborach samorządowych. - PO jest chyba jedyną partią, która mówi, że nie ma ludzi nieomylnych, każdy z nas popełnia błędy, rachunek sumienia na pewno się przyda - przyznał.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz to bardzo dobry polityk, samorządowiec i dobry człowiek, niestety, jej obraz jest skrzywiony - uznał Raś. Jak mówił, za jej rządów w Warszawie przeprowadzono 600 inwestycji.

"Będzie to dobry reprezentant"

Zarząd dyskutował też o wyborach uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu. Schetyna powiedział, że nie zapadła jeszcze decyzja, kto będzie kandydatem partii w tych wyborach. Wyraził przekonanie, że "będzie to dobry reprezentant, z szansami na zwycięstwo, w trudnym dla PO okręgu wyborczym". Wybory uzupełniające są potrzebne, bo senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego.

Lenz poinformował ponadto, że dyskusja na zarządzie dotyczyła spadających notowań Platformy. Według najnowszego sondażu CBOS gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie czerwca, na PiS zagłosowałoby 27 proc. ankietowanych, a na PO - 23 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie: SLD - z 9-proc. poparciem i PSL z 6-proc. wynikiem.

Według Lenza premier już rok temu mówił, że rok 2013 będzie najtrudniejszy dla PO. - Przejmujemy się obecnymi notowaniami, analizujemy je, myślimy co dalej, czeka nas ciężka praca, aby doprowadzić do kolejnego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. To długa droga i wielkie wyzwanie dla PO - mówił Lenz.

Z kolei Biernat zaznaczył: "Musimy odbić się, szukamy rozwiązania, a jednym z nich jest zakończenie procedury wewnętrznych wyborów w PO. Myślę, że dojdzie do przełamania kryzysu".

Zobacz także
Komentarze (135)
Zaloguj się
 • kel00s

  Oceniono 71 razy 19

  To, że kradną, nie potrafią nic zmienić, że najważniejsze są stołki dla swoich i tych z PSL to tylko "błędy w komunikacji". NIEROBY

 • iha-iha-iha

  Oceniono 88 razy 14

  Polska Zjednoczona Platforma Obywatelska teraz POwie "przepraszamy"i bedzie kradła dalej

 • jamj

  Oceniono 51 razy 11

  Czyli od początku lipca do końca października partia rządząca będzie zajęta wybieraniem rządzących w swojej partii na różnych szczeblach. Sprawy rządzonego państwa trafią na ten czas na półki. Może to i lepiej?

 • bgdvfters99

  Oceniono 53 razy 11

  mocny ten premier
  mimo kontuzji podczas cotygodniowego haratania w gale jeszcze pojechal na zjazd pelo..
  strach pomyslec jak wydobrzeje bedzie odrabial czas i haratal w gale codziennie..

 • rekontra333

  Oceniono 11 razy 7

  Ratowanie tonącej łajby PO w gadzinówce Szechtera rozpoczęta.

  Na razie walą nieśmiało. Jak dotąd wymyślili tylko akcję pod kryptonimem "Krzysztof Skowroński i PIS". Jak będą strzelać z takiej amunicji, to w końcu kapiszon im w rękach wybuchnie. Hehe :)

  Awaj

 • milorex10

  Oceniono 55 razy 7

  PO jako żywo przypomina komunistyczną PZPR z lat 80- tych ubiegłego wieku. Tak samo jest dyletancka, nieudolna i marnotrawiąca publiczne pieniądze jak komuniści. Jednak w zgarnianiu do siebie państwowego i publicznego grosza politycy Platformy Obywatelskiej na głowę biją komunistów. PO to obecnie największy polski pasożyt i szkodnik.

 • gawor4

  Oceniono 14 razy 6

  Sposób jest prosty.

  Trzeba wydrukować za 6 baniek ulotek, z napisem "HGW Warszawski Prezydent Tysiąclecia".
  Ulotki, helikopterem zrzucić nad Warszawą tuż przed wyborami.
  Gwarantuję że poparcie skoczy do 1000 %.

 • maniakon

  Oceniono 42 razy 6

  WOW niesamowite caly narod podekscytowany - ilu bedzie kandydatow, jak silnych, czy bedzie zachowany parytet: mesko damski, gomo i hetero, jak to wplynie na sprawnosc partii i czy zauwazane niedociagniecia w jej pracy jako partii rzadzacej przeloza sie na wmiane lidera ktory sie nie sprawdzil i uznal ze zwyciestwo wystarczy dalej mozna nic nierobic lub wrecz mozna skutecznie niszczyc kraj, no i najwazniejsze ile ten cyrk bedzie kosztowal podatnikow bo przeciez chopcy (i dziewczyny) nie robia tego za swoje tylko za pieniadze podatnikow - koszmar ze dozylismy czasow gorszych politycznie i spolecznie niz PRL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje