Premier Turcji: Do czasu wyroku sądu nie będzie budowy w parku Gezi

14.06.2013 13:03
Od 31 maja w Turcji trwają masowe protesty. Demonstranci zarzucają premierowi autorytaryzm i chęć islamizowania laickiego państwa.

Od 31 maja w Turcji trwają masowe protesty. Demonstranci zarzucają premierowi autorytaryzm i chęć islamizowania laickiego państwa. (Fot. Burhan Ozbilici AP)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał, że do czasu wyroku sądowego zawieszony zostanie projekt inwestycji w stambulskim parku Gezi. Gest ten został oceniony jako pozytywny przez manifestantów demonstrujących w obronie parku od ponad dwóch tygodni. Premier wezwał też manifestantów do opuszczenia placu Taksim. - Usłyszeliśmy wasz głos - powiedział.
Krótko po tym, jak wystosował "ostatnie ostrzeżenie" wobec uczestników protestów antyrządowych, Erdogan w nocy z czwartku na piątek przyjął delegację złożoną z artystów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i dwóch rzeczników demonstrantów z parku Gezi. Czterogodzinne spotkanie nie przyniosło konkretnych decyzji, ale padły na nim obietnice i gwarancje ze strony władz, które pozwalają dostrzec wyjście z kryzysu - ocenia AFP.

Rząd, który dotąd potwierdzał zamiar kontynuowania na miejscu parku projektu budowlanego - rekonstrukcji koszarów sułtańskich, zgodził się, by najpierw decyzję w tej sprawie wydał sąd. - Rząd zobowiązuje się do poszanowania decyzji wymiaru sprawiedliwości i zastosowania się do niej - powiedział po spotkaniu wicepremier Husejn Celik.

31 maja sąd administracyjny Stambułu zalecił zawieszenie prac do czasu wydania wyroku w sprawie budowy. Rząd odwołał się od tej decyzji. - Sprawa jest przedłożona w sądzie obwodowym i być może zmierzamy do Trybunału Stanu. Jednak nic nie będzie robione w parku Gezi w czasie, gdy trwają procedury - powiedział Celik. Potwierdził też, że rząd ma zamiar zorganizować - bez względu na wyrok sądu - referendum w sprawie przebudowy stambulskiego placu Taksim i pobliskiego parku Gezi. Wcześniej już propozycja referendum została odrzucona przez demonstrantów.

Policja użyła 150 tys. bomb z gazem

Niemal równolegle z tą informacją w mediach pojawiły się dane tureckiej policji. Wynika z nich m.in., że podczas antyrządowych protestów w Stambule, Ankarze i innych miastach policjanci użyli 150 tys. bomb z gazem łzawiącym oraz 3 tys. l wody - informuje serwis Polskieradio.pl.

W raporcie zaznaczono również, ze funkcjonariusze mimo informacji przekazywanych przez demonstrantów nie używali do rozpędzania tłumu gumowych pocisków.

"Rząd jest wyjątkowo tolerancyjny"

Wicepremier zażądał ponownie, by manifestanci opuścili park, i dodał, że rząd jest wobec nich "wyjątkowo tolerancyjny". Dwóch przedstawicieli ruchu Solidarite Taksim, zrzeszającego 116 organizacji związanych z obroną parku, oceniło raczej pozytywnie spotkanie z władzami. - Pozytywne są wyjaśnienia premiera mówiące o tym, że projekt nie będzie kontynuowany do czasu ostatecznej decyzji wymiaru sprawiedliwości - powiedział jeden z nich, Tayfun Kahraman.

Oficjalne stanowisko protestujący mają ogłosić do końca dnia w piątek. Erdogan ma zaś wypowiedzieć się na spotkaniu swej partii AKP (Partii Sprawiedliwości i Rozwoju) około godz. 14 czasu polskiego.

Setki uczestników protestów spędziły noc z czwartku na piątek w parku Gezi mimo ryzyka kolejnej interwencji sił bezpieczeństwa. Kilka godzin przed nocnym spotkaniem Erdogan zwrócił się z "ostatnim ostrzeżeniem" do demonstrantów, nalegając, by opuścili to miejsce. Erdogan ostrzegł w czwartek, że policja usunie "wichrzycieli" z parku Gezi w ciągu 24 godzin.

Pewien, że większość Turków go popiera, premier od początku protestów przeciw niemu przyjął twardy ton wobec manifestantów zarzucających mu autorytarne zapędy i zamiar islamizacji życia publicznego. Nieprzejednanie Erdogana ściągnęło na niego krytykę, w tym ze strony Zachodu. Demonstracje przeciwko przebudowie placu Taksim i likwidacji parku Gezi przerodziły się pod koniec maja w antyrządowe protesty w całym kraju.

Zobacz także
Komentarze (15)
Premier Turcji: Do czasu wyroku sądu nie będzie budowy w parku Gezi
Zaloguj się
 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  O ku..wa. Użył gazu w postaci bomb. Już cię Obama ma na celowniku.
  Kto zwróci życie Zabitym?
  Czy to od nich pochodził głos który po 2 tygodniach usłyszał.
  Czy wcześniej byłeś głuchy??
  TUSKU czy ty też jesteś głuchy.
  Ilu ma zginąć, żebyś usłyszał.?

 • zenon444

  0

  Tutaj jest cykl prawdziwych relacji, dużo zdjęć i filmy

  Pacyfikacja placu Taksim przez turecką policję

  obserwatorpolityczny.pl/?p=12018

 • adambiernacki69

  Oceniono 1 raz 1

  Usłyszałeś głos? To teraz weź rodzinkę walizeczkę i wyp.... Ty, ty i ty wyp... zwalniamy was! Już tu nie pracujecie a mieszkacie na własne ryzyko. Tak powinno być!

 • queserasera

  Oceniono 4 razy 4

  Premier Turcji: Usłyszeliśmy wasz głos. Teraz opuście Taksim

  Premierze Turcji: Usłyszałeś nasz głos. Teraz opuść Taksim, Stambuł, Turcję.. czyli idi na ch..

 • front242

  Oceniono 7 razy 7

  "Usłyszeliśmy wasz głos".... powiada patetycznie malowany "Sultan" do tych wszystkich alkoholikow, anarchistow, pedalow, agentow, ekstremistow wszelkiej masci, ktorych jego Policja od dwoch tygodni bezustannie gazuje&paluje&polewa z armatek.
  Narobil arogancki skorumpowany pajac smrodu na cala Europe i mysli ze pomiatany narod zapomni o gazie, palach, armatkach wodnych..... powalony na kolana wielka fala wspolczucia dla ciezkiej choroby ( GLOSY SLYSZY ) Sultana:)
  "Sad" o wszystkim rozstrzygnie! A czowac nad praca sadu bedzie dzisiejszy MINISTER SPRAWIEDLIWOSCI, ktory do niedawna zajmowal sie ustalaniem ( dziennikarze dorwali- zanim ich nie posadzili- sie do napisanej jego reka listy firm z ktorych 95% dostawala zlecenia) wynikow panstwowych przetargow:)))

 • fagusp

  0

  Aktualne wyniki sondaży w Polsce nasuwają mi jedno pytanie. Erdogan zużył 150 tys. bomb i 3 tys. litrów wody, a mimo to poniósł porażkę. Jeśli w 2015 nastanie nam Poskęzbaw to ile będzie potrzeba bomb, żeby postawić pomnik zamordowanego prezydenta na Krakowskim? I czy użycie w miejsce wody zwykłej wody święconej ostatecznie przeważy i przedsięwzięcie odniesie sukces?

 • topiramax

  Oceniono 6 razy 6

  "Usłyszeliśmy"?
  W ilu osobach o sobie mówi ich premier?
  Dwóch?
  Trzech?
  Ojciec, Syn i Duch Święty?

 • eesensja

  Oceniono 2 razy -2

  On miał też dziadka w UBotach. Reakcje POdobna.

 • rumcajs116

  Oceniono 10 razy 10

  Z wodą to się nie wysili , 3 tysiące litrów czyli 3 metry sześcienne , ale za to nadrobili gazem .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje