Dowódca SS odnaleziony w USA. Brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego?

Zdjęcie z 1944 roku

Zdjęcie z 1944 roku (Fot. AP)

Michael Karkoc, jeden z dowódców odpowiedzialnej za zbrodnie podczas II wojny światowej jednostki SS ?Galizien? został odnaleziony w USA. 94-letni mężczyzna ukrywał się przez dziesięciolecia. Dokumenty SS mają dowodzić, że zatrzymany brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego.
94-letni Michael Karkoc mieszka w Minnesocie. Najprawdopodobniej sfałszował swoje dokumenty, co pozwoliło mu się przedostać w 1949 roku do USA. Karkoc ukrył, że był oficerem i jednym z założycieli 14 Dywizji Grenadierów SS (1 ukraińska) (niem. 14. Waffen-Grenadier-Division der SS), potocznie określanej jako Dywizja "SS-Galizien". Udało mu się przedostać do Stanów Zjednoczonych, choć członkowie tej formacji byli na tajnej czarnej liście osób, które miały zakaz wstępu do USA.

Karkoc tłumił powstanie warszawskie?

Choć oficjalne dokumenty nie potwierdzają, że Karkoc brał bezpośredni udział w zbrodniach wojennych, przeciwko niemu świadczą zeznania członków jego oddziału. Zarzuca mu się, że wydał rozkaz masakry cywilów. Ponadto dokumenty SS mają dowodzić, że brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego.

Znany jako "Łowca nazistów" dr Efraim Zuroff z Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie spodziewa się, że potwierdzą się dowody, że Karkoc okłamał urzędników amerykańskich i że zostanie deportowany i osądzony za zbrodnie wojenne.

"Ścigani mają po 100 lat, ale to nie zmienia ich z morderców w dżentelmenów" - [WYWIAD Z EFRAIMEM ZUROFFEM ]

Karkoca skażą tak, jak Demjanjuka?

Dowody działalności Karkoca, znajdujące się w dokumentach, do których dotarła agencja AP, skłoniły władze niemieckie do śledztwa mającego na celu potwierdzenie zarzutów. Po precedensie w sprawie Johna Demjanjuka w Niemczech naziści mogą być oskarżeni o zbrodnie wojenne, nawet jeśli ich bezpośredni udział w nich nie zostanie udowodniony.

Demjanjuk nie dostał zarzutów zamordowania konkretnych osób. Został skazany jako strażnik obozu śmierci w Sobiborze, który miał współudział w wymordowaniu 28 tys. Żydów.

Zobacz także
 • Lipschis nie był w Auschwitz kucharzem, a mordercą - twierdzi b. więzień obozu Miso Vogel Lipschis nie był kucharzem, tylko mordercą? Rozpoznał go były więzień z Auschwitz
 • Erika Steinbach w Gdańsku w maju 2011, spotkanie z mniejszością niemiecką Związek Wypędzonych tworzyli naziści. Steinbach: Nie jestem zaskoczona [WYWIAD]
Komentarze (214)
Dowódca SS odnaleziony w USA. Brał udział w tłumieniu powstania warszawskiego?
Zaloguj się
 • abigail36

  0

  a mnie amerykanie probowali puscic z dymem w obozie zaglady o nazwie watykan tlumaczac to bogiem a jak sie nie udalo to wcisneli mi chorobe psychiczna dzieki czemu nadal sie nade mna znecaj wykorzystujac moich oblakanych rodzicow ktorzy z przepracowania na rzecz usa zwariowali i zaczeli twierdzic ze bog do nich przemowil co ma tlumaczyc i usprawiedliwiac dlaczego zyje mi sie coraz gorzej dziekuje ameryce za nedze, ostracyzm spoleczny , ponizanie i ciosanie mi kolkow na glowie przez komunistow i pie...w z watykanu zapewniam ze zyje mi sie tylko gorzej

 • totapis500

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystkie narody ścigają zbrodniarzy,a nasze IPN zaciera ślady ich zbrodni kryjąc zbrodniarzy takich jak żydowski prokurator Świątkowski z rozkazu którego wymordowano tysiące polskich patriotów,przeciętnego śmiertelnika nie interesuje to, że był wujem rodziny Kaczyńskich.

 • wallach

  Oceniono 4 razy 2

  Wielkie mi hallo, niech lepiej osadza tych tchorzow z rzadu tzw londynskiego za te nieudane i niepotrzebne powstanie a nie dziadka :)

 • phalene0

  Oceniono 6 razy 4

  Szczwany skunks dożył prawie setki! ;p

 • agzegoz

  Oceniono 5 razy -3

  pod sad polskich dowodcow powstania

 • toxicwaltz

  Oceniono 8 razy 4

  SS to nie byli żołnierze, tylko banda morderców. Sama przynależność do SS powinna być karalna jako przynależność do organizacji przestępczej o charakterze zbrojnym.

 • a_le_1

  Oceniono 5 razy 1

  Fajnie, tylko że SS Galizien nie biła się w Warszawie podczas powstania. To zakłamywanie historii ma długą tradycję, pewnie niektórym nie podoba się fakt, że w Warszawie byli Rosjanie z RONA. Tak, Rosjanie po obu stronach Wisły...

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 2

  Nie ma czegoś takiego jak "założyciel dywizji".
  Dywizje tworzy się przez wydanie rozkazu. Na szczeblu naczelnego dowództwa.

 • kazsallag

  Oceniono 6 razy 2

  USA samo zapraszało nazistów (Operacja Paperclip).- i co się dziwić że kryli zbrodniarzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje