Sondaż CBOS: Rośnie przewaga PiS nad PO

14.06.2013 12:11
Rośnie przewaga PiS nad PO. Partia Jarosława Kaczyńskiego z poparciem na poziomie 27 proc. prowadzi w najnowszym, czerwcowym sondażu CBOS o cztery punkty procentowe. W stosunku do maja oznacza to wzrost o jeden punkt procentowy. Platforma nie straciła jednak na poparciu i utrzymuje najgorszy od ośmiu lat wynik 23 proc.
Trzeci w tym tygodniu sondaż - po TNS Polska i HH dla wp.pl - pokazuje zwiększającą się przewagę PiS (27 proc.) nad PO (23 proc.). Jest to jednak pierwszy sondaż, w którym poparcie dla Platformy utrzymało się na tym samym poziomie.

Zgodnie z wynikami czerwcowego sondażu CBOS trzecie miejsce zajmuje SLD z wynikiem 9 proc., czwarte - PSL z poparciem na poziomie 6 proc. Na obie partie zagłosowałaby w czerwcu taka sama grupa ankietowanych co w maju. O jeden punkt procentowy mniej osób zagłosowałoby za to na Ruch Palikota - w czerwcu partia może liczyć na poparcie na poziomie 3 proc.

Solidarna Polska i Nowa Prawica mają po 2 proc., PJN i PPP - po 1 proc. Poparcie dla tych partii nie zmieniło się od ostatniego miesiąca. 23 proc. ankietowanych nie wie, na które z ugrupowań chciałoby oddać swój głos.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (351)
Zaloguj się
 • asteroida2

  Oceniono 146 razy 84

  Ostatnio zaczynam sobie myśleć, że będzie całkiem ciekawie gdy PiS dojdzie do władzy i wszyscy ludzie poświęcający swój czas na batalie między PiS a PO zaczną się orientować, że nic się nie zmieniło.
  Dysonans poznawczy tych, którzy wierzą że po zamianie PO na PiS wszystko będzie o wiele lepsze albo wszystko będzie o wiele gorsze, spowoduje chyba gwałtowny wzrost inteligencji w społeczeństwie.

 • cup_of_t

  Oceniono 65 razy 55

  zadziwia mnie dobry wynik PSL. Ta partia jest kompletnie bezuzyteczna i utrzymuje sie przy wladzy tylko dlatego, ze daje d.. sorry, zawiera sojusze z kazda partia, ktora znajdzie sie u wladzy. Poza tym dokonan wlasnych - zero!

 • dzieuchy

  Oceniono 114 razy 52

  Wynik Palikota w sondażu gazety pozamiatał :-) Z drugiej strony pokazuje, iż tzw. 'profesjonalne" sondaże są o kant dupy potłuc.

 • wmc-33

  Oceniono 104 razy 52

  I będzie pat, bo ani PO ani PiS nie będą zdolne zebrać stabilnej większości.

 • zwid

  Oceniono 128 razy 30

  Jako zaciekły wróg PiSdzielni (od chwili jej powstania), życzę im zwycięstwa w wyborach.
  Bo w tym powikłanym kraju, tylko to może ich ostatecznie zniszczyć!

 • wakazashi26

  Oceniono 35 razy 23

  W Polsce nic się nie zmieni przez najbliższe kilkadziesiąt lat,bo w większości :
  1.Polacy nie interesują się polityką( glosują na ładniejszego i na tego co więcej obieca swoim wyborcom)
  2.Nie posiadają elementarnej wiedzy ekonomicznej i nie wiedzą na jakich zasadach działa gospodarka i mechanizmy nią rządzące
  3.Nie chodzą na wybory( średnią frekwencja oscyluje około 49%,to stanowczo za mało.W ostatnich latach PO poparło około 19% wszystkich osób posiadających prawo glosowania( czyli mam do czynienia z niskim poziomem legitymizacji partii która obecnie sprawuje włądze
  4.Wyborczy system Hondt'a powoduje że scena polityczna zabetonowana jest na Amen,głosujemy nie na konkretnego kandydata którego chcemy wybrać a na partie( to zniechęca do głosowania,bo nie ma na kogo)
  5.łatwo ulegają manipulacji szeroko pojętej Tv,
  6.Brak myślenia o przyszłych pokoleniach( u nas żyje się w myśl,Każdy sobie rzepkę skrobie)
  7. Mentalność z PRL-u w dużej części Polaków zakorzeniła sentyment do czasów komuny w myśl''Czy się stoi czy się leży 2 tysiące się należy
  Aby to się zmieniło należy od przedszkola lub podstawówki wprowadzić zajęcia z Ekonomii w postać przystępnej dla dzieci i starać się przekonać ludzi,że Socjalizm to system,który prędzej czy później zbankrutuje( nawet Szwecja odchodzi od tego typu modelu,widać do czego rozdawnictwo zasiłków doprowadziło).Tylko państwo z niskim podatkami i wolności gospodarczą może rodzic zdrowe fundamenty na których powinien opierać się nowoczesny kraj,w przeciwnym razie Polska nadal będzie przypominać skansen Europy z tanią siła roboczą i rynkiem zbytu dla towarów pochodzących z zagranicy.

 • pawelekok

  Oceniono 17 razy 7

  @januszz4
  Nie wyobrażam sobie gorszego ministra finansów od Jacka Vincenta Wspaniałego. Właśnie ujawnił się wielki krach jego założeń budżetowych na ten rok. Stało się to, co prorokowali wszyscy kumaci, podniesienie podatku VAT spowoduje spadek przychodów z tego tytułu. Założeniem było podniesienie wpływów o 5 mld ze 132 mld w roku poprzednim. A tymczasem zanosi się na to - jeśli utrzyma się dotychczasowa tegoroczna dynamika - że wpływy będą o 15 mld niższe niż w roku poprzednim, czyli o 20 mld niższe od budżetowanych. Czyli na poziomie zaledwie 85% planowanych. To dyskwalifikuje ministra finansów jako takiego. Tymczasem on został wicepremierem i zamierza kontynuować swoją politykę. Aż strach się bać. Do tej pory poprzednie rządy mało się w gospodarkę mieszały i jakoś się kręciła. Teraz mamy drugą poważną ingerencję rządu po słynnym spowolnieniu Balcerowicza z równie albo bardziej opłakanymi skutkami. Aż strach się bać.

  To już i pewnie Pani Szydło będzie lepsza. Im mniej się będzie czuć "kompetenta" tym będzie lepiej, tym mniej będzie szkodzić.

 • agap.e

  Oceniono 20 razy 6

  Nie znam się jak to działa,ale jak był kod do wpisania to wyniki sondy były miarodajne.Teraz nie ma to od razu 90% ma Palikot.Nie wydurniajcie się i zlikwidujcie tą sondę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje