Łódź. Policjanci skazani za znęcanie się nad dwoma zatrzymanymi

14.06.2013 11:22
Ćwiczenia policji przed Euro 2012

Ćwiczenia policji przed Euro 2012 (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Na kary od 4 miesięcy do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał łódzki sąd rejonowy czterech policjantów oskarżonych za znęcanie się na dwoma zatrzymanymi w celu zdobycia zeznań. Sąd uznał za wiarygodne zeznania pokrzywdzonych.
Na kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata sąd skazał 37-letniego Pawła D. i o rok starszego Sebastiana K. oskarżonych o przekroczenie uprawnień, znęcanie się w celu uzyskania zeznań oraz spowodowanie obrażeń ciała. Kary po cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata sąd wymierzył 34-letniemu Danielowi T. i 36-letniemu Januszowi D., którzy mieli przyglądać się całemu zajściu. Obu zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych.

Dwóm pierwszym oskarżonym sąd na trzy lata zakazał pracy w policji, dwóm kolejnym wymierzył dwuletni zakaz pełnienia obowiązków służbowych. Oskarżeni mają także zapłacić pokrzywdzonym w sumie po 7 tys. zł zadośćuczynienia oraz grzywny w wysokości od 2 tys. do 1,6 tys. zł.

Sąd, skazując policjantów, uznał zeznania pokrzywdzonych za wiarygodne. Wyrok nie jest prawomocny. Według prokuratury ponad dwa lata temu Sebastian R. i Łukasz K. zostali zatrzymani w jednej z kamienic; znaleziono przy nich narkotyki.

Zatrzymani trafili do śródmiejskiego komisariatu policji. Z ich relacji wynika, że dwaj policjanci, aby wydobyć od nich zeznania, skuli im ręce kajdankami, kazali przełożyć je pod kolanami i wsunęli pod nie kij. Opierając go o meble, powiesili pokrzywdzonych głowami w dół. Kajdanki poraniły im ręce (jeden z zatrzymanych to inwalida). Według relacji poszkodowanych dwaj inni policjanci mieli się przyglądać zajściu i nie reagowali.

O sprawie zawiadomiła prokuraturę matka jednego z pokrzywdzonych. Wszyscy policjanci nadal pełnią służbę.

Zobacz także
Komentarze (6)
Łódź. Policjanci skazani za znęcanie się nad dwoma zatrzymanymi
Zaloguj się
 • framberg

  Oceniono 10 razy 10

  Policja jest skazywana wyłącz nie na wyroki w zawieszeniu. Inaczej mówiąc idą wolno.
  gdyby obywatel tak się zachował wobec policjanta to by z pierdla nie wyszedł.

  Sądy z policją to jedna sitwa, jedna mafia.

 • robert28l

  Oceniono 9 razy -1

  Jak ktoś diluje narkotykami ,musi sie liczyć że zostanie skatowany . Raz przez policję , drugi raz przez konkurencję.

 • abw12300

  Oceniono 16 razy 14

  Jaki komendant policji, taka policja. Nic ująć, ani nic dodać.

 • kniazwitold

  Oceniono 24 razy 20

  Kolejny raz sad robi sobie jaja z prawa i obywateli, dająć rzezimiechom wyroki w zawieszeniu.

  Policjanci są osobami powołanymi do egzekwowania prawa i jeżeli smai je łamią, stają sie moralnie identyczni z księżulkami gwałcącymi dzieci i ministrantów.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 46 razy 44

  "Dwóm pierwszym oskarżonym sąd na trzy lata zakazał pracy w policji" - a po co? Przeciez osoba skazana i karana pracowac w Policji nie moze i powinni zostac natychmiast z Policji zwolnieni...

 • iremus

  Oceniono 22 razy 16

  A ich szkolili na Guantanamo? Przecież tam używają głównie wody a nie kija.
  Po zmianie opcji rządzącej będzie można zlikwidować policję a wszystkim byłym policjantom obniżyć emerytury do poziomu rent socjalnych. Trzeba wykorzystać uchwaloną ustawę z 2009r o zaopatrzeniu emerytalnym byłych eSBeków.
  A to się ZUS ucieszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje