Applebaum o PRISM: Naprawdę, bardzo staram się zrozumieć, dlaczego wszyscy są zszokowani

- Wszyscy znamy wyskakujące w przeglądarkach reklamy, tak niesamowicie pasujące do tego, co dziesięć minut temu wyszukiwaliśmy przez Facebook. Jeśli nie przejmujemy się tym, że korporacje wykorzystują nasze dane, żeby zarabiać, dlaczego przejmujemy się, kiedy rząd USA robi to samo, żeby łapać terrorystów? - zastanawia się Anne Applebaum
"Naprawdę, bardzo staram się zrozumieć, dlaczego wszyscy są zszokowani - zszokowani! - informacjami o tym, że rząd USA pomaga sobie danymi generowanymi przez Google'a, Facebooka i Twittera" - pisze w "The Spectator" Anne Applebaum.

Publicystka przypomina o reklamach wyskakujących w naszych przeglądarkach "niesamowicie pasujących" do tego, co akurat wyszukiwaliśmy 10 minut wcześniej choćby na Facebooku. I zaraz potem pyta: jeśli nie przejmujemy się tym, że korporacje wykorzystują nasze dane, żeby zarabiać, dlaczego przejmujemy się, kiedy rząd USA robi to samo, żeby łapać terrorystów?

Jej zdaniem wygląda jednak na to, że skandal będzie się rozwijał aż do następnego "bostońskiego bombera" albo zabójców z Woolwich.

A skąd brytyjski rząd...?

Jednocześnie Applebaum zwraca uwagę na inny kraj. "Dżochar Carnajew (...) pisał na swoim profilu na Facebooku (...) 'Nie ma innego Boga niż Allah, niech to wybrzmi w naszych sercach'. Dwa tygodnie temu Theresa May (minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii - red.) chwaliła się, że 5,5 tys. podobnie 'radykalnych treści' zostało usuniętych z internetu (...). Wszyscy przytaknęli. Ale w jaki sposób brytyjski rząd znalazł te 5 500 'radykalnych treści'? Wpisując 'nienawiść do Wielkiej Brytanii' w wyszukiwarkę Google'a?" - pyta publicystka.

Czytaj cały wpis Anne Applebaum >>

Więcej o:
Komentarze (102)
Applebaum o PRISM: Naprawdę, bardzo staram się zrozumieć, dlaczego wszyscy są zszokowani
Zaloguj się
 • bombel1967

  0

  ,,Obama to muzułmanin? Amerykanie wierzą coraz bardziej..."
  MUZUŁMANIN W KAŻDEJ POSTACI JEST PSYCHOLEM, MAM NADZIEJĘ, ŻE CHINY PORADZĄ SOBIE Z TYM GÓ.WNEM, ...

 • waw33

  Oceniono 1 raz 1

  Cała Europa i NATO są wkurzeni na jej ziomów, a Applebaum udaje że nie kuma o co biega. No tak, jak USA podsłuchuje Polaków to jest ok - pewnie twierdzi ta Polka z importu.
  Normalnie sojuszników się nie podsłuchuje, roznosicielko "demokracji". Stalin tak robił.

 • umilowanyprzywodca

  Oceniono 1 raz 1

  Potwierdzenie spiskowych teorii o tym, że rząd USA poprzez wymuszanie przemocą na prywatnych firmach zmian w oprogramowaniu podsłuchuje i inwigiluje cały świat rzeczywiście nie jest szokujące. Wcale ..
  Facebook i google to prywatne firmy. Sam im daję dane i to tylko te, które chcę, bo wszelkie skrypty śledzące można wyłączyć kilkoma kliknięciami. Poza tym te firmy zbierają dane tylko po to, żeby zarobić, co nie jest jakimś przerażającym celem.
  Z inwigilacją ze strony USA walczyć nie mogę, a reprezentujący mnie, obywatela, na arenie międzynarodowej, prezydent, premier oraz Pani mąż, powinni, ale jakoś się do tego nie garną.
  I zapewne nieprawdą jest także to, że rząd USA wykorzystuje dane tylko do łapania terrorystów. Terroryści to dobra wymówka, w której tworzeniu USA uczestniczyło. Gdyby terroryści im przeszkadzali to nie wspieraliby obecnie syryjskiej Al Kaidy czy FSA albo pakistańskiego Jundullah ..

 • mykytyn

  Oceniono 2 razy 2

  Applebaum - ty jestes głupią krową, stąd nie rozumiesz, widać w jakim bagnie się taplasz żydówo

 • andypedy

  Oceniono 3 razy 3

  Dla Amerykanki to normalne, ze rzad podsluchuje i zaglada kazdemu w majtki.
  Przeciez USA jest w permanentnym stanie wojny z kims zupelnie jak kiedys byli sowieci.

  Tam policja bez problemu rozwali dzieciaka z plastikowym karabinkiem - bo moze byc zagrozeniem.

  Dla Polakow to wciaz szok..
  Ale i my sie przyzwyczaimy... juz w szkolach mamy szkolenie antyterrorystyczne a na ksiazki nie ma.
  Niech zyje Pax Americana...

 • stpaul

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Applebaum, żona polskiego ministra spraw zagranicznych „naprawdę bardzo stara się zrozumieć, dlaczego wszyscy są zszokowani” programem PRISM. Ja zszokowany nie jestem, bo mam tyle oleju w głowie, żeby wiedzieć, że nowoczesne środki komunikacji są całkowicie przezroczyste. Oczywiście nie dla każdego są przezroczyste. Trzeba włożyć w to trochę wysiłku i wyłożyć niemałą kasę. Pozostaje jeszcze problem przesiewania jobibajtów informacji. Trzeba mieć dobry powód, żeby się w to bawić. Ale podsłuchiwanie rzekomo sojuszniczych premierów i prezydentów jest sxurwysyństwem. A miało być tak pięknie, „barack me obamadeus” itp. Zamiast tego mamy Rage Against The Machine, można tego słuchać w kółko czytając panią Applebaum i słuchając rzecznika Białego Domu.

 • cyklista

  Oceniono 1 raz 1

  Applebaum to inteligentna baba była. Klimakterium się zbliża, bądźmy litościwi dla kobiety.

 • rypalski

  Oceniono 2 razy 0

  pani Applebaum ... ja rozumie ,ze Sejm zabronil barbarzynskiego halal'u i ma pani klopoty z dostaniem koszernego miesa ... ale prosze niech pani sie odpie... od polskiej polityki ....

 • jkrzyzosiak

  Oceniono 1 raz 1

  Miss Applebaum, Watch "The lives of others" and you should understand, compare the numbers of "colateral victims" of your goverment drone programs to the number of victims of pressure cooker bombers, look at the images of Abu Ghrahib, read about force feeding hunger strikers in Guantanamo Bay, talk to your husband about the life in toltalitarian state and with your inteligence you will undertand. I don't belive you are not smart enougth to understand. Total survilence may deliver marginaly better security for Americans at the cost of living in totalitarian state. You should know better.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX