Edward Snowden persona non grata w Wielkiej Brytanii. "Zagrożenie dla dobra publicznego"

14.06.2013 09:51
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. HANDOUT REUTERS)

Brytyjski rząd wydał międzynarodowy zakaz zabraniający liniom lotniczym na całym świecie wpuszczania Edwarda Snowdena do samolotów lecących do Wielkiej Brytanii. Autentyczność dokumentu, do którego dotarła Agencja AP, potwierdził brytyjski dyplomata.
- Przewoźnik, który złamie wydany przez Wielką Brytanię zakaz, zostanie ukarany grzywną w wysokości 2 tys. funtów - ostrzega anonimowy brytyjski urzędnik. Powiedział on również, że Snowden prawdopodobnie zostanie na Wyspach uznany za "zagrożenie dla dobra publicznego".

Przekazany liniom lotniczym dokument nosi nazwę "RALON Carrier Alert 15/13". Jest do niego dołączone zdjęcie Edwarda Snowdena, jego data urodzenia oraz numer paszportu. Widnieje na nim również informacja: "jeśli ta osoba podejmie próbę podróży do Wielkiej Brytanii, Przewoźnik powinien odmówić mu wejścia na pokład".

Tajskie linie lotnicze, które jako pierwsze potwierdziły informację o istnieniu zakazu, informują, że dokument został im przekazany w czwartek przez firmę zarządzającą tajskimi lotniskami narodowymi. Pracownik przewoźnika podkreślił, że "dokument nie miał zostać upubliczniony".

Grozi mu do 20 lat za każdy dokument

Edward Snowden to sprawca przecieku dotyczącego zbierania przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) danych z internetowych serwerów. Informacje, które przekazał "Guardianowi" i "Washington Post", dotyczą zbierania przez NSA od 2007 r. tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebooka, Yahoo, YouTube, AOL. Snowdenowi grozi w USA proces i skazanie na wieloletnie więzienie. Może on dostać wyrok od 10 do 20 lat za każdy dokument, do którego wycieku się przyczynił. Jednak nie wiadomo, czy na ekstradycję Snowdena z Hongkongu zgodzą się Chiny. Nie wiadomo, gdzie Snowden przebywa teraz, jednak prawdopodobnie nie opuścił Hongkongu.

Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • aprox99

  Oceniono 693 razy 543

  Właściwie powinien dostać nobla za walkę o wolność i demokrację.tę prawdziwą.Teraz widzimy że kapitalizm to gorsze od komunizmu,to że sklepy są pełne zamyka nam oczy na prawdę.Wolność o którą walczą USA i zachód to mrzonka.Kontrola na kazdym kroku,wiedzą o nas wszystko.To niewolnictwo

 • pio765

  Oceniono 234 razy 228

  Czy George Orwell, też jest na tej liście? Ministerstwo Prawdy "Wielkiej Brytanii" nie próżnuje..

 • m-kow

  Oceniono 201 razy 185

  Właściwie na jakiej podstawie? jest jakis wyrok sądu? Oczywiście nie, to "rząd" wie lepiej....

 • aloyzuk

  Oceniono 172 razy 156

  ostatecznym celem tych działań inwigilacji obywateli - jest totalna kontrola i podporządkowanie każdego człowieka na tej planecie, bedą o tobie wiedzieli wszystko, gdzie jesteś, co robisz, czym sie interesujesz, czego sie boisz, czy ogladasz filmy porno i co kupujesz w sieci itp.

  i jezeli staniesz sie nie wygodny w jakimś momencie - to z łatwością zostaniesz usuniety przez swoich władców i panów, bo twoją rolą bedzie totalne NIEWOLNICTWO i to pod każdą postacią tj. wolności słowa, finansowe, intelektualne, naukowe i duchowe, gdzie o twoim szcześciu bedą decydowac koncerny swiatowe, masoni i tym podobni iluminaci

  Wiec wcale mnie nie dziwi ze Wielka Brytania uznala go za "zagrożenie dla dobra publicznego" - bo poprostu przeszkadza im w ich cudownym planie "totalnej kontroli", a najsmieszniejsze jest to ze taki Obama jest laureatem nagrody nobla a Assange czy Snowden musza ukrywać sie przez całym światem - to jest chore

 • bartoszjanusz

  Oceniono 96 razy 86

  Świat to jedna wielka mafia. Wielka Brytania widocznie należy do tej mafii skoro piętnuje prawdę.

 • verjad

  Oceniono 82 razy 56

  W celu ochrony i upamiętnienia heroicznego czynu tego człowieka powinna się zawiązać międzynarodowa inicjatywa społeczna. Jak na razie to rządy upamiętniają wszystkich zasłużonych - w sprawach jedynie słusznych i polsatowo-tvn-owo poprawnych. Przydałaby się jednak pamięć dla prawdziwych bohaterów, a tej nie jest w stanie zapewnić nikt poza LUDEM.

 • tylk0p0

  Oceniono 112 razy 50

  Uwaga,Uwaga w związku z niepochlebnymi wypowiedziami nt 6 latków w szkołach wyłączamy możliwość komentowania. Przecież to tylko milion podpisów więc ponad 30 mln się z nimi nie zgadza. Dlatego też nie będziecie psuli opinii panu Donaldowi i jego ministrze.
  Redaktorzyny z Wybiórczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane