Edward Snowden persona non grata w Wielkiej Brytanii. "Zagrożenie dla dobra publicznego"

Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. HANDOUT REUTERS)

Brytyjski rząd wydał międzynarodowy zakaz zabraniający liniom lotniczym na całym świecie wpuszczania Edwarda Snowdena do samolotów lecących do Wielkiej Brytanii. Autentyczność dokumentu, do którego dotarła Agencja AP, potwierdził brytyjski dyplomata.
- Przewoźnik, który złamie wydany przez Wielką Brytanię zakaz, zostanie ukarany grzywną w wysokości 2 tys. funtów - ostrzega anonimowy brytyjski urzędnik. Powiedział on również, że Snowden prawdopodobnie zostanie na Wyspach uznany za "zagrożenie dla dobra publicznego".

Przekazany liniom lotniczym dokument nosi nazwę "RALON Carrier Alert 15/13". Jest do niego dołączone zdjęcie Edwarda Snowdena, jego data urodzenia oraz numer paszportu. Widnieje na nim również informacja: "jeśli ta osoba podejmie próbę podróży do Wielkiej Brytanii, Przewoźnik powinien odmówić mu wejścia na pokład".

Tajskie linie lotnicze, które jako pierwsze potwierdziły informację o istnieniu zakazu, informują, że dokument został im przekazany w czwartek przez firmę zarządzającą tajskimi lotniskami narodowymi. Pracownik przewoźnika podkreślił, że "dokument nie miał zostać upubliczniony".

Grozi mu do 20 lat za każdy dokument

Edward Snowden to sprawca przecieku dotyczącego zbierania przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) danych z internetowych serwerów. Informacje, które przekazał "Guardianowi" i "Washington Post", dotyczą zbierania przez NSA od 2007 r. tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebooka, Yahoo, YouTube, AOL. Snowdenowi grozi w USA proces i skazanie na wieloletnie więzienie. Może on dostać wyrok od 10 do 20 lat za każdy dokument, do którego wycieku się przyczynił. Jednak nie wiadomo, czy na ekstradycję Snowdena z Hongkongu zgodzą się Chiny. Nie wiadomo, gdzie Snowden przebywa teraz, jednak prawdopodobnie nie opuścił Hongkongu.

Komentarze (169)
Edward Snowden persona non grata w Wielkiej Brytanii. "Zagrożenie dla dobra publicznego"
Zaloguj się
 • w.o.z.w

  0

  za prawdę go ścigają bandyci

 • tuskopalikot

  0

  żywy trup obserwatorpolityczny.pl/?p=12201

 • maksimum

  Oceniono 1 raz 1

  Zaden cywilizowany kraj nie da mu azylu i co bedzie biedak robil przez nastepnych 50 lat?
  Kto mu da prace w Chinach,jak on przy najblizszej okazji bedzie ujawnial tajne dokumenty?

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy -1

  @ jagopa

  A wiec skoro z ciebie taki 'Hamerykan' , to moze mi opowiesz, jak sie zyje w USA absolwentom Harvardu czy MIT i jak im ciezko o prace? Dokladniej - jak im bylo ciezko o prace ze 20 lat temu?
  Mnie tez sie wydawalo, ze zyc nie umierac, poki widzialam tylko campus doktorancki i domki mych profesorow, ale - wyobraz sobie - odbilo mi pewnego dnia pojechac sobie 4x4 na zachod...
  I wowczas zobaczylam taka nedze, o jakiej pisze @pro-contra, poczynajac od...stanu amerykanskich drog, a na osiedlach 'socjalnych' przyczep campingowych konczac. :)

 • jagopa

  Oceniono 9 razy 1

  @adammichnikoff
  W zasadzie nie komunikuje z motlochem lewackim, ale ci jeszcze odpowiem. Szukasz w intetnecie i bylejakiej liberalnej literaturze informacji o USA, ktorej prostackim celem jest rozbudzenue nienawisci i arogancji do lepszego, wolnego zycia, pelnego sukcesu. Jestes taka retro-tuba czasu minionego, czasu komuchowskiej pogardy dla cywilizacji zachodniej. Ty gardzisz dzis swiatem, ktory dal ci wszystko co potrzebujesz. Ja z drugiej strony od ponad 20 lat ciesze sie nieograniczona wolnoscia, o ktorej ty sobie mozesz tylko poczytac.

 • robert_1918

  Oceniono 4 razy 2

  Jak długo jeszcze rząd brytyjski będzie właził w d*pę amerykanom, nim go ludzie widłami pogonią???

 • kato-rznik

  Oceniono 5 razy 3

  To dziwne. Nie lepiej byłoby go w Londynie aresztować i oddać Amerykańcom?
  Na miejscu Amerykańców byłbym zły za ten list na Anglików.

 • abw12300

  Oceniono 4 razy 4

  No to teraz jak nic Pan Sikorski ogłosi wieczorem, że......... No bo przecież Polska jest suwerenna....

 • adammichnikoff

  Oceniono 8 razy -2

  Takie pierdoły dla naiwnych to możesz pisać w listach do swoich kumoszek na podkarpackiej wsi. Znam usa lepiej niż ty, nie tylko z własnych wieloletnich oserwacji, ale także z bogatej lektury socjologicznej, ekonomicznej i politologicznej, o której nie masz zielonego pojęcia.Twoja wiedza oparta o chwilowe jednostkowe doświadczenie i prostackie, egoistyczne zadowolenie otumanionego leminga z istnienia shoping malla w okolicy wiecej mi mówi o tobie niżbys chciał ujawnić. Poczekaj aż ci się odmieni, bo prędzej czy później tak się stanie, jako że spadkobiercą DuPonta ani Rockefellera nie jesteś. Zakładam, ze wgl piszesz prawdę, a nie pleciesz bajeczek o wymyślonym życiu. nawet jednak jeśli to prawda, to gratuluję ci samozadowolenia w kraju gdzie ogrom ubóstwa, cierpinia, nędzy, wykluczenia zblizył się już do poziomu III świata. Normalni ludzie mają wrażliwość etyczną, która tego nie toleruje nawet jeśli im jest dobrze. Egoistyczne świnie, sługusy stanowiące 10% obsługujących niewidzialny 1%, są tym bardziej zadowolone im bardziej innym jest źle.Ale tylko ten 1% może czuć się pewnie. 10-procentowa garstka sługusów jest wymienna. Jak ci zlicytuja domek z plastikowym sajdingiem i znajdziesz się w miasteczku namiotowym to inaczej zaśpiewasz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje