Komornik odebrał niewidomej sprzęt do czytania. Teraz PO szykuje zmiany w prawie

14.06.2013 08:59
Komornik zajął samochód zaparkowany przed warsztatem zadłużonego mechanika

Komornik zajął samochód zaparkowany przed warsztatem zadłużonego mechanika (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Poseł PO Artur Dunin pracuje nad zmianami dotyczącymi egzekucji komorniczej wobec osób niepełnosprawnych. Według jego pomysłu komornik nie będzie mógł zabrać osobie niepełnosprawnej sprzętu potrzebnego do codziennego funkcjonowania.
W ciągu dwóch tygodni ma powstać wstępna propozycja zmian prawnych. Ramowo miałaby ona polegać na zapisaniu w ustawie, że tzw. zajęciem komorniczym nie można objąć sprzętu potrzebnego osobie niepełnosprawnej do codziennego funkcjonowania. Dunin podkreśla, że chodzi również o pieniądze z budżetu państwa, bo sprzęt dla osób niepełnosprawnych jest dofinansowywany m.in. przez PFRON.

Poseł PO zwrócił się również z interpelacją w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza. - Rozmawiałem z prezesem Krajowej Rady Komorniczej Rafałem Fronczkiem o ewentualnych zmianach w prawie komorniczym. Pan Fronczek rozumie taką potrzebę, deklaruje wolę współpracy - powiedział Dunin.

Firma podupada, choroba postępuje...

Poseł tłumaczy, że zajął się sprawą po tym, jak zgłosiła się do niego niedowidząca kobieta, której komornik zabrał urządzenie umożliwiające czytanie. Jej sprawę opisała później "Gazeta Wyborcza". Kobieta chorowała na raka piersi i węzłów chłonnych, a później zaczęła tracić wzrok. Dziś lewym okiem widzi na 40 proc., prawym na 10 proc. Ma orzeczenie o niepełnosprawności znacznej (dawniej najwyższa, I grupa inwalidzka).

Przez choroby pani Anny i jej męża podupadła ich firma. Mają 300 tys. zł długów, banki zajęły hipotekę domu i działki. Komornicy zabierają m.in. część emerytury Anny. W sumie na życie zostaje im miesięcznie ok. 1,3 tys. zł.

W grudniu małżeństwo zamówiło olej opałowy do ogrzewania domu. Faktura opiewała na 2,5 tys. zł. Firma dostarczyła paliwo, ale Anna i Piotr nie mieli czym zapłacić. Twierdzą, że kilkakrotnie prosili właściciela firmy o prolongatę - czytamy w "GW".

... a komornik zabiera

W połowie kwietnia sąd poinformował kobietę, że w ciągu dwóch tygodni musi spłacić wierzyciela - dług z odsetkami sięgał już 3 tys. zł. Nie spłaciła, bo nie miała z czego. 20 maja pojawił się komornik, który zabrał jej nowe urządzenie rehabilitacyjne, które kosztowało 5,3 tys. zł, z czego PFRON zapłacił 90 proc.

Zobacz także
 • Po tekście "Gazety" komornik odpuści pani Ani? "Wniosek o umorzenie postępowania"
Komentarze (63)
Komornik odebrał niewidomej sprzęt do czytania. Teraz PO szykuje zmiany w prawie
Zaloguj się
 • noel1

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli się czyta takie i podobne sprawy, to jak można być dumny z tego że jest się Polakiem. W kraju prawa, w którym jest przyzwolenie rządzących dla hohsztaplerów, złodzieji pseudobankowców naciągaczy, agentów wszelkch maści itp.itd.Co prawda podobne przypadki w innych krajach też się zdarzają, ale w Polsce jest nagminne. Jak można być dumny z faktu że jest się Polakiem?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 2

  Komornik i k...a to nie zawód. To typ charakteru.

 • rysiyk

  Oceniono 1 raz 1

  I co niema uczciwych kandydatów na to stanowisko? Trzeba aż prawo zmieniać?

 • jacek.3

  Oceniono 3 razy 3

  uprzejmie proszę o podanie imienia, nazwiska i adresu tego komornika. Chciałbym z nim zamienić kilka słów.

 • przeciw_debilom

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli państwo nie chroni najsłabszych, to może trzeba by powołać inicjatywę społeczną, i kilku takich komorników powiesić w metalowyvh klatkach na widok publiczny? Może to sku...eli nauczy nieco inaczej pracować na swoją pensję.

 • korn33ab

  Oceniono 3 razy -3

  PiS wam pokarze jeb... glupki ale wam to nieroby pasuje PIS wprowadzi co miesieczne wolne swieto smierci katastrofy smolensliej i bilety za darmo do smolenska.
  Co wy macie w tych glowach orzeszka.
  Wam pusto glowi nie wolno do ucha szeptac bo wam echo glowy wysadzi.
  Piora wam te glowki puste PiS i jacy oni sa biedni.. Bo pan Kaczynski stracil Matke brata itd... kazdy kogos stracil nie tylko ON tepe h..

 • poljack

  Oceniono 15 razy 15

  Komornik ściąga pieniądze TAK
  Dlaczego nigdy nie piszecie że w pierwszej kolejności pieniądze idą do komornika dopiero reszta dla wierzyciela .To jest główny powód ich znieczulicy !!!

 • xsawer

  Oceniono 1 raz 1

  Rokicie mógłby zabrać kapelusz.

 • pascvale

  Oceniono 1 raz 1

  Im więcej zabiorą, tym szybciej zrzuca się na Janka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje