Gowin, b. minister sprawiedliwości, o sprawie Rokity: "Jest niszczony przez wymiar sprawiedliwości"

14.06.2013 08:30
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- To jest hańba dla państwa polskiego - mówił wczoraj w TVN24 Jarosław Gowin, komentując wyrok dla Jana Rokity. - Podtrzymuję te słowa. Minister sprawiedliwości jest od tego, żeby występować w obronie obywateli, którzy czasami są niszczeni przez wymiar sprawiedliwości. Moim zdaniem w przypadku Rokity mamy do czynienia z taką sytuacją - zaznaczył dzisiaj Gowin w radiowej "Jedynce".
- To jest hańba dla polskiego państwa, że taki człowiek jak Jan Rokita - nie tylko jeden z najważniejszych, takich bardzo propaństwowych polityków ostatnich 20 lat, ale to jest człowiek bardzo zasłużony w rozliczaniu się z trującym dziedzictwem komunizmu - żeby ktoś taki znalazł się w takiej sytuacji - powiedział wczoraj Gowin w programie "Jeden na Jeden".

Dzisiaj w radiowej "Jedynce" były minister sprawiedliwości zaznaczył, że swoje słowa podtrzymuje: - Minister sprawiedliwości nie jest od tego, żeby reprezentować punkt widzenia korporacji prawniczych. Minister sprawiedliwości jest od tego, żeby występować w obronie obywateli. Obywateli, którzy czasami naruszają porządek prawny i wtedy powinni być za to jakoś karani, ale czasami - niestety zbyt często - są niszczeni przez wymiar sprawiedliwości. Moim zdaniem w przypadku Jana Rokity mamy do czynienia z tą drugą sytuacją - stwierdził.

Gowin skomentował także informacje, jakoby Rokita nie został zobowiązany do zapłacenia byłemu szefowi policji Konradowi Konratowskiemu 350 tys. zł, ale najwyżej 100 tys. zł. - Jan Rokita ma swoje własne wyliczenia dotyczące tego, jakie koszty będzie musiał ponieść za publikację tych ogłoszeń. Wyszło mu z tego ponad 300 tys. zł plus rozmaite koszty sądowe - stwierdził były minister sprawiedliwości.

Ile powinien zapłacić Rokita?

Rokita, do niedawna jeden z najbardziej znaczących polityków PO, został także wykreślony z partii za niepłacenie składek. W ostatnich dniach pojawiła się w mediach informacja, że komornik zajmuje majątek Rokity w związku z tym, że nie wykonał on wyroku sądu w sprawie, którą wytoczył mu były szef policji Konrad Kornatowski. Wyrok wobec byłego polityka PO zapadł w 2007 roku w przegranym przez niego procesie z Kornatowskim. Rokita został zobowiązany do zapłaty zadośćuczynienia i przeproszenia Kornatowskiego za to, że wcześniej zarzucał mu tuszowanie zbrodni organów państwowych PRL. Rokita przyznał, że wyroku - który uważa za niesprawiedliwy - nie wykonał. Jak dodał, wykonuje go teraz komornik. Powiedział, że obecnie egzekwowana jest kwota ok. 100 tys. zł, a następnie ma to być kolejne 200 tys. zł. Jak mówił, komornik zajmuje mu pensję.

- Nie potrafię odpowiedzieć, skąd się wzięło 350 tys zł. Na dzisiaj dochodzę od Jana Rokity 9,3 tys. zł. To jest orzeczenie sądu. Pan Rokita do dzisiaj nie wykonał tego wyroku. Nie podjął jakichkolwiek kroków, żeby w jakiejkolwiek formie mnie przeprosić - mówił Kornatowski w rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24. - Zgodnie z wyceną, którą posiadam, cała kwota przeprosin zamknie się w 90-100 tys. zł - dodał.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • helena1481949

  Oceniono 114 razy 90

  nie jest niszczony, tylko pociągnięty do odpowiedzialności panie "ministrze sprawiedliwosci". Należy mówić pradę, a nie kłamać, co uczynił ten "zasłużony" człowiek i teraz. Pan też stracił swój autorytet, zachowuje się pan jak prostak, bez ambicji. Jeżeli panu nie odpowiada formacja w której pan zabłysnął, wolna droga. Nie pluje się w swoje gniazdo, nie narzuca się własnych przekonań rodzicom pragnącym posiadać dzieci. Niedługo będzie pan w stanie zakazać stosunków przerywanych, bo przecież giną plemniki. Hańba.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 100 razy 88

  Rokita został zniszczony przede wszystkim przez swoje "mądre" własne plany.

  Nelly szła do PiSu, Janek oświadczył że rezygnuje ze startu bo właśnie Nelly. A tak naprawdę kombinowali że wybory w 2007 niewiele zmienią a on, JMR będzie zwornikiem łączącym POPiS - będzie jedynym możliwym premierem. Los zadrwił...

 • entymolog

  Oceniono 103 razy 83

  Rokita sam siebie zniszczył zachowując się jak dupek, wzorem swojej Nelly.

 • saxonia_inhalt

  Oceniono 79 razy 67

  @entymolog
  Oczywiście.
  Pan Rokita, a także pan Gowin powinni obaj pamiętać, że żadna zasługa nie chroni przed głupstwem i śmiesznością. Przed tym chroni dopiero śmierć.

 • fakiba

  Oceniono 66 razy 62

  Panie Gowin jako były (na szczęście) minister sprawiedliwości powinien pan bronić niesłusznie pomówionego a nie dziada który go opluł a potem odmawia wykonania prawomocnego wyroku

 • odra-1305

  Oceniono 62 razy 50

  spieprzaj dziadu!

 • ziarnoo

  Oceniono 62 razy 50

  Pan Gowin zdaje sie przyjmowac role partyjnego trefnisia, Zastanawiam sie po co im w tym PO ktos taki.

 • harimau666

  Oceniono 59 razy 45

  znasz Gowinu niejakiego Wełnę?
  wiesz pan ilu niewinnych ludzi wrobił ten aparatczyk Ziobry?
  no! to stul pan twarz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje