USA obawia się o rzetelność wyborów w Iranie? Chamenei: Do diabła z wami!

14.06.2013 07:03
Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei

Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei (Fot. Anonymous AP)

- Ostatnio słyszałem, że amerykańscy urzędnicy nie akceptują takich wyborów. OK, do diabła więc z wami! - powiedział ajatollah Ali Chamenei, najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu, komentując reakcje USA na wybory prezydenckie w jego kraju. Startuje w nich sześciu kandydatów - czterech konserwatystów i dwóch polityków o umiarkowanych poglądach.
Wybory prezydenckie w Iranie rozpoczęły się dzisiaj o godz. 8 czasu lokalnego (5.30 czasu polskiego).

Nie kandyduje obecny szef państwa Mahmud Ahmadineżad, który po dwóch kadencjach nie może ubiegać się o kolejną.

W ostatnich dniach w czołówce znalazł się duchowny o umiarkowanych poglądach Hasan Rowhani, który odrzuca agresywną politykę Ahmadineżada. O fotel prezydenta ubiegają się też były szef dyplomacji Iranu Ali Akbar Velajati, burmistrz Teheranu Mohammed Bagher Ghalibaf i szef negocjatorów w rozmowach na temat irańskiego programu nuklearnego Said Dżalili. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. głosów, 21 czerwca odbędzie się druga tura.

Chamenei do amerykańskich urzędników: Do diabła z wami

Wielu ekspertów uważa, że taki skład kandydatów nie pozostawia wielkiej alternatywy wyborcom, zwłaszcza że nawet gdy dojdzie do drugiej tury wyborów, to i tak zostanie ona najpewniej sfałszowana. Podobne opinie pojawiają się również w USA, na co ostro zareagował ajatollah Ali Chamenei, najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu. - Ostatnio słyszałem, że amerykańscy urzędnicy nie akceptują takich wyborów. OK, do diabła więc z wami! - stwierdził Chamenei.

Poprzednie wybory prezydenckie w Iranie w 2009 roku zakończyły się ulicznymi rozruchami, gdy pokonani kandydaci, uważani na Zachodzie za demokratów i liberałów, odmówili uznania zwycięstwa Ahmadineżada. Zginęło wówczas kilkanaście osób.

Lokale wyborcze będą czynne do północy (21.30 czasu polskiego).

Zobacz także
Komentarze (34)
USA obawia się o rzetelność wyborów w Iranie? Chamenei: Do diabła z wami!
Zaloguj się
 • zaskuba

  Oceniono 3 razy -1

  Brawo Panie Chamenei. Tak jankeska, banda finansowana przez kilka znaczących banków i kartele petrochemiczne, pod pozorem obrony demokracji i walki z terroryzmem, od zarania dziejów próbuje sterować światem zabijając przy tym niewinnych ludzi, bombardują i paląc miasta i domy i doprowadzając całe narody do wojen i nędzy. Zawsze wkładają nos w nie swoje sprawy uzurpując sobie prawo do orzekania we wszystkich problemach świata. Z jakiej to niby racji? Że są bogatsi bo morderstwami i wojnami ograbili cały świat?

 • bogota1-1

  Oceniono 1 raz -1

  Jestem fanem USA ale o wyborach to Amerykanie niech sie lepiej nie wypowiadaja, bo co tu sie dzieje to jedna wielka parodia.

 • mieetek

  0

  Ahmadineżad nie startuje! A amerykańskie nieuki z jakiegoś uniwersytetu z najlepszych na świecie przywitali go słowami "petty dictator" po tym jak go zaprosili na uczelnię.
  USA to szczyt kultury i nauki.

 • ferroetigni

  Oceniono 4 razy 4

  Nawet taki fanatyczny świr jak Chamenei dał się zamerykanizować. Powiedział: O.K. - ha, ha.

 • bayadera

  Oceniono 2 razy 0

  Kanada jest blizej. Moze zainteresuja sie Jankesy, skad sie Steve Harper znalazl w rzadzie jak nawet sad najwyzszy Kanady uznal, ze wyvbory byly sfalszowane.
  Jesli Ameryke nie obchodzi Kanada, to guzik im do Iranu.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 0

  "USA obawia się o rzetelność wyborów w Iranie? Chamenei: Do diabła z wami! "

  Marze gada, mimo ze fanatyk religijny!

  Jak juz w Polsce musimy znosic miejscowych fanatykow religijnych (jeden ch... jakiego wyznania, jak nie gowno, to nasrane), to tez by mogli sie wypiac na jankesow, a nie im dupy nadstawiac, nie?

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 0

  Łojezusicku! Ale wysypało antyamerykańskiego hejterstwa!
  Czyżby masowe zwolnienia dyscyplinarne w McDonaldzie i Pizza Hut za kradzieże?

 • herr7

  Oceniono 4 razy -2

  Do diabła z Ameryką! Bardzo dobra odpowiedź na roszczenia tzw. międzynarodowej opinii, czyli zachodniej hałastry pretendującej do rządów nad światem.

 • woryprokopa

  Oceniono 2 razy 0

  mają chłopacy swój okrągły stół

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje