Biały Dom: Reżim syryjski stosował broń chemiczną. Uzbroimy rebeliantów

13.06.2013 23:57
Biały Dom

Biały Dom (Fot. Carolyn Kaster AP)

- Według danych wywiadu amerykańskiego wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada stosowały broń chemiczną, w tym gaz sarin, w walkach z siłami opozycji. Broń ta była stosowana wielokrotnie, choć na niewielką skalę - oświadczyli przedstawiciele rządu USA. Biały Dom zapowiada, że wobec przekroczenia tzw. czerwonej linii zacznie wysyłać broń do Syrii.
Prezydent Barack Obama autoryzował wysłanie broni do Syrii po tym, jak wywiad stwierdził, że wojska prezydenta Baszara el-Asada zastosowały wobec rebeliantów broń chemiczną.

- Nasze służby podchodzą do tej oceny z dużą dozą zaufania, biorąc pod uwagę, że pochodzi ona z wielu niezależnych źródeł informacji - powiedział dziennikarzom zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes. Dodał, że służby wywiadowcze USA oceniają, iż dotychczas w wyniku stosowania tej broni zginęło od 100 do 150 osób, jednak jest to bilans niepełny.

McCain: Obama wyśle broń do Syrii

O tym, że Biały Dom zdecydował się wspierać rebeliantów, poinformował były konkurent Obamy do prezydenckiego fotela senator John McCain. Republikanin, jeden z najgorętszych zwolenników interwencji USA w Syrii, oświadczył, że został poinformowany, że Obama zdecydował się "dostarczyć rebeliantom broń". Decyzję potwierdziło trzech urzędników administracji prezydenta. Nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju broń trafi do przeciwników prezydenta Baszara el-Asada.

"Czerwona linia"

Prezydent Obama zapowiadał wcześniej, że użycie broni chemicznej przez reżim Asada będzie oznaczało przekroczenie "czerwonej linii", co interpretowane jest jako zapowiedź ewentualnej amerykańskiej ingerencji w wojnę domową w Syrii.

Rosja: Obama zachowuje się, jak Bush

"Informacje o zastosowaniu broni chemicznej przez (reżim prezydenta Syrii) Baszara el-Asada zostały sfabrykowane w tym samym miejscu, co kłamstwa, że (były iracki dyktator Saddam) Husajn miałbroń masowego rażenia" - oświadczył na twitterze Aleksiej Puszkow, szef spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy. Dodał, że prezydent Barack Obama "idzie tą samą drogą, co wcześniej George (W.) Bush - dodał.

W 2003 r. USA dokonały inwazji na Irak, uzasadniając to posiadaniem przez kraj broni masowego rażenia.

Zobacz także
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • mieetek

  Oceniono 134 razy 106

  Zaraz rozwalą Syria żeby odwrócić uwagę od skandalu z PRISM.

  Tak jak kiedyś najechali Grenadę, żeby odwrócić uwagę od klęski w Bejrucie(zamach na ambasadę - zginęło 190 marines i agenci CIA).

 • koichiro2020

  Oceniono 127 razy 101

  Tak, jasne. Tak samo jak przed II wojną w Iraku, kiedy Colin Powell przekonywał ONZ i cały świat, że Saddam miał broń masowego rażenia i mobilne laboratoria. Hahaha. Good luck America!

 • mangusta3

  Oceniono 99 razy 79

  Dane wywiadu amerykańskiego - czy ktoś jeszcze wierzy takiej instytucji jak wywiad USA ?...po Iraku, Libii itd...

 • delivered

  Oceniono 80 razy 70

  ONZ stwierdził, że to opozycja użyła gazu. Chyba szykuje sie nowa inwazja.

 • traianusmaster

  Oceniono 75 razy 65

  Może nawet i używał, chociaż jeszcze niedawno temu nie za bardzo były na to dowody, tylko wielkie chęci Ameryki, żeby tak było, ale za to jest PEWNE, że ci tzw. rebelianci używali broni chemicznej.

 • 2560a

  Oceniono 66 razy 60

  "Biały Dom: Reżim syryjski stosował broń chemiczną" , w Iraku robili bron masej zaglady w wozach cyrkowych a bin Laden mieszkal w Afganistanie!!!
  myslalem ze Obama jest ciut inteligentnieszy od Dablju. Mylilem sie. Obaj powinni dostac nagrody Nobla!

 • trombozuh

  Oceniono 80 razy 58

  W Iraku też byli pewni. Z kolei Izrael strzela sobie do nieuzbrojonych cywilów białym fosforem, i USA na ten temat milczą.

 • iremus

  Oceniono 46 razy 40

  No dobrze a jaka jest opinia na ten temat PRISMu. On wie wszystko o wszystkim i wszystkich na całym globie?

 • pawel_zet

  Oceniono 33 razy 31

  To wstyd dla kapituły noblowskiej, że przyznała temu krwawemu militaryście Obamie pokojową nagrodę Nobla. Powinni ze wstydu zapaść się pod ziemię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje