Biały Dom: Reżim syryjski stosował broń chemiczną. Uzbroimy rebeliantów

13.06.2013 23:57
Biały Dom

Biały Dom (Fot. Carolyn Kaster AP)

- Według danych wywiadu amerykańskiego wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada stosowały broń chemiczną, w tym gaz sarin, w walkach z siłami opozycji. Broń ta była stosowana wielokrotnie, choć na niewielką skalę - oświadczyli przedstawiciele rządu USA. Biały Dom zapowiada, że wobec przekroczenia tzw. czerwonej linii zacznie wysyłać broń do Syrii.
Prezydent Barack Obama autoryzował wysłanie broni do Syrii po tym, jak wywiad stwierdził, że wojska prezydenta Baszara el-Asada zastosowały wobec rebeliantów broń chemiczną.

- Nasze służby podchodzą do tej oceny z dużą dozą zaufania, biorąc pod uwagę, że pochodzi ona z wielu niezależnych źródeł informacji - powiedział dziennikarzom zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes. Dodał, że służby wywiadowcze USA oceniają, iż dotychczas w wyniku stosowania tej broni zginęło od 100 do 150 osób, jednak jest to bilans niepełny.

McCain: Obama wyśle broń do Syrii

O tym, że Biały Dom zdecydował się wspierać rebeliantów, poinformował były konkurent Obamy do prezydenckiego fotela senator John McCain. Republikanin, jeden z najgorętszych zwolenników interwencji USA w Syrii, oświadczył, że został poinformowany, że Obama zdecydował się "dostarczyć rebeliantom broń". Decyzję potwierdziło trzech urzędników administracji prezydenta. Nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju broń trafi do przeciwników prezydenta Baszara el-Asada.

"Czerwona linia"

Prezydent Obama zapowiadał wcześniej, że użycie broni chemicznej przez reżim Asada będzie oznaczało przekroczenie "czerwonej linii", co interpretowane jest jako zapowiedź ewentualnej amerykańskiej ingerencji w wojnę domową w Syrii.

Rosja: Obama zachowuje się, jak Bush

"Informacje o zastosowaniu broni chemicznej przez (reżim prezydenta Syrii) Baszara el-Asada zostały sfabrykowane w tym samym miejscu, co kłamstwa, że (były iracki dyktator Saddam) Husajn miałbroń masowego rażenia" - oświadczył na twitterze Aleksiej Puszkow, szef spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy. Dodał, że prezydent Barack Obama "idzie tą samą drogą, co wcześniej George (W.) Bush - dodał.

W 2003 r. USA dokonały inwazji na Irak, uzasadniając to posiadaniem przez kraj broni masowego rażenia.

Zobacz także
Komentarze (170)
Biały Dom: Reżim syryjski stosował broń chemiczną. Uzbroimy rebeliantów
Zaloguj się
 • micdep

  Oceniono 4 razy 4

  Według danych wywiadu amerykańskiego wojska prezydenta Husajna mialy bron biologiczna a moze i atomowa ....cos to jakby takie same tyle ,,,,

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego usuwacie komentarze popularyzujące sukcesy społeczności żydowskiej?
  rt.com/news/jewish-museum-schneerson-library-620/
  Mój post o nowej siedzibie biblioteki Sznejersona w Moskwie należał do najbardziej popularnych

  Rośnie liczba obywateli USA z zakazem wjazdu do Rosji
  rt.com/politics/russia-blacklist-magnitsky-us-259/
  popatrzmy jak Putin w towarzystwie rosyjskich i zagranicznych Żydów wyśmiewa się z orzeczeń amerykańskich sądów nakazujących Rosji płacić $50 000 za dobę za przetrzymywanie biblioteki Sznejersona na terenie Rosji.
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=515137
  Putin prawie na kolanach , ale ze smiechu…

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  Emir of Qatar forced by Washington to surrender throne
  According to the Lebanese daily As-Safir, the announcement by the Emir of Qatar that he is passing the reigns to his son Tamim was not prompted by the illness of the prince, but by U.S. pressure.

  The United States seemingly "discovered" the micro-monarchy’s secret machinations involving jihadists in Syria, as well as a number of illegal financial transactions. Washington allegedly forced the monarch to resign, together with his prime minister, and imposed the choice of his son Tamim to succeed him.

  The handover of power will take place in early August and will profoundly change the regional order: Qatar has been the financier of the Muslim Brotherhood and of the war against Syria.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Acha, jeszcze zapomniałbym - to też jest fragment tej całości:
  Iraq Attacks -Defeats McCain/Al Qaeda Forces
  Iraqi forces arrest top al-Qaeda commander in al-Anbar Province
  Iraq reinforces Syria and Jordan border guards
  Iraq sent four infantry regiments along Iraq’s borders with Syria and Jordan to head off the infiltration of terrorists and weapons’ smuggling, a source at the Iraqi Defense Ministry said Thursday.

  Only 10% of Americans Have Confidence in Congress

 • googleon

  Oceniono 6 razy 4

  A owa czerwona linia została przekroczona na czas jak w "Wag the dog" . Fajnie że Joe Sixpack nie musi męczyć swojego miękiego organu słowami jak PRISM , NSA i Snowden. Znowu będą reportaże o gazie , eksportowaniu demokracji i prymitywne PowerPointy.
  Wspaniale! Dzisiaj każdy jest świadkiem historii. Opierając się na tajnych (!) informacjach Obama dozbraja brodatych Mudżachedinów. W dzisiejszym świecie satyra polityczna jest zbędna, pisze się sama.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 5

  Dla przypomnienia:
  Co do Syrii to chyba mało kto ma wątpliwości, że terroryści zostaną wkrótce wyeliminowani.
  Pojawiły się odniesienia, że w wywiadzie dla Al-Manar prezydent Baszar Al-Assad wymienił zachodnie instytucje finansowe oferujące władzom Syrii znowu linie kredytowe na 23 miliardy U$D a zachodnie koncerny robią podchody by dostać kontrakty na odbudowę zniszczeń (bezczelni!). Władze Syrii odrzucają te propozycje, w zasadzie jedynie firmy rosyjskie i chińskie mogą liczyć na udział w przetargach.

  Wieprzek-pedofil emir Kataru przekazuje władzę na rzecz syna, inni oficjele też ustępują wobec fiaska operacji w Syrii, nowy garnitur ma być podobno bardziej zdeterminowany i z większą energią bo młodszy. To i tak nie ma za bardzo znaczenia bo wkrótce ten wypierdek-niby-państwo przestanie istnieć. Chyba kasa na propagandzistki i dezinformatoski jak olena.s też się kończy..

  Saudowie przeszli do ofensywy i odsuwają Katar na bok przejmując główną rolę w zarządzaniu planem stworzenia "rządu syryjskiego na uchodźstwie", czyli takiego PKWN przywiezionego w walizce. Zbrodniczy klan terrorystów Sudair się rozochocił bo nie lubiący ich król jest już praktycznie warzywem.

  Opada maska pozorów, bandyci z Al Nusra uznawanego przez USA za organizację terrorystyczną przejmują wszędzie dowodzenie wśród zbrojnych band Fake Syrian Army, mordując ich przywódców, zastępując francuskie kolonialne flagi FSA z 3 gwiazdami przez czarne Al Kaidy. Mordowanie sie wzajemne zbrojnych band jest nagminne właściwie o łupy wojenne.

  Oczywiście znowu morderstwa na cywilach trwają, zastrzelono 15-latka specjalnie na oczach rodziców bo powiedział, że nawet Mohametowi nie dałby kredytu, kiedy odmówił go zbrojnej bandzie "powstanców" nie będących zdaje się nawet nawet Arabami wspieranych przez NATO. Zastrzelono terrorystę z Belgii kiedy ten wyraził chęć powrotu do domu. Grupa terrorystów mówiących po flamandzku obcięła głowę jakiemuś staruszkowi. Na północnym wschodzie zamordowano 60 szyitów, zwolenników władz Syrii, głównie kobiety i dzieci. Zamachy bombowe to 14 zabitych w Damaszku, wielu rannych, również gdzie indziej zabici.

  Oczywiście te same metody stosowała bolszewicka dzicz w 1917, "polska" władza ludowa w 1945-48, żydowscy terroryści w Palestynie po 2 wojnie światowej, islamscy fanatycy w Jugosławii, zbrojne bandy islamistów w Libii - wszyscy kontrolowani przez tę sama faszystowska oligarchię globalnych monopolistów.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  A propos "wolnosci slowa" w USA - zapomnijcie wkrotce w NYC o anonimowosci komentarzy:
  New York lawmakers propose ban on anonymous online comments

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Oj nieładnie kasować komentarze...
  Brednie w ramach wypracowywania stanowiska w negocjacjach pokojowych Genewa 2.

  A ostatnich masakrach szyitów przez terrorystów nadal milczycie...?

  Rosjanie chcą się rozlokować na Wzgórzach Golan bo tam bandycki reżim Izraela trzyma zmotoryzowane haubice o zasięgu kilkudziesięciu kilometrów, którymi pod osłona nocy ostrzeliwał już Damaszek. To była zasłona dymna dla ataku pociskiem nuklearnym na początku Maja: Nuclear Attack on Syria. Wcześniej Syria zatopiła okręt podwodny syjonistycznej abominacji. Jeszcze jedna próba ataku Izraela na Syrię i potencjał wojskowy tego reżimu apartheidu bez konstytucji i granic zostanie zanihilowany przez Rosję.

  Tak wyglądała taktyczna bron nuklearna wiele lat temu: DavyCrockett Tactical20Nuke

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Syria calls on UN to condemn massacre of Hatla in Deir Ezzor
  Jabhat al-Nusra terrorists brutally massacre thirty citizens in Deir Ezzor | sabinachiaburu
  6,113 Foreign Terrorists Killed in Syria | Friends of Syria
  London Bashes Obama with Scandals to Extort a US Attack on Syria, Save Death Squads; Petraeus at Bilderberg Prepares Regime Change in US
  “Free Army” shells Aleppo.. Syrian Army kills tens of al-Nusra in Damascus countryside
  SAA Arrests Tens of Terrorists in Barzeh, North of Damascus - SyriaNews
  Syrian Army Operations Kill Many Terrorists, Destroy Heavy Weapons ~ Army Regains Control over Abo Hbeilat Village in Hama | Syrian Free Press
  More NATO Backed Wahhabi Terrorists To Flood Syria - SyriaNews
  Syria Granted Access to Three-Hundred Media Outlets
  Information Minister Omran al-Zoubi affirmed that the government follows clear policies in dealing with foreign media when it comes to covering the crisis in Syria, with the government allowing any journalists to enter Syria and move around in it as long as they get permission from the Information Ministry due to the current events and out of concern for their safety.
  During his meeting on Wednesday with a delegation of the Polish branch of the European Center for Strategic and International Studies which is currently visiting Syria, al-Zoubi said that his Ministry allowed more than 300 media outlets to visit the country and relay the events on the ground, asserting that the Ministry deals with media outlets regardless of their affiliation and position towards the Syrian people.
  ECAG na spotkaniu z premierem Syrii Wailem al-Halki
  Drugiego dnia pobytu z wizytą studyjną w Syrii (11 czerwca) analitycy ECAG, spotkali się z syryjskim premierem dr Wailem al-Halki. Podczas blisko dwugodzinnego spotkania poruszono wiele kluczowych kwestii dotyczących geopolitycznego, politycznego kulturowego i religijnego tła konfliktu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje