Sejm ostatecznie przyjął ustawę likwidującą reformę Gowina

13.06.2013 22:51
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Sejm nie zgodził się na postulowane przez Senat odrzucenie obywatelskiej ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw reformy Gowina. Ustawa jest zatem ostatecznie przyjęta i trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
Większość bezwględna wymagana do odrzucenia uchwały, w której Senat opowiedział się przeciwko obywatelskiej ustawie, wynosiła 213 głosów. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 226. Za jej przyjęciem było 197, od głosu wstrzymało się 2.

Sejm 10 maja uchwalił tę ustawę. 6 czerwca Senat odrzucił ją w całości głosami PO. W Senacie PO ma większość, ale w Sejmie dysponuje 206 głosami. Kluby PSL, PiS, RP, SLD i SP dysponują razem 248 głosami. W czwartkowej debacie w Sejmie tylko PO opowiedziała się za stanowiskiem Senatu, który chciał odrzucenia ustawy. Wszystkie pozostały kluby były przeciw, chcąc, by ta ustawa weszła w życie.

Komorowski "ma kłopot"

"W tej sytuacji zdecyduje prezydent" - podkreślali wcześniej politycy PO. Komorowski mówił w maju, że "ma kłopot" z całą sprawą. Dodał, że swego czasu dał krytyczny sygnał co do arbitralnej decyzji b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. reorganizacji sądów, która nie była "przygotowana w rozmowach z koalicjantem i w parlamencie".

Z drugiej strony - mówił wówczas prezydent - "nieuzasadnione, błędne i szkodliwe dla systemu państwa są rozwiązania proponowane w ustawie tzw. obywatelskiej, która przecież jest typowym przykładem sejmokracji, czyli zabierania władzy wykonawczej nie tylko decyzji, ale i odpowiedzialności".

Zgłoszona jako projekt obywatelski ustawa o okręgach sądowych, którą w parlamencie pilotował klub PSL, została opracowana rok temu. Miała na celu przywrócenie stanu sprzed reformy i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu sprawiedliwości.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • le240

  Oceniono 99 razy 73

  Jedyne, co dobrego po ministrancie mogło zostać, skoligacone pachołki spod znaku chłoposocjalistów musiały zniszczyć.

 • gr_ub_y

  Oceniono 94 razy 68

  Przykład upadku jedynej rozsądnej reformy PO, tzw. "reformy Gowina" jest najlepszą ilustracją tego w jak opłakanym stanie jest moje państwo, moja Polska.

  Partie chronią interesy karteli prawniczo-sądowniczych.

  Czy to już nie przypomina jednej wielkiej machiny mafijnej?

 • ukos

  Oceniono 48 razy 40

  Brawo, brawo, brawo! Przecież samym swoim jak psu buda należy się własny "sędzia", do którego mają dojście.

 • gr_ub_y

  Oceniono 47 razy 33

  Ten sejm to sam koorfy i złodzieje!

 • ted49

  Oceniono 31 razy 27

  Prezydent powinien odmówić podpisu, bo to typowa sejmokracja - wchodzenie w kompetencje władzy wykonawczej. Wyborcy to docenią, a lobby PSL może mieć w d...

 • moro01

  Oceniono 27 razy 25

  Niech ostatecznie przyjmą ustawę likwidującą samych siebie.

 • pppbb

  Oceniono 21 razy 17

  To nie ""Komorowski" ma problem", tylko my - podatnicy, bo nadal będziemy zmuszeni utrzymywać na stołkach 79 "prezesów" sądów w powiatach, które nigdy nie powinny być powiatami. O te stołki zaciekle walczył PSL i Bury pewnie ze względu na dużą armię bezrobotnych psl-owskich kolesi, którzy nadal czekają na stołki. Jak długo jeszcze podatnicy utrzymywać będą "chłopskie" klany rodzinne, dzięki którym PSL zawłaszczał będzie Polskę gminną? Archaiczny, nepotyczny PSL czas "zdekomunizować" poprzez wyeliminowanie ich z sejmu.

 • kleonix

  Oceniono 15 razy 15

  Po 24 latach wysiłków "polska prowincjonalna mentalność" wpycha nowe problemy w stare koleiny "prawdziwie polskiej obyczajowości". Tzw. polski wymiar sprawiedliwości to stan zdegenerowany do tego stopnia, że trudno mówić o naprawie. Buta, służalczość, a dodatkowo niezwykły jak na tą klasę zwykły prymitywizm, sprawia że jako Państwo, tkwimy mentalnie poza granicami Europy. Jak długo to ma trwać? Ale przede wszystkim dlaczego?
  Dlaczego są obdarowywani nie zasłużonymi przywilejami i zaszczytami ludzie, którzy na to nie zasługują.
  To czysto Polska forma. Się należy?! Ko to wie? I od kogo to ma zależeć?

 • wetib

  Oceniono 53 razy 9

  Policzmy, ile pieniędzy zwykły, przeciętny Polak dostaje na czysto, a z ilu zostaje okradany. Policzmy przybliżony ogólny podatek z jednego pełnego obrotu pieniędzmi.
  Prezes Nowak, mający sklep z butami chce zatrudnić pracownika, ma wygospodarowane na ten cel 4500 zł miesięcznie. Zatrudnia Pana Kowalskiego, który po odliczeniu składek pracodawcy (w tym ZUS 365zł) zarabia brutto 3730 zł (obecna średnia krajowa). Jednak Pan Kowalski musi odciągnąć te same składki (w tym znowu ZUS 365zł), i zarabia netto 2665 zł. Niezadowolony Pan Kowalski postanawia obkupić rodzinę butami ze sklepu Pana Nowaka. Jednak do kieszeni Pana Nowaka trafi ta kwota pomniejszona o podatek VAT , czyli 2052zł Teraz jednak Pan Nowak się wzbogacił. Znaczy to, że musi zapłacić podatek dochodowy PIT 18 lub 19% (w 2. progu 32%). Panu Nowakowi pozostało 1662zł Pieniadze wróciły do Pana Nowaka, na początku miał ich 4500, teraz ma 1662zł, ma dokładnie 37%. Państwo ukradło różnymi podatkami 63%
  PS. Nie uwzględniono dodatkowych podatków, które by powiększyły ostateczne rezultat podatku 63%, np : akcyza, podatki lokalne, mandaty, korupcja, podatki od kupna sprzedazy, darowizn, kotow psow, inflacji, i mnóstwa innych. Realnie podatki w PL wynoszą około 70-80%..Wszystkie dane można sprawdzić, nie ma tu żadnego przekłamania. Proponuje zapoznać się z krzywą Laffera by zrozumieć, jak to wszystko jest źle zrobione. Pan Rostowski najwidocznie nie zna tej krzywej. Musimy zrozumieć że kryzys nie jest krzysem. To jest rezultat. Jak obywatele w Europie mają żyć, prowadzić fimy, zatrudniać nowych ludzi, kupować przy takim obciążeniu podatkowym?
  Osobiście uważam, że jedynie Kongres Nowej Prawicy (sprawdź w wikipedii) ma postaluty, które mogłyby zmienić obecne złodziejstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje