Papież reformuje Kurię Rzymską. Kościoły wschodnie są wściekłe

13.06.2013 21:33
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Papież Franciszek zapowiedział, że powiększy grono kardynałów doradców, którzy służą mu pomocą w reformie Kurii Rzymskiej. Przyznał wręcz, że Kościoły wschodnie są "wściekłe", że w tym organie doradczym zabrakło ich przedstawiciela.
W przemówieniu do członków sekretariatu synodu biskupów Franciszek ujawnił: w tym gremium "brakuje reprezentanta Kościołów wschodnich, który nie został jeszcze wybrany".

Ośmiu doradców papież mianował miesiąc po swym wyborze, 13 kwietnia. Mają oni służyć mu radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej. Jednym z ich zadań jest opracowanie projektu zmian w konstytucji apostolskiej "Pastor bonus" na temat funkcjonowania Kurii. Jak wiadomo, reforma tego "rządu" Kościoła katolickiego, powszechnie krytykowanego w ostatnim czasie po fali skandali i ujawnionych konfliktów wśród hierarchii, jest uważana za jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed nowym papieżem.

Pierwsze posiedzenie 1-3 października

Doradcami Franciszka zostali kardynałowie reprezentujący wszystkie kontynenty: Włoch Giuseppe Bertello - gubernator Państwa Watykańskiego (obecnie wskazywany jako mocny kandydat na urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej), Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii i Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, który będzie koordynatorem całej grupy.

Pierwsze posiedzenie tego gremium w Watykanie zwołano na 1-3 października. Według nieoficjalnych doniesień kardynałowie mają obradować w pustym apartamencie papieskim w Pałacu Apostolskim, gdzie Franciszek nie chce mieszkać.

Kierunek reform nie jest znany

Obecnie papież kontaktuje się z kardynałami doradcami, którzy odwiedzają go kolejno w Watykanie. Watykan wyjaśnił wcześniej, że decyzja papieża o powołaniu zespołu doradców - niemająca precedensu - jest jego odpowiedzią na sugestie przedstawione podczas obrad Kolegium Kardynałów w czasie wakatu po abdykacji Benedykta XVI, gdy mówiono wiele o potrzebie większej kolegialności w Kościele. Kierunek reform nie jest znany. Sam papież wielokrotnie mówił o tym, że w Kościele trzeba zdecydowanie mniej biurokracji.

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 181 razy 161

  biada wam
  pijani hodowcy danieli
  (tam będzie płacz i zgrzytanie zębów)

 • zwid

  Oceniono 152 razy 120

  Może w ramach reform, papież Franciszek przeczyta nasz konkordat i sam go wypowie uznając za jawnie niesprawiedliwy wobec naszego kraju.
  Przecież Stolica Apostolska nie może tak bezceremonialnie wykorzystywać biednego kraju! Ufajmy w sprawiedliwość Franciszka.

 • setpio

  Oceniono 126 razy 100

  PR-owiec z niego świetny. Ale biorąc pod uwagę instytucję poczekam na czyny.

 • 227rom

  Oceniono 86 razy 78

  Może by tak autor artykułu opisał przykłady wściekłości wschodnich kościołów. Chętnie czytelnicy by to przeczytali.

 • 70irek

  Oceniono 87 razy 67

  Franciszku! Jesteś świeżym powiewem w tym gabinecie figur woskowych! Rób to co robisz a rozgłos
  Twojej pracy uchroni Cię przed likwidacją tak ja ana Pawła 1. Nie lękaj się!!!

 • harimau666

  Oceniono 81 razy 61

  pożyjemy,zobaczymy...
  póki co jeszcze nikomu nie udało się utemperować kleszej,patologicznej namiętności do mamony...
  o innych zdziczeniach będących następstwem chorej struktury tej instytucji i archaicznych dogmatów, Franz, póki co, musi zapomnieć...
  ta wściekłość jest niepokojąca...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 51 razy 35

  Mam nadzieje, ze Francuszek pozostal przy swych starych zwyczajach, i ze nadal sam sobie gotuje i robi zakupy na miejscowym rynku...;)

 • sisi2gogo

  Oceniono 57 razy 27

  Czuję, że Franc rozwiąże cały kościół rzymsko-katolicki. To byłby news.

 • porannakawa01

  Oceniono 57 razy 21

  Wściekłe?
  Kościoły?
  Pogięło tego pożal się Boże piszącego ten artykulik?
  Jak Kościół jest wściekły to czym to się mniej więcej objawia?
  To chodzi o to aby język potrafił co głowa wymyśli.
  A jeśli nie potrafi to niech raczej sobie odpuści.
  Wściekły kościół urfami rzuca cycuś?
  Jak to siem objawia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje