Papież reformuje Kurię Rzymską. Kościoły wschodnie są wściekłe

13.06.2013 21:33
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Papież Franciszek zapowiedział, że powiększy grono kardynałów doradców, którzy służą mu pomocą w reformie Kurii Rzymskiej. Przyznał wręcz, że Kościoły wschodnie są "wściekłe", że w tym organie doradczym zabrakło ich przedstawiciela.
W przemówieniu do członków sekretariatu synodu biskupów Franciszek ujawnił: w tym gremium "brakuje reprezentanta Kościołów wschodnich, który nie został jeszcze wybrany".

Ośmiu doradców papież mianował miesiąc po swym wyborze, 13 kwietnia. Mają oni służyć mu radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej. Jednym z ich zadań jest opracowanie projektu zmian w konstytucji apostolskiej "Pastor bonus" na temat funkcjonowania Kurii. Jak wiadomo, reforma tego "rządu" Kościoła katolickiego, powszechnie krytykowanego w ostatnim czasie po fali skandali i ujawnionych konfliktów wśród hierarchii, jest uważana za jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed nowym papieżem.

Pierwsze posiedzenie 1-3 października

Doradcami Franciszka zostali kardynałowie reprezentujący wszystkie kontynenty: Włoch Giuseppe Bertello - gubernator Państwa Watykańskiego (obecnie wskazywany jako mocny kandydat na urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej), Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii i Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, który będzie koordynatorem całej grupy.

Pierwsze posiedzenie tego gremium w Watykanie zwołano na 1-3 października. Według nieoficjalnych doniesień kardynałowie mają obradować w pustym apartamencie papieskim w Pałacu Apostolskim, gdzie Franciszek nie chce mieszkać.

Kierunek reform nie jest znany

Obecnie papież kontaktuje się z kardynałami doradcami, którzy odwiedzają go kolejno w Watykanie. Watykan wyjaśnił wcześniej, że decyzja papieża o powołaniu zespołu doradców - niemająca precedensu - jest jego odpowiedzią na sugestie przedstawione podczas obrad Kolegium Kardynałów w czasie wakatu po abdykacji Benedykta XVI, gdy mówiono wiele o potrzebie większej kolegialności w Kościele. Kierunek reform nie jest znany. Sam papież wielokrotnie mówił o tym, że w Kościele trzeba zdecydowanie mniej biurokracji.

Zobacz także
Komentarze (58)
Papież reformuje Kurię Rzymską. Kościoły wschodnie są wściekłe
Zaloguj się
 • malabardzomyszka

  Oceniono 1 raz 1

  Moze Franek ma dobre intencje i przymierza sie do zrobienia czegos dobrego, ale na razie nie widac zmian w kk.

 • miidryg5

  Oceniono 2 razy 2

  Kościoły są wściekłe czy klechy, którym może ubyć z koryta??

  Przecież kościół to lud Boży!

 • o_onufry

  Oceniono 3 razy 3

  Do
  Wyznawców jedynie słusznej i jedynie prawdziwej
  czyli najprawdziwszej religii rzymsko katolickiej – poddanych Pana na Watykanie!

  Przekażcie swoim owieczkom następujące przesłanie:

  Państwo i rząd są przedstawicielami całego społeczeństwa, zatem winni pracować dla dobra wszystkich, bez względu na ich wyznanie.
  My jako Kościół rzymsko katolicki nie wchodzimy w kompetencje Państwa , które ma obowiązek uchwalać prawo dostępne dla wszystkich, także prawo do in vitro, aborcji, związków partnerskich, antykoncepcji, etc.
  Prosimy zatem naszych wyznawców o niestosowanie się do tych sprzecznych z prawem naturalnym procedur, bowiem są one grzeszne i niezgodne z naszymi naukami czyli bożym przesłaniem.
  Kto jest katolikiem, winien odrzucić owe procedury, a ci którzy przestrzegają innych wartości wynikających z preambuły Konstytucji, powinni mieć do nich prawo albowiem Kościelnie wkracza w inne sumienia na zasadzie wolnej woli.
  Kościół będzie się modlił za grzeszników i o nawrócenie, albowiem grzeszenie jest indywidualnym wyborem każdego człowieka, który w swoim sumieniu będzie się z tego rozliczał przed Bogiem.
  My katolicy, żyjmy według boskich przykazań, odrzucajmy to co grzeszne. Polecajmy Bogu naszemu nasze sumienia i módlmy się za tych którzy obrali sobie inną drogę – Bóg z nimi - Amen!
  + + + +
  Niewątpliwie, że z takim przesłaniem Kościół rzymsko katolicki zaskarbiłby sobie więcej zwolenników i sympatyków niż kiedy bazuje na groźbach wiecznego potępienia tak zwanych grzeszników.

 • antykkk

  Oceniono 5 razy 5

  I znów gawiedź się cieszy a przecież od tego nic na 10000% się gawiedzi nie poprawi ani żadnemu pasozytowi w kiecce nie pogorszy.
  Gdyby pan papież powiedział dosć kłamstw, intryg, zbrodni, wyłudzeń, rozwiązujemy tę organizację a majątek oddajemy biednym.

 • oservattoreromano

  Oceniono 6 razy 4

  Proponuję mu, aby zrobił to samo, co przed laty Mieczysław Rakowski - wyprowadził sztandar.,

 • tenare

  Oceniono 6 razy 6

  Wyślijmy Naszemu Kochanemu Franciszkowi społeczną listę polskich biskupów do odstrzału.

 • cjk.5004

  Oceniono 9 razy 7

  Nie widzę żadnego brzuchacza z opasłą twarzą i nienawiścią. Czyżby ukochany polski Kościół JP II musiał ogłosić schizmę. Wyraźnie nie po drodze mu z Franciszkiem. Nasz Kościół pychy, nienawiści, antysemityzmu zaczyna przypominać PiS. Jedno i drugie to już wykopaliska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje