Krzysztof Kwiatkowski kandydatem PO na prezesa NIK

13.06.2013 18:21
Krzysztof Kwiatkowski

Krzysztof Kwiatkowski (Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta)

- Klub PO zgłosi kandydaturę byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformował Rafał Grupiński. Kadencja obecnego prezesa NIK Jacka Jezierskiego upływa w sierpniu.
"Prezydium zarekomendowało dziś klubowi PO kandydaturę byłego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej w lipcu" - poinformował szef klubu PO Rafał Grupiński.

Zgodnie z ustawą o NIK prezesa Najwyższej Izby Kontroli - na wniosek marszałka Sejmu lub grupy co najmniej 35 posłów - powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Kadencja prezesa NIK trwa sześć lat.

Koniec kadencji

Sześcioletnia kadencja obecnego szefa NIK upłynie 22 sierpnia 2013 r. Jezierski sprawował tę funkcję od lipca 2007 r. Kwiatkowski w latach 2009-2011 był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, w latach 2009-2010 był również prokuratorem generalnym (do czasu rozdzielenia tych dwóch funkcji). W Sejmie bieżącej kadencji kieruje komisją nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach.

Według konstytucji Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej i podlega Sejmowi. W III RP na czele NIK stali: w roku 1991 Walerian Pańko; w latach 1992-1995 Lech Kaczyński; w latach 1995-2001 Janusz Wojciechowski; w latach 2001-2007 Mirosław Sekuła i od 2007 - Jacek Jezierski.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • acer59

  Oceniono 19 razy 11

  A więc POsrańce poczuli pismo nosem - wizja przerżniętych wyborów - i zaczynają realizować ostatni etap swych złodziejsko-lodziarsko-nePOtycznych rządów - obsadzanie wszystkiego co można jeszcze obsadzić swymi POsrańczymi kolesiami i POciotkami . Tyle im pozostanie po wyborach , plus garstka (P)Osłów . Przeklęta , pie...lona sitwa !

 • rabbinhood

  Oceniono 30 razy 10

  No to teraz NIK mu nie podskoczy;-)
  A tak zupełnie serio: to bardzo dobry wybór, powiedziałbym : właściwy człowiek na właściwym miejscu.

 • akodo78

  Oceniono 35 razy 9

  czyli co? Nowy raport o 6 milionach starty na koncercie Madonny w którym przeczytamy że to ogromny sukces?

 • gr_ub_y

  Oceniono 16 razy 6

  NIK był ostatnią instytucją, która nie miała na swoim czele Partyjnego Notabla z Platformy!

  No ale to już przeszłość, nie ma na co czekać bo PeOwskie szambo afer i przekrętów rozhuśtało się na dobre i chlusta tak obficie, że nie wiadomo które dziury łatać, a do wyborów aż 2 lata i nie wiadomo, czy POspólstwo nie wyniosłoby na widłach swoich panów!

  Po ostatnich ciosach, które spłynęły na Platformę i jeżących włosy na głowie aferach padło na NIK.

  Trzeba NIK jak najszybciej przejąć i upartyjnić, obsadzić swojakiem, który wierzgał nie będzie, byle dotrwać jeszcze do wyborów.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 46 razy 6

  Wg ministry Muchy ostatnia kontrola NIK byla absurdalna.

  Od teraz nie bedzie juz absurdalnych kontroli w Panstwie Milosci. Bliski zausznik Tuska juz o to zadba.
  POszusci beda juz mogli spac spokojnie i konsumowac konfitury do woli i bez przeszkod, nie nękani przez nikogo.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy 4

  Hurrraa ! NIK naaaasz !!!

 • maniakon

  Oceniono 8 razy 4

  no to ostatni puzel do ukladanki - przekrecamy w majestacie prawa - ciekawe ilu nieprawidlowosci sie doszuka - kolejna niezalezna panstwowa instytucja bedzie wykorzystywana do rozgrywek partyjnych

 • bezczel666

  Oceniono 12 razy 4

  to było do przewidzenia że po tym przekręcie z Madonną wprowadzą do niku swojego człowieka. Sondaże się nie zgadzają ale to już tylko łabędzi śpiew. Żegnamy PO, pa,pa...................

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje