Afera korupcyjna w Czechach. Premier zapowiedział, że nie poda się do dymisji

13.06.2013 17:33
Petr Neczas

Petr Neczas (Fot. FRANK LEONHARDT AFP/EAST NEWS)

Premier Petr Neczas zadeklarował dzisiaj, że nie zrezygnuje ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną, która doprowadziła do aresztowania jego najbliższych współpracowników.
- Jestem przekonany, że nie dopuściłem się niczego niegodnego, i nie mam powodu zastanawiać się nad rezygnacją - powiedział Neczas na konferencji prasowej w Pradze.

Potwierdził jednocześnie doniesienia mediów, że w ramach podjętej w nocy ze środy na czwartek rozległej akcji policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (UOOZ) została aresztowana między innymi szefowa jego gabinetu Jana Nagyova. - Jednak moje zaufanie do niej nie zmniejszyło się - zaznaczył.

Wezwał również policję do jak najszybszego wyjaśnienia wszystkich okoliczności afery, co rozproszyłoby nagromadzone spekulacje i domysły.

Nocne aresztowania

Przekazywane przez media nieoficjalne informacje głoszą, że aresztowano kilka osób zajmujących obecnie lub w niedawnej przeszłości wysokie stanowiska w aparacie władzy. Wśród zatrzymanych mają się znajdować szefowa gabinetu premiera Petra Neczasa Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego kierowanej przez Neczasa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz i były minister rolnictwa Ivan Fuksa.

Występując w Izbie Poselskiej szef czeskiego MSW, Jan Kubice, oświadczył tylko, że "w związku z prowadzonym postępowaniem karnym" w nocy do premiera Neczasa przybyli dwaj prokuratorzy i szef policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (UOOZ). - O sprawie tej więcej nie wiem, a nawet gdybym wiedział, to nie mógłbym tego powiedzieć - zaznaczył minister i dodał, iż prowadząca śledztwo prokuratura w Ołomuńcu zastrzegła sobie wyłączność w informowaniu na ten temat.

Zobacz także
Komentarze (23)
Afera korupcyjna w Czechach. Premier zapowiedział, że nie poda się do dymisji
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz -1

  "Premier Petr Neczas zadeklarował dzisiaj, że nie zrezygnuje ze stanowiska w związku z aferą korupcyjną, która doprowadziła do aresztowania jego najbliższych współpracowników."'

  Tja. Bo kto jak nie on bedzie chronil Zbychow, Rychow i innych kolegow?

 • iha-iha-iha

  Oceniono 1 raz -1

  nauczyli się od Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej

 • ulla_lingsztat

  0

  Złodziej na złodzieju...

 • koniu800

  Oceniono 1 raz 1

  politycy to najgorsze mendy bez honoru

 • jamj

  Oceniono 1 raz 1

  "...została aresztowana między innymi szefowa jego gabinetu Jana Nagyova. - Jednak moje zaufanie do niej nie zmniejszyło się - zaznaczył."
  ======================================================================
  Powinno nawet wzrosnąć, bo teraz od niej zależy, czy powie coś na szefa, czy nie...

 • m.arco

  0

  Tak było w Polsce za PiS-u nawet ministrowie PiS kiedy połakomili się na łapówkę nie mogli liczyć na pobłażliwość CBA. Ale teraz mamy nowoczesność, więc złodziej do sądu śmiało ucieka bo wszak korupcja prawem człowieka.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 3

  Nie ma to jak w Polsce!

  Szpiegów nie ma , żaden nie został złapany. Owszem, są codzienne zarzuty: Jarka, Antka, Mecenasa Rogalskiego, kolektywu redakcyjnego PA i GW ale to tylko zabawna propaganda.

  Podobnie korupcja. Nikogo nie skazano w Sejmie, w Sadzie Najwyższym , w Prokuraturze Generalnej, w Sztabie Generalnym. Owszem, skazano najlepszego kardiochirurga w Polsce za przyjmowanie prezentów od wdzięcznych pacjentów choć nie było JEDNEGO przypadku aby cokolwiek uzależniał od otrzymania korzyści , miko nieustannego nielegalnego monitorowania przez parę lat!
  Ale dobrze mu tak! Wywyższał się, nie chciał razem pić z personelem, a na nocnych dyżurach odmawiał spania na pielęgniarkach. Rasista! Odmawiał operowania sędziów czy polityków poza kolejnością, tylko ich odsyłał do syna zmarłego Zbigniewa Religi, też kardiochirurga. A to wiadomo, jak wyrok śmierci; młodszy Religa smykałkę miał po ojcu, odznaczonym Orderem Orła Białego.
  Przy okazji, to najwyższe polskie odznaczenie zostało ustanowione przez dowcipną carycę Katarzynę. Tak nagradzała wyróżniających się kochanków. Czynności proceduralne powierzyła jednemu z nich, Poniatowskiemu.

  Aha, podsłuchiwanie kardiochirurga Garlickiego okazało się ostatecznie legalne, natomiast generała Marca z policji nielegalne i przeszedł bezkarnie na emeryturę. Należało mu się; spania na sekretarkach nigdy nie odmawiał, swój chłop.

 • jvelzkeyek

  Oceniono 2 razy 2

  Zgnilizna także u sąsiada
  Korupcja wszystkie demoludy dopada.
  W kapitalizmie z dłuższą historią i tradycjami.
  Do czynienia mamy z prowizjami.
  Gdy od władzy zależy obywatela los.
  Ważnym jest mieć przy sobie trzos.
  Na mamonę , płatny seks i układy.
  Nikt nie znalażł skutecznej rady.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • leszekzgd

  0

  Widzę, że w Czechach też stosują nocne łapanki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje