Rekordowe 7 punktów przewagi PiS nad PO. "Tak znaczącej przewagi nie było od 7 lat" [SONDAŻ]

13.06.2013 17:01
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie czerwca, wygrałoby je PiS. Na tę partię chce głosować 30 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazła się PO z 23 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. - Ostatnia tak znacząca przewaga PiS nad PO była w grudniu 2006 r., kiedy PiS miał 4 punkty proc. przewagi nad PO - poinformowano nas w TNS Polska.
Autorzy badania zauważają, że od marca 2013 r. notowania PiS systematycznie rosną, podczas gdy notowania PO spadają. W porównaniu z majem poparcie dla PiS wzrosło o dwa pkt proc., o tyle samo spadło poparcie dla PO.

Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD (10 proc.) i Ruch Palikota (6 proc.). Poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego znalazłyby się: PSL (4 proc.), Solidarna Polska (2 proc.), Nowa Prawica (2 proc.) i PJN (2 proc.).

Wśród osób, które wyrażały zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych, 20 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać poparcie.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory, 22 proc. ankietowanych deklaruje, że na pewno wzięłoby w nich udział. Mniej zdecydowaną chęć głosowania wyraziło 31 proc. badanych. Na głosowanie nie wybiera się 39 proc. badanych, z czego 15 proc. "raczej", a 24 proc. - "na pewno". 8 proc. uczestników badania nie było pewnych swojego udziału w wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca 2013 r. na ogólnopolskiej próbie 969 mieszkańców Polski powyżej 18 lat.

Politolog: Wyborcy PiS zostają przy partii

- Byłbym zdziwiony, gdyby było inaczej. Od początku tej kadencji Sejmu taki scenariusz stawał się realny z prostej przyczyny: kryzysu gospodarczego. Do tego dołożyć należy konflikt wewnętrzny w PO, poczucie chaosu - w taki sposób skomentował portalowi Gazeta.pl politolog Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Chwedoruk zauważa, że "sposób uprawiania polityki przez Platformę polegał na mobilizowaniu wyborców na co dzień niezaangażowanych politycznie - letnich i głosujących sytuacyjnie". - Tacy właśnie wyborcy są trudni do utrzymania w momencie, kiedy owa "ciepła woda w kranie" kosztuje coraz więcej - uważa Chedowruk.

Jego zdaniem "PiS jest w komfortowej sytuacji, a to, co się dzieje, pokazuje trafność diagnozy, której dokonał Kaczyński". - Ta partia jest zdolna do utwierdzania się w tym elektoracie, który dotąd ma. I oni to właśnie zagłosują na PiS, a ci, których pozyskiwała Platforma, odchodzą. Z tego sondażu wynika jeden wniosek. Wybory wygra PiS, przegra PO, a rządziłoby SLD - zakończył politolog.

Zobacz także
Komentarze (580)
Zaloguj się
 • hrabia_onejski

  Oceniono 174 razy 110

  Ja p...lę! Jestem za stary, by wyjeżdżać, za młody aby umierać. Człowiek głupieje i jedyne , co pozostaje, to napić się wódki. Wtedy wszystko jest fajniejsze.

 • sonix24

  Oceniono 93 razy 79

  Dobrze że PSL jest poniżej progu. Bez będzie można się wziąć za likwidacje krusu i innych czarnych dziur dla państwowych pieniędzy, których w rolnictwie pełna bo przez lata rządów PSL ruszyć tego wszystkiego nie można było.

 • realistas

  Oceniono 124 razy 36

  PiS może i wygra ale rządził nie będzie. Antek został już uruchomiony. Notowania zaczną spadać.

 • vinogradoff

  Oceniono 64 razy 34

  Nawet gdyby Rzad PO mial wiecej sukcesow niz ma i mniej afer niz mial i jeszcze bedzie mial to po 8 latach tej samej ekipy u wladzy Polacy maja juz dosc i chcieliby jakiejs zmiany a wiec wszystko wskazuje na to, ze tym razem wladze obejmie PiS z Jaroslawem zwanym Zbawca na etacie Premiera albo chocby osoby Kierujacej Premierem z tylniej kanapy dokladnie tak jak DR. Krzaklewski kierowal prof. zw. DR. hab. Buzkiem. To naturalne zjawisko, powszechnie obserwowane w swiecie.

 • qxo

  Oceniono 128 razy 32

  czyli jednak wojna z Rosją i Niemcami będzie ?
  będzie fabryka skrzydełek dla husarii ?

 • pibiip

  Oceniono 95 razy 29

  Wygrana PiSu przyspieszy realizację moich planów emigracyjnych. A wtedy mohery, które na nich głosowały niech się martwią kto zarobi na ich emeryturę.

 • seyeasy

  Oceniono 116 razy 26

  Czyli jak się zmieni to PIS-da wszyscy będą piękni młodzi i bogaci.....i szybko zatęsknią za PO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje