Rekordowe 7 punktów przewagi PiS nad PO. "Tak znaczącej przewagi nie było od 7 lat" [SONDAŻ]

13.06.2013 17:01
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie czerwca, wygrałoby je PiS. Na tę partię chce głosować 30 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazła się PO z 23 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. - Ostatnia tak znacząca przewaga PiS nad PO była w grudniu 2006 r., kiedy PiS miał 4 punkty proc. przewagi nad PO - poinformowano nas w TNS Polska.
Autorzy badania zauważają, że od marca 2013 r. notowania PiS systematycznie rosną, podczas gdy notowania PO spadają. W porównaniu z majem poparcie dla PiS wzrosło o dwa pkt proc., o tyle samo spadło poparcie dla PO.

Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD (10 proc.) i Ruch Palikota (6 proc.). Poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego znalazłyby się: PSL (4 proc.), Solidarna Polska (2 proc.), Nowa Prawica (2 proc.) i PJN (2 proc.).

Wśród osób, które wyrażały zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych, 20 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać poparcie.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory, 22 proc. ankietowanych deklaruje, że na pewno wzięłoby w nich udział. Mniej zdecydowaną chęć głosowania wyraziło 31 proc. badanych. Na głosowanie nie wybiera się 39 proc. badanych, z czego 15 proc. "raczej", a 24 proc. - "na pewno". 8 proc. uczestników badania nie było pewnych swojego udziału w wyborach.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 czerwca 2013 r. na ogólnopolskiej próbie 969 mieszkańców Polski powyżej 18 lat.

Politolog: Wyborcy PiS zostają przy partii

- Byłbym zdziwiony, gdyby było inaczej. Od początku tej kadencji Sejmu taki scenariusz stawał się realny z prostej przyczyny: kryzysu gospodarczego. Do tego dołożyć należy konflikt wewnętrzny w PO, poczucie chaosu - w taki sposób skomentował portalowi Gazeta.pl politolog Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Chwedoruk zauważa, że "sposób uprawiania polityki przez Platformę polegał na mobilizowaniu wyborców na co dzień niezaangażowanych politycznie - letnich i głosujących sytuacyjnie". - Tacy właśnie wyborcy są trudni do utrzymania w momencie, kiedy owa "ciepła woda w kranie" kosztuje coraz więcej - uważa Chedowruk.

Jego zdaniem "PiS jest w komfortowej sytuacji, a to, co się dzieje, pokazuje trafność diagnozy, której dokonał Kaczyński". - Ta partia jest zdolna do utwierdzania się w tym elektoracie, który dotąd ma. I oni to właśnie zagłosują na PiS, a ci, których pozyskiwała Platforma, odchodzą. Z tego sondażu wynika jeden wniosek. Wybory wygra PiS, przegra PO, a rządziłoby SLD - zakończył politolog.

Zobacz także
Komentarze (580)
Rekordowe 7 punktów przewagi PiS nad PO. "Tak znaczącej przewagi nie było od 7 lat" [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • androsak

  Oceniono 3 razy 1

  jak na sześć lat rządów sondaże nie są tragiczne. nie sądzę by obywatele tęsknili za rządami PIS. ludzie mają za złe rządzącym szereg nie zrealizowanych obietnic, wysokie bezrobocie do czego przyczynia się zła koniunktura na świecie. możemy być rozczarowani rządami Platformy lecz bądżmy rozumni i stawiajmy na mniejsze zło.

 • androsak

  Oceniono 2 razy 0

  wasze sondaże to wsadzcie sobie gdzieś, chcecie by te kreatury nawiedzone rządziły?

 • m33h0w

  Oceniono 2 razy 2

  Wystarczy by Jarek się powstrzymał od plecenia bzdur, a platfusy kontynuowały dotychczasową antyobywatelską politykę i PO przerżnie wybory aż miło.

 • mabos01

  Oceniono 4 razy 4

  Nawet gdyby wygrało PiS, to kto z nimi będzie rządził, skoro oni sami uważają, ze nikt na nich nie zasługuje? SLD czy Palikot? A może POPiS powstanie? Poza tym, warto wspomnieć, że premiera desygnuje Prezydent i niekoniecznie musi to być parti, która wygrała wybory. Ewentualnie dojdzie do kolejnych wyborów, jeżeli nie uda się stworzyć rządu. Proste. Przecież, gdyby PO weszło w koalicję z PiSem, to stracą już całkowicie swój elektorat (może pan Gowin by się cieszył z takiej koalicji, ale inni nie) ... Pozdrawiam Was :)

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 0

  Zycie lubi platac figle ................ glosowalismy na PO jako na mniejsze zlo niz PIS .............. teraz bedziemy glosowac na PIS jako mniejsze zlo niz PO.

 • socjolog12

  Oceniono 7 razy 1

  No proszę, społeczceństwo normalnieje. Coraz mniej wyznawców ryżego słonka Peru. Już ludzie nie kupują taniego pijaru.

 • kurpsiokonly

  Oceniono 3 razy -1

  OSZOŁOMY GŁOSUJĄ NA OSZOŁOMÓW WIĘc JAK MOŻE BYĆ INACZEJ ??
  :-D

 • kurpsiokonly

  Oceniono 2 razy 0

  OSZOŁOMY GŁOSUJĄ NA OSZOŁOMÓW WIĘ JAK MOŻE BYC INACZEJ ??
  :-D

 • dorik2

  Oceniono 5 razy 1

  Nikt nie może rządzić w nieskończoność, nawet geniusz polityczny, a Tusk mimo niewątpliwej inteligencji geniuszem nie jest. Platforma zwyczajnie znudziła się publiczności, kacza kampania nienawiści też robi swoje i bełta w pustych główkach. Potrzebna jest alternatywa, która zablokuje marsz PiSopatów po władzę. Jakiś Centrolew, Front Ludowy czy coś w tym rodzaju, porozumienie ludzi zdrowych na umyśle, choć o różnych poglądach. Szkoda, że Miller z tym swoim sekciarskim partyjniactwem tego nie rozumie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje