Łagodniejszy wyrok dla byłego ministra sportu Tomasza Lipca

13.06.2013 14:00
Tomasz Lipiec

Tomasz Lipiec (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Tomasz Lipiec, b. minister sportu w rządzie PiS, jest już prawomocnie skazany na karę 2,5 roku więzienia za korupcję. Sąd Apelacyjny w Warszawie zwrócił zarazem część jego sprawy do ponownego rozpatrzenia.
W kwietniu 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Lipca na trzy i pół roku więzienia, 10-letni zakaz sprawowania funkcji w administracji publicznej i obowiązek naprawienia szkody. Uznano go za winnego czterech z pięciu zarzuconych mu przestępstw korupcyjnych. Obrona chciała uniewinnienia od większości zarzutów. Skazani zostali także Arkadiusz Ż. i żona Lipca.

42-letni obecnie Lipiec, były lekkoatleta, reprezentant Polski i olimpijczyk w chodzie sportowym, został powołany do rządu przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza w październiku 2005 r. 9 lipca 2007 r. złożył dymisję przyjętą przez premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Odsiedział 9 miesięcy w areszcie

SA złagodził prawomocną karę do 2,5 roku, wymierzoną Lipcowi m.in. za przyjęcie od Tadeusza M. 100 tys. zł. Dwa zarzuty wrócą do sądu okręgowego. Utrzymano 10-letni zakaz stanowisk. Lipiec odsiedział wcześniej 9 miesięcy w areszcie. Apelacja obrony Lipca zmierzała do uwolnienia od winy byłego ministra. Prokuratura domagała się ponownego procesu w części, w której sąd I instancji uniewinnił Lipca oraz byłego członka jego gabinetu politycznego - Arkadiusza Ż.

Prokuratura oskarżyła Lipca o przyjęcie co najmniej 270 tys. zł łapówek, za co grozi do 10 lat więzienia. Zarzucono mu, że jako minister sportu uzależniał powołanie Tadeusza M. na wiceszefa Centralnego Ośrodka Sportu od korzyści majątkowej i przyjął od niego co najmniej 70 tys. zł oraz 30 tys. zł. Ponadto, jako minister, miał polecić Tadeuszowi M. fikcyjne zatrudnienie pewnego człowieka jako osobistego kierowcy, któremu płacił więcej niż zarabia się na tym stanowisku.

Łapówki i kumoterstwo

Oprócz tego, według prokuratury, w latach 2004-05 Lipiec jako szef warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji miał zażądać 170 tys. zł łapówki za realizację umowy na remont lodowiska na Stegnach. Inny zarzut dotyczył fikcyjnego zatrudnienia opiekunki do dziecka, za co wypłacono 34 tys. zł. Ponadto w latach 2006-2007 jako minister miał polecić, by zatrudnić w COS pewną osobę w dziale obsługi stadionu X-lecia, choć obiekt ten miał być zlikwidowany. Sam Lipiec przyznał, że pracującej u niego pomocy domowej płacił z publicznych pieniędzy na podstawie fikcyjnej umowy.

42-letni obecnie Lipiec, były lekkoatleta, reprezentant Polski i olimpijczyk w chodzie sportowym, został powołany do rządu przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza w październiku 2005 r. 9 lipca 2007 r. złożył dymisję, przyjętą przez premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • sqlap72

  Oceniono 77 razy 71

  W stosunku do osób na świeczniku należy stosować maksymalne wyroki przewidziane kodeksem. Zmniejszanie im wyroków, to kpina ze sprawiedliwości i ze zwykłych śmiertelników, nie mających środków do obrony przed patologią sądową.

 • fakiba

  Oceniono 97 razy 63

  Lipiec kręcił lody a CBA z Kamińskim na czele w tym samym czasie robiła wszystko żeby zniszczyć opozycję i kreowała przestępstwa zamiast ścigać krętacza

 • tupolew1

  Oceniono 44 razy 40

  I jak tu ku... nie krasc jak tu nie krasc skoro taki wyrok

 • yani-51

  Oceniono 48 razy 30

  gdzie sa wpisy oburzenia na korupcjie PiS- oblakancow??

 • uzdek98

  Oceniono 22 razy 20

  zadne wiezienie, bo pewno odbywa je w domu z obroza na nodze i browarem w reku .... ale przysolic trzykrotna grzywne do natychmiastowej egzekucji a jak nie ma to licytacja chalupy ... tak jak w przypadku rokity .... na takich bydlakow kasiora jest najlepsza.... to ich boli najbardziej ....

 • gazeta-za-10

  Oceniono 16 razy 14

  słabo rozgrzany ten sąd apelacyjny albo z innej centrali już telefonów nasłuchuje

 • mars_mk

  Oceniono 22 razy 10

  ha! macie prawo i sprawiedliwość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje