Sąd skazał upośledzonego za kradzież. Prezydent wnosi o ułaskawienie

13.06.2013 12:39
Temida

Temida (Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta)

- Kancelaria Prezydenta skierowała prośbę o ułaskawienie Radosława Agatowskiego do prokuratora generalnego, tak by sprawie nadać jak najszybciej bieg zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego.
Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek dodała, że prokurator generalny zwrócił się do sądu z prośbą o opinię w tej sprawie. - Na opinię sądu czekamy. Dodatkowo Kancelaria wystosowała pismo z prośbą do prokuratora generalnego o informację, na jakim etapie jest obecnie ta sprawa - powiedziała.

Odbywający karę więzienia za drobne kradzieże niepełnosprawny intelektualnie, 25-letni Radosław Agatowski wyszedł w środę na pięciodniową przepustkę. Mężczyzna, mieszkaniec Sianożąt (Zachodniopomorskie), który ma psychikę kilkuletniego dziecka - jak napisano w petycji o jego ułaskawienie - w więzieniu przebywa od sierpnia ubiegłego roku. Trafił tam za kradzieże różnych przedmiotów, które zabierał z różnych posesji przy okazji zbierania złomu.

"Ułaskawienie byłoby najlepszym rozwiązaniem"

- Mamy do czynienia z wyrokami sądów, które zapadały w latach 2009-12. Przypomnę tylko, że istnieje taka paremia [zasada - red.] prawnicza, która mówi o tym, że sędzia jest najwyższym biegłym i podczas wydawania wyroków nie jest ostatecznie związany opiniami innych biegłych - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Jak zaznaczyła, "prośba o ułaskawienie pana Radosława Agatowskiego została niezwłocznie po wpłynięciu do Kancelarii Prezydenta skierowana do prokuratora generalnego, tak aby tej sprawie nadać jak najszybciej bieg zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego". Trzaska-Wieczorek przypomniała, że w postępowaniu ułaskawieniowym prezydent bierze pod uwagę opinię innych organów zaangażowanych w ten proces, a więc sądu oraz prokuratora generalnego.

Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie, płk Krzysztof Olkowicz, który udzielił Agatowskiemu przepustki, złożył też wniosek do koszalińskiego sądu o zgodę na przerwę w obywaniu kary przez skazanego. Rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie, sędzia Sławomir Przykucki, mówił w środę, że jeśli chodzi o sądy, to poza zgodą na przerwę w tej sprawie nic więcej nie mogą one zrobić. - Najlepszym rozwiązaniem byłoby ułaskawienie - dodał Przykucki.

Działał w warunkach "ograniczonej poczytalności"

Zaznaczył, że w siedmiu sprawach o kradzieże orzekano wobec Agatowskiego kary więzienia w zawieszeniu (później wyroki zostały odwieszone). Biegli, którzy badali oskarżonego, stwierdzili u niego upośledzenie umysłowe, ale uznali, że działał on w warunkach ograniczonej poczytalności, co oznacza, że mógł rozpoznawać znaczenie swoich czynów.

Prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował w środę w TVN 24, że zlecił zbadanie wszystkich spraw, w których zapadły wyroki wobec mężczyzny, bo, jak mówił, sprawa "jest rzeczywiście poruszająca i bulwersująca". Jego zdaniem analiza doprowadzi do wniosku o możliwości wniesienia kasacji, przynajmniej co do niektórych spraw.

Agatowski karę pozbawienia wolności odbywał najpierw w okręgu bydgoskim. Niedawno w związku z kolejnym procesem za kradzież przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu został przeniesiony do Koszalina. Gdyby miał odbyć wszystkie odwieszone wyroki, z zakładu karnego wyszedłby w 2017 r.

Zobacz także
Komentarze (82)
Sąd skazał upośledzonego za kradzież. Prezydent wnosi o ułaskawienie
Zaloguj się
 • karloskarlos22

  Oceniono 1 raz 1

  No nie wiem czy krytykowalibyście sędziów gdyby to z waszego ogródka ginęły rzeczy. Co mnie obchodzi to, że ten człowiek jest upośledzony, może usprawiedliwia to jego zachowanie, ale jest szkodliwy społecznie więc powinno się go wyeliminować. Pozostaje tylko pytanie czy więzienie jest najlepszym miejscem dla tego człowieka? Jedno jest pewne potrzebuje on pomocy i należy go zamknąć lecz w jakimś ośrodku.

 • jack3yp

  Oceniono 5 razy 1

  Do kogo wnosi Prezydent RP o ułaskawienie? Do Putina, Merkel czy może Obamy?

 • majek-1348

  Oceniono 3 razy 1

  Polska norma, jak upośledzeni pastwią się na niedorozwiniętym. majek

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Nosz kuzwa ten czubek na zdjeciu przebral sie za babe i podprowadzil miecz i jakas stara wage.

 • janusss

  Oceniono 3 razy 1

  Zreszta co mi do tego , jak dyrektor wiezienia idzie do wieznia i go zabija nozem i po 3 dniach !!!!!!!!!!!!!!!!!! jest zwolniony i wiedzie zycie emeryta sluzb z 10.000 emerytura to co wiecej od tego kraju chciec. Sami sobie takie pieklo zbudowaliscie. Palcie sie.

 • janusss

  Oceniono 7 razy -3

  to znaczy on tak jeszcze bedzie chodzil po prywatnych posesjach 40 lat ?? bedzie kradl i potem z usmiechem bedzie zwalniany ? ????? w Egipicie maja lepsze na to metody , nikt specjalnie delikwenta nie dowozi na posterunek policji ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ani nie sprawdza stopnia rozwoju intelektualnego . Cos wam sie ta Norwegia z Brevikiem za bardzo spodobala i ich prawodastwo. Za 77 zabitych 21 lat wiezienia.

 • bokassa

  Oceniono 3 razy -3

  U-PO-śledzony prezydęt ułaskawi upośledzonego.To tylko w Polsze komoruskiej.

 • placekpolski

  Oceniono 5 razy -1

  Całe szczęście dla wielu prominentnych polityków PO, że nie stwierdzono u nich choroby psychicznej vide Chlebowski, Drzewiecki, bo już dawno siedzieli by w pierdlu. A może mają dobrych lekarzy, zaufanych, Zapewne podsuwa im ich Stefan.

 • safelogica

  Oceniono 5 razy 3

  Z jakiego powodu ten Człowiek ma być ułaskawiony. Ułaskawia się wyłącznie winnych.
  Jego proces musi być unieważniony. Ułaskawienie ma na celu uratowanie doopy sędziom nieukom
  Nasi sędziowie nie sa żadnymi prawnikami.
  Działa już pokolenie wyszkolonych idiotów. Którzy nauczyli się paragrafów ale słowo subsumpcja budzi u nich grozę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje