Sąd skazał upośledzonego za kradzież. Prezydent wnosi o ułaskawienie

13.06.2013 12:39
Temida

Temida (Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta)

- Kancelaria Prezydenta skierowała prośbę o ułaskawienie Radosława Agatowskiego do prokuratora generalnego, tak by sprawie nadać jak najszybciej bieg zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego.
Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek dodała, że prokurator generalny zwrócił się do sądu z prośbą o opinię w tej sprawie. - Na opinię sądu czekamy. Dodatkowo Kancelaria wystosowała pismo z prośbą do prokuratora generalnego o informację, na jakim etapie jest obecnie ta sprawa - powiedziała.

Odbywający karę więzienia za drobne kradzieże niepełnosprawny intelektualnie, 25-letni Radosław Agatowski wyszedł w środę na pięciodniową przepustkę. Mężczyzna, mieszkaniec Sianożąt (Zachodniopomorskie), który ma psychikę kilkuletniego dziecka - jak napisano w petycji o jego ułaskawienie - w więzieniu przebywa od sierpnia ubiegłego roku. Trafił tam za kradzieże różnych przedmiotów, które zabierał z różnych posesji przy okazji zbierania złomu.

"Ułaskawienie byłoby najlepszym rozwiązaniem"

- Mamy do czynienia z wyrokami sądów, które zapadały w latach 2009-12. Przypomnę tylko, że istnieje taka paremia [zasada - red.] prawnicza, która mówi o tym, że sędzia jest najwyższym biegłym i podczas wydawania wyroków nie jest ostatecznie związany opiniami innych biegłych - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Jak zaznaczyła, "prośba o ułaskawienie pana Radosława Agatowskiego została niezwłocznie po wpłynięciu do Kancelarii Prezydenta skierowana do prokuratora generalnego, tak aby tej sprawie nadać jak najszybciej bieg zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego". Trzaska-Wieczorek przypomniała, że w postępowaniu ułaskawieniowym prezydent bierze pod uwagę opinię innych organów zaangażowanych w ten proces, a więc sądu oraz prokuratora generalnego.

Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie, płk Krzysztof Olkowicz, który udzielił Agatowskiemu przepustki, złożył też wniosek do koszalińskiego sądu o zgodę na przerwę w obywaniu kary przez skazanego. Rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie, sędzia Sławomir Przykucki, mówił w środę, że jeśli chodzi o sądy, to poza zgodą na przerwę w tej sprawie nic więcej nie mogą one zrobić. - Najlepszym rozwiązaniem byłoby ułaskawienie - dodał Przykucki.

Działał w warunkach "ograniczonej poczytalności"

Zaznaczył, że w siedmiu sprawach o kradzieże orzekano wobec Agatowskiego kary więzienia w zawieszeniu (później wyroki zostały odwieszone). Biegli, którzy badali oskarżonego, stwierdzili u niego upośledzenie umysłowe, ale uznali, że działał on w warunkach ograniczonej poczytalności, co oznacza, że mógł rozpoznawać znaczenie swoich czynów.

Prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował w środę w TVN 24, że zlecił zbadanie wszystkich spraw, w których zapadły wyroki wobec mężczyzny, bo, jak mówił, sprawa "jest rzeczywiście poruszająca i bulwersująca". Jego zdaniem analiza doprowadzi do wniosku o możliwości wniesienia kasacji, przynajmniej co do niektórych spraw.

Agatowski karę pozbawienia wolności odbywał najpierw w okręgu bydgoskim. Niedawno w związku z kolejnym procesem za kradzież przed Sądem Rejonowym w Kołobrzegu został przeniesiony do Koszalina. Gdyby miał odbyć wszystkie odwieszone wyroki, z zakładu karnego wyszedłby w 2017 r.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • harimau666

  Oceniono 91 razy 75

  w tym przypadku głupoty sędziów nie da się zwalić na wymogi paragrafów...
  to zwykła indolencja i widzimisię urzędasów wymiaru NIEsprawiedliwości ...

 • el_bigos

  Oceniono 65 razy 57

  I z czego się tu cieszyć. Gdyby media nie nagłośniły sprawy to facet dalej by gnił w pierdlu. Jebani łaskawcy...

 • jamj

  Oceniono 72 razy 54

  To, że ten człowiek został w ogóle skazany świadczy o maksymalnym debilizmie "sędziów". Ułaskawienie winno być połączone z odwołaniem tych kretynów "skazywaczy".

 • endrju1521

  Oceniono 57 razy 53

  Pismaki ! ! ! !

  Wy ciemne barany ! ! ! !

  Prezydent nie wnosi o ułaskawienie, bo nie ma do kogo wnosić ! ! ! ! !

  To Prezydent ułaskawia ! ! ! !

 • bog43

  Oceniono 57 razy 43

  Eksperci - psychiatrzy nie do pobicia . Ciekawi mnie kto jest większym idiotą , biedny Radek czy ci dwaj niezależni , samorządni biegli sądowi ???? Kto to rozstrzygnie ?

 • uzdek98

  Oceniono 42 razy 28

  a czy prezydent wniesie o skazanie uposledzonego sedziego ? nareszcie by sie na cos przydal a nie tylko strzela bronki i wisi na suficie ....

 • stan-1

  Oceniono 37 razy 25

  "Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek dodała, że prokurator generalny zwrócił się do sądu z prośbą o opinię w tej sprawie. "
  Sąd już wydał wcześniej opinię, zamknąć i siedzi.

  Teraz za d. ten zawisły by trzeba wziąć. Jakim debilem trzeba być by zamknąć takiego człowieka, jak na wolności bandyci i gwałciciele chodzą sobie spokojnie zwolnieni przez sądy.

  Temido, czy już kompletnie oślepłaś?

 • nepwk

  Oceniono 36 razy 20

  a który "sędzia" go skazał podajcie to może ktoś mu tort wypiecze haha

 • nepwk

  Oceniono 30 razy 18

  gdyby miał nazwisko Wałesa to podpadał by pod "pomroczność jasną"
  ale że nie ma to nabili na nim statystyki i wzięli premie
  by żyło się lepiej ;]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje