Czeska policja zatrzymała polityków, w tym szefową biura premiera. Chodzi o " przenikanie struktur mafijnych do polityki"

13.06.2013 12:18
Petr Neczas, czeski premier i przywódca liberalnej partii ODS

Petr Neczas, czeski premier i przywódca liberalnej partii ODS (Fot. PETR JOSEK REUTERS)

Szefowa kancelarii premiera Czech Petra Neczasa, Jana Nagyova, oraz kilka innych osób zostało zatrzymanych podczas policyjnej operacji dzisiejszej nocy - podały czeskie media. Szef czeskiego MSW Jan Kubice potwierdził te doniesienia.
Przekazywane przez media nieoficjalne informacje głoszą, że aresztowano kilka osób, zajmujących obecnie lub w niedawnej przeszłości wysokie stanowiska w aparacie władzy. Wśród zatrzymanych mają się znajdować szefowa gabinetu premiera Petra Neczasa Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego kierowanej przez Neczasa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz i były minister rolnictwa Ivan Fuksa.

Występując w Izbie Poselskiej Kubice oświadczył tylko, że "w związku z prowadzonym postępowaniem karnym" w nocy do premiera Neczasa przybyli dwaj prokuratorzy i szef policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (UOOZ). - O sprawie tej więcej nie wiem, a nawet gdybym wiedział, to nie mógłbym tego powiedzieć - zaznaczył minister dodając, iż prowadząca śledztwo prokuratura w Ołomuńcu zastrzegła sobie wyłączność w informowaniu na ten temat.

Czeskie media: Struktury mafijne przenikają do polityki

Według mediów funkcjonariusze policji odwiedzili również ministerstwo obrony i praski ratusz. Informację o akcji UOOZ potwierdziła rzeczniczka resortu obrony Mira Trzebicka. Akcja zaskoczyła deputowanych. Reprezentująca ODS przewodnicząca Izby Poselskiej Miroslava Niemcova przerwała debatę parlamentarną oczekując na wyjaśnienia premiera. Szef rządu poinformował, że wypowie się na ten temat w piątek. Obrady Izby mają zostać wznowione w piątek o godzinie 9.

Bulwarowy czeski dziennik "Blesk" napisał, że "po nieoczekiwanej akcji policji premiera musiano hospitalizować", ale informacji tej oficjalnie nie potwierdzono.

Według czeskich mediów chodzi o największy na przestrzeni ostatnich lat skandal korupcyjny związany z "przenikaniem struktur mafijnych do polityki". Dowody gromadzono przez dwa lata, głównie w oparciu o podsłuchy, założone czołowym politykom i lobbystom.

Lider będącej największym ugrupowaniem opozycyjnym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka zażądał "pełnej informacji o wynikach śledztwa", a w przypadku potwierdzenia zarzutów korupcyjnych, "złożenia dymisji przez rząd premiera Neczasa". Prezydent Milosz Zeman odmówił skomentowania akcji policji. Prezydent zamierza jednak spotkać się osobiście z w piątek z premierem, szefem UOZZ i Sobotką.

Kolejne aresztowania: szef urzędu rady ministrów

Jak podała agencja CTK, jej źródła potwierdziły informację serwera internetowego Parlamentni Listy, że aresztowany został również szef urzędu rady ministrów Lubomir Poul.

Występując w Izbie Poselskiej Kubice oświadczył tylko, że "w związku z prowadzonym postępowaniem karnym" w nocy do premiera Neczasa przybyli dwaj prokuratorzy i szef policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (UOOZ). "O sprawie tej więcej nie wiem, a nawet gdybym wiedział, to nie mógłbym tego powiedzieć" - zaznaczył minister, dodając, że prowadząca śledztwo prokuratura w Ołomuńcu zastrzegła sobie wyłączność w informowaniu na ten temat.

Lider będącej największym ugrupowaniem opozycyjnym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka zażądał "pełnej informacji o wynikach śledztwa", a w przypadku potwierdzenia zarzutów korupcyjnych "złożenia dymisji przez rząd premiera Neczasa".Prezydent Milosz Zeman odmówił skomentowania akcji policji. Prezydent zamierza jednak spotkać się osobiście w piątek z premierem, szefem UOZZ i Sobotką.

Na godz. 16.45 zapowiedziano konferencję prasową premiera Petra Necasa. Więcej szczegółów wkrótce.Zobacz także
Komentarze (78)
Czeska policja zatrzymała polityków, w tym szefową biura premiera. Chodzi o " przenikanie struktur mafijnych do polityki"
Zaloguj się
 • ivrp

  0

  Brawo Czesi. w katolandii, by to nie przeszło. Sprawa Komisji Majątkowej już zamieciona pod dywan ?

 • jvelzkeyek

  Oceniono 2 razy 0

  Zgnilizna także u sąsiada
  Korupcja wszystkie demoludy dopada.
  W kapitalizmie z dłuższą historią i tradycjami.
  Do czynienia mamy z prowizjami.
  Gdy od władzy zależy obywatela los.
  Ważnym jest mieć przy sobie trzos.
  Na mamonę , płatny seks i układy.
  Nikt nie znalażł skutecznej rady.
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • labradorczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Pewnie wielu nie uwierzy, ale do tej pory Czechy radziły sobie z korupcją znacznie gorzej niż Polska. Tam nie było afery Rywina ani Starachowickiej i szemrane typy, czy to politycy, czy bisnesmeni, robiły swoje interesy prawię jawnie, śmiejąc się ludziom w oczy. I co wyjdzie z dzisiejszej akcji nie wiadomo - oby coś wyszło!
  Co do korupcji w Czechach i w Polsce - proszę:
  cpi.transparency.org/cpi2012/results/

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 2

  Symptomatyczne jest to że to socjaldemokraci i byli naziści/komuniści.

 • bomba666

  Oceniono 3 razy 3

  u nas za to korupcja jest legalna ........................................... czy nie :)??

 • mteodor

  Oceniono 2 razy 2

  Ten artykuł jest niedopracowany, nie wszystko jest powtórzone dwa razy.

 • awe

  Oceniono 2 razy 2

  U nas by policjantów zwolnili, Tusk zmienił szefa, a Wyborcza przez rok by w nich waliła

 • kuranieptak

  Oceniono 8 razy -4

  Różni pederaści przez lata wmawiali Polakom jak to świetnie jest w Czechach. Nie to co w strasznej katolickiej Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje