Czeska policja zatrzymała polityków, w tym szefową biura premiera. Chodzi o " przenikanie struktur mafijnych do polityki"

13.06.2013 12:18
Petr Neczas, czeski premier i przywódca liberalnej partii ODS

Petr Neczas, czeski premier i przywódca liberalnej partii ODS (Fot. PETR JOSEK REUTERS)

Szefowa kancelarii premiera Czech Petra Neczasa, Jana Nagyova, oraz kilka innych osób zostało zatrzymanych podczas policyjnej operacji dzisiejszej nocy - podały czeskie media. Szef czeskiego MSW Jan Kubice potwierdził te doniesienia.
Przekazywane przez media nieoficjalne informacje głoszą, że aresztowano kilka osób, zajmujących obecnie lub w niedawnej przeszłości wysokie stanowiska w aparacie władzy. Wśród zatrzymanych mają się znajdować szefowa gabinetu premiera Petra Neczasa Jana Nagyova, były szef wywiadu wojskowego Ondrej Palenik, były przewodniczący klubu poselskiego kierowanej przez Neczasa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petr Tluchorz i były minister rolnictwa Ivan Fuksa.

Występując w Izbie Poselskiej Kubice oświadczył tylko, że "w związku z prowadzonym postępowaniem karnym" w nocy do premiera Neczasa przybyli dwaj prokuratorzy i szef policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (UOOZ). - O sprawie tej więcej nie wiem, a nawet gdybym wiedział, to nie mógłbym tego powiedzieć - zaznaczył minister dodając, iż prowadząca śledztwo prokuratura w Ołomuńcu zastrzegła sobie wyłączność w informowaniu na ten temat.

Czeskie media: Struktury mafijne przenikają do polityki

Według mediów funkcjonariusze policji odwiedzili również ministerstwo obrony i praski ratusz. Informację o akcji UOOZ potwierdziła rzeczniczka resortu obrony Mira Trzebicka. Akcja zaskoczyła deputowanych. Reprezentująca ODS przewodnicząca Izby Poselskiej Miroslava Niemcova przerwała debatę parlamentarną oczekując na wyjaśnienia premiera. Szef rządu poinformował, że wypowie się na ten temat w piątek. Obrady Izby mają zostać wznowione w piątek o godzinie 9.

Bulwarowy czeski dziennik "Blesk" napisał, że "po nieoczekiwanej akcji policji premiera musiano hospitalizować", ale informacji tej oficjalnie nie potwierdzono.

Według czeskich mediów chodzi o największy na przestrzeni ostatnich lat skandal korupcyjny związany z "przenikaniem struktur mafijnych do polityki". Dowody gromadzono przez dwa lata, głównie w oparciu o podsłuchy, założone czołowym politykom i lobbystom.

Lider będącej największym ugrupowaniem opozycyjnym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka zażądał "pełnej informacji o wynikach śledztwa", a w przypadku potwierdzenia zarzutów korupcyjnych, "złożenia dymisji przez rząd premiera Neczasa". Prezydent Milosz Zeman odmówił skomentowania akcji policji. Prezydent zamierza jednak spotkać się osobiście z w piątek z premierem, szefem UOZZ i Sobotką.

Kolejne aresztowania: szef urzędu rady ministrów

Jak podała agencja CTK, jej źródła potwierdziły informację serwera internetowego Parlamentni Listy, że aresztowany został również szef urzędu rady ministrów Lubomir Poul.

Występując w Izbie Poselskiej Kubice oświadczył tylko, że "w związku z prowadzonym postępowaniem karnym" w nocy do premiera Neczasa przybyli dwaj prokuratorzy i szef policyjnej Jednostki Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (UOOZ). "O sprawie tej więcej nie wiem, a nawet gdybym wiedział, to nie mógłbym tego powiedzieć" - zaznaczył minister, dodając, że prowadząca śledztwo prokuratura w Ołomuńcu zastrzegła sobie wyłączność w informowaniu na ten temat.

Lider będącej największym ugrupowaniem opozycyjnym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka zażądał "pełnej informacji o wynikach śledztwa", a w przypadku potwierdzenia zarzutów korupcyjnych "złożenia dymisji przez rząd premiera Neczasa".Prezydent Milosz Zeman odmówił skomentowania akcji policji. Prezydent zamierza jednak spotkać się osobiście w piątek z premierem, szefem UOZZ i Sobotką.

Na godz. 16.45 zapowiedziano konferencję prasową premiera Petra Necasa. Więcej szczegółów wkrótce.Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • maniakon

  Oceniono 150 razy 128

  BRAWO CZESI!! kiedy u nas korupcja przestanie byc metoda uprawiania polityki i rzadzenia panstwem

 • tacx

  Oceniono 138 razy 94

  W polsce kradnie się w majestacie prawa wypąłcajac sobie premie wiec nasi szulerzy mogą spać spokojnie - takie prawo sobie utworzyli ze mają de facto immunitet na przekręty chyba że już który tak łasy bedzie na kasę że na włąsną rękę będzie machlaczył jak Lipiec to i przyjdą po niego. Ale premie, dofinansowania, sponsorowanie rozgłosni, dziennikarzy, koncertów ... kwitnie proceder w najlepsze

 • observanto

  Oceniono 58 razy 48

  Pomarzyć dobra rzecz!
  Ale może kiedyś?

 • gazeta-za-10

  Oceniono 52 razy 46

  Czeska glina nieobywatelska strasznie.
  Jak to tak ?
  - Do pudła bez wywiadów i skeczy przed kamerą TV.

 • weritas1

  Oceniono 54 razy 44

  Wielkie brawa dla czeskiej policji!!! Zapraszamy do Polski!

 • m-kow

  Oceniono 49 razy 43

  Zapraszamy do nas!
  I możecie ich sobie zabrać na Pankrác! Tęsknić nie będziemy.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 43 razy 37

  Kto by w tym naszym biednym kraju rządził, gdyby tak wszystkich pozamykać? :)

 • gr_ub_y

  Oceniono 67 razy 25

  Jak ja słyszę "Obywatelska" w nazwie partii, to wiem, że będą afery i przekręty jakich świat nie widział.

  Platforma Obywatelska = afery i przekręty jakich świat nie widział!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje