Chińskie media: Rewelacje Snowdena wystawiają na próbę relacje Chiny - USA

13.06.2013 08:46
Doniesienia Edwarda Snowdena na temat inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykański wywiad są główną wiadomością w mediach chińskich. Dziennik "China Daily" ocenia, że relacje chińsko-amerykańskie są obecnie "wystawione na próbę".
Chińskie informacyjne portale internetowe, jak Sina, Sohu i Tencent, zamieszczają wśród głównych wiadomości informacje o rewelacjach Snowdena, podkreślając, że według niego celem inwigilacji amerykańskich służb były m.in. komputery w Chinach. Twierdzenia Snowdena "w sposób nieunikniony zaszkodzą reputacji Waszyngtonu za granicą i wystawiają na próbę relacje pomiędzy Chinami a USA" - uważa "China Daily".

- Miesiącami Waszyngton oskarżał Chiny o szpiegostwo informatyczne, ale wydaje się, że w USA największym zagrożeniem dla poszanowania swobód jednostki i prywatności jest niepodlegająca kontroli władza rządu - oświadczył cytowany przez dziennik Li Haiding z Chińskiego Uniwersytetu Spraw Zagranicznych (CFAU), zajmujący się Stanami Zjednoczonymi.

Snowden nadal przebywa w Hongkongu

Według Snowdena, który w środę w Hongkongu udzielił wywiadu anglojęzycznej gazecie "South China Morning Post", od 2009 r. Amerykanie namierzyli setki celów w Chinach. Twierdzi on, że amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) namierza routery będące najważniejszymi ogniwami systemu komputerowego, co daje dostęp do setek tysięcy komputerów bez potrzeby włamywania się do każdego z nich osobno. Wśród celów inwigilowanych przez NSA w Chinach i w Hongkongu wymienił urzędników, uczelnie, firmy i studentów.

29-letni Snowden był pracownikiem CIA. W ubiegłym tygodniu przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" informacje o szeroko zakrojonej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA, polegającej na zbieraniu tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebooka, Yahoo, YouTube, AOL. Przed ogłoszeniem tych informacji wyjechał z USA, do Hongkongu przyjechał 20 maja.

Jako obywatel USA może pozostawać maksymalnie 90 dni na obszarze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • syngefco

  Oceniono 76 razy 50

  Pokrzyczymy, pokrzyczymy a jankesi i tak będą inwigilować wszystko i wszystkich, taka nacja złożona z wielu narodowości, Lincoln, Washington i Jefferson przewracają się w grobie, a terroryści jak będę chcieć to i tak znajdą sposób na atak na USA.

 • siekier35

  Oceniono 39 razy 35

  publikujcie więcej danych w necie....komórkę miejcie w garści nawet podcierając dupę...
  i nie potrzeba jakichś tam wymyślnych programów by wiedzieć o was w zasadzie wszystko.

 • jkredman

  Oceniono 37 razy 29

  pytam się gdzie są złotouści obrońcy demokracji i wolności, gdzie czołowi publicyści którzy wycierali sobie gęby kilkoma podsłuchami w czasach PIS-u, gdzie te argumenty, już nie gardłujecie - już rozumiecie że tak trzeba, już uważacie że to normalne,

  dwulicowość, dwójmyślenie, podwójne a nawet potrójne standardy - gdzie się podziały Wasze ideały, jak sparcieliście, jak się zeszmaciliście, a może byliście tacy od początku - tylko my naiwni uwierzyliśmy że walczymy o demokrację i wolność

  może jednak ktoś przypomni o zasadach i wartościach

 • ben-oni

  Oceniono 26 razy 24

  Od kilku dni proamerykańskie media (w tym i gadzinówka Michnika oczywiście) na zlecenie Waszyngtonu zajmują się drobiazgowo sprawą... Snowdena!! Ani słowa o łamaniu konstytucji USA przez Obamę i jego przydupasów, ani słowa o inwigilacji na mega-skalę, ani słowa o "tajnych postanowieniach sadów" w USA (to zalatuje już mocno masonerią na poziomie państwowym!!). Największym problemem teraz dla mediów jest Snowden i to, gdzi się znajduje. Poznajemy jego dzieciństwo i miejsca gdzie jeździł na wakacje. Wczoraj poznaliśmy jego dziewczynę oraz dowiedzieliśmy sie, że jest odludkiem i introwertykiem. Wkrótce zaczną nam wmawiać, że leczył sie psychiatrycznie i w ogóle jest wariatem i terrorystą.

  I ANI SŁOWA O ISTOCIE SPRAWY - O ŁAMANIU PRZEZ WŁADZE USA PODSTAWOWYCH PRAW CZŁOWIEKA. Prawa do prywatności chociażby.

 • onufry_zagloba

  Oceniono 35 razy 23

  Kamień z serca. Już myślałem, że to tylko Chińczycy wszystkich inwigilują.

 • strachus

  Oceniono 55 razy 23

  No to Chińczycy mają powód żeby odciąć swoich obywateli od tej "wstrętnej" światowej sieci i pozwolić im surfować po "nieinwigilowanej" sieci krajowej ;)

 • prawdziwy-bobo

  Oceniono 10 razy 8

  Nasze Posły noszą wszędzie iPad-y i tweetuj-ą z iPhone-a a wszystko się nagrywa u sojusznika w USA. Nasz wywiad to chyba zamiejscowy oddział NSA

 • kniazwitold

  Oceniono 8 razy 6

  Hipokryci pokrzykują na hipokrytów.

  Microsoft, Google, AOL - pokrzykują na rząd - biorąc udział w inwigilacji.

  Chińczycy - pierwsi złodzieje internetu - pokryzykują na rząd.

  Rząd pokrzykuje na koncerny.

  Dla kogo ten durny spektakl?

 • lahdaan

  Oceniono 20 razy 6

  Chiny? Ha. Ha. Ha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje