Tajni informatorzy służb specjalnych przejdą wraz ze swoimi agentami z ABW do CBŚ

13.06.2013 08:32
Funkcjonariusze ABW

Funkcjonariusze ABW (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Niedługo ruszy operacja przenoszenia kilkudziesięciu agentów ABW do policyjnego CBŚ. Do Biura przejdzie kilkudziesięciu funkcjonariuszy służb specjalnych. A wraz z nimi ich tajni informatorzy, pracujący w półświatku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Tajni współpracownicy służb specjalnych staną się zatem współpracownikami policji. Tymczasem w samej ABW ten kierunek zmian - cała operacja nie jest mile widziana. "Nikt nie chce trafić do policji" - cytuje "DGP" pracowników agencji.

Obawiają się oni, że ich pensje po przejściu na policyjny budżet nie będą już tak wysokie, jak w służbach. Resort spraw wewnętrznych tłumaczy, ze pensje nie zmienią się.

Z ABW do CBŚ

Operację transferu funkcjonariuszy ABW do CBŚ nadzoruje nowy wiceszef agencji Jacek Gawryszewski. To wieloletni pracownik dyplomacji, był m.in. konsulem w Berlinie i Islamabadzie.

"Zawsze jednak był oficerem ABW" - pisze "DGP", powołując się jednak wyłącznie na anonimowego eksperta ds. służb specjalnych. Ma się też dobrze znać z nowym szefem MSW.

Reforma służb specjalnych

Reformę służb specjalnych przygotował jeszcze poprzednik Sienkiewicza Jacek Cichocki. W założeniu ABW ma stać się służbą informacyjno-analityczną. Sienkiewicz zachował w kompetencji Agencji sprawy, w których straty skarbu państwa przewyższą 16 mln zł oraz te związane z terroryzmem.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 44 razy 14

  i bardzo dobrze - niech służby przestaną się dublować....
  .
  Przykładem dla Polski powinny być agentury watykańskie - i ich metody pozyskiwania informacji. Mają swoje spisy ludności - nie zważając na ochronę danych osobowych przechowują latami informacje drażliwe, Państwo Polskie nie ma nad nimi kontroli i na kolanach wypłaca tym funkcjonariuszom niezłe emerytury.
  Polacy sa tak zniewoleni że wcale im to nie przeszkadza - co roku pokazują jak tolerancyjnym krajem dla pedofilów jest Republika Polska - dają temu przykład posyłając dzieci na religie i do pierwszej komunii wprost w objęcia księdza pedofila :)
  .

 • sacc77

  Oceniono 13 razy 11

  Pieprzenie w bambus.
  Owszem - pensje nie zmienią się.
  Ale tylko do pierwszej [a może i następnych] podwyżki, keidy to ci co mają wyższe pensje nie dostaną podwyżek z argumentacją, że "przecież wy i tak macie więcej"

 • bemeta

  Oceniono 6 razy 4

  PRCECHODZI to jakis sekretny kod CIA albo GRU?
  Zgadlem panie redaltorku?

 • pasjonatx

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko kto tę pracę w ABW otrzymuje?
  Oczywiście,pełna zgoda,wszędzie są różni ludzie,jedni porządni a inni nie,ale jeśli dalej pracują tam tacy,jak ta funkcjonariuszka od podmianki kurtki służbowej lub ta,która w trakcie przesłuchania przez komisję śledczą pytała się mecenasa,co ma odpowiedzieć na pytanie jakie ma wykształcenie to powyższe pytanie nasuwa się samo przez się.
  Inni biją te funkcjonariuszki na głowę i szyję lepszym wykształceniem,wiedzą i co z tego? Dalej nie mają pracy,bo nie mają koneksji.
  Nie wiem ile prawdy w tym jest,ale ponoć musisz posiadać poparcie kogoś ze służb (byłego SB,UOP),by tę pracę tam otrzymać.
  Ja takiego poparcia nie mam - mam za to opinię od światowej sławy kryminalistyki,której do garnka nie włożę.

 • folwark_polski

  Oceniono 7 razy 3

  czekam na przewrót i ujawnienie obecnych TW a uwierzcie że tak będzie, koło historii mówi wam to coś?

 • poljack

  Oceniono 11 razy 3

  No tak w służbach maja zapewnioną krótką służbę a od tego roku w policji trzeba przepracować 25 lat .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje