Nigeryjczyk przeżył dwa dni pod wodą. Dzięki bańce powietrza we wraku statku

13.06.2013 07:51
Harrison Okene , nigeryjski kucharz, spędził 60 godzin w wodach Atlantyku. Oddychał powietrzem zebranym pod pokładem wywróconego holownika

Harrison Okene , nigeryjski kucharz, spędził 60 godzin w wodach Atlantyku. Oddychał powietrzem zebranym pod pokładem wywróconego holownika (Fot. STAFF REUTERS)

Harrison Okene, nigeryjski kucharz, spędził 60 godzin w wodach Atlantyku. Oddychał powietrzem zebranym pod pokładem wywróconego holownika. Ratownicy, którzy go znaleźli, byli w szoku, że żyje.
29-letni Okene znalazł się pod wodą, gdy holownik, na którym pracował jako kucharz, wywrócił się podczas rejsu po Oceanie Atlantyckim. Do wypadku doszło 30 km od wybrzeża Nigerii. W katastrofie zginęła niemal cała załoga. Do tej pory odnaleziono 10 ciał marynarzy. Jedna osoba wciąż uznana jest za zaginioną. Harrison Okene jest jedynym uratowanym.

Udało mu się przeżyć, bo w jednym z pomieszczeń wywróconego statku powstała niewielka bańka powietrza. Kucharz przez dwa dni, ubrany jedynie w bieliznę, cały czas zanurzony w wodzie, czekał na pomoc. W końcu znaleźli go nurkowie z ekipy ratunkowej.

"To był horror"

- Gdy byłem tam w wodzie, w całkowitych ciemnościach, myślałem, że to koniec. Że woda zupełnie wypełni pomieszczenie. Jednak tak się nie stało - powiedział Okene. - Byłem bardzo głodny, ale przede wszystkim spragniony. Słona woda zdarła skórę z mojego języka - dodał. Kucharz wspomina, że mimo absolutnej ciemności dobrze wiedział, że wokół niego znajdują się ciała jego kolegów. - Czułem je. Do łodzi wpłynęła ryba i zaczęła zjadać ciała. Słyszałem ten dźwięk, to był horror - powiedział.

Dopiero po niemal 60 godzinach spędzonych pod wodą Okene usłyszał ratowników. Zaczął uderzać rękami w burtę holownika, by dać im znać, że żyje. Dzięki temu został odnaleziony. - Poklepałem ratownika po ramieniu i machałem do niego. Był w szoku - wspomina Okene.

- Czasem, gdy jestem w domu, mam wrażenie, że łóżko, w którym śpię, tonie - mówi kucharz, który cudem przeżył zatonięcie statku. - Budzę się z krzykiem. Nie wiem, co powstrzymało wodę przed wypełnieniem pomieszczenia, w którym utknąłem. To cud - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 273 razy 265

  Brawo, zuch!

 • fotoma7

  Oceniono 291 razy 231

  "60 godzin w lodowatych wodach Atlantyku"
  Redaktor za dużo razy oglądał "Titanica" i zapomniał, że Nigeria leży blisko równika. Płyną tam ciepłe prądy. A woda ma temperaturę powyżej 25 stopni.
  Szacunek dla rozbitka za odwagę i determinację!

 • fc_pl

  Oceniono 212 razy 200

  "Nie wiem, co powstrzymało wodę przed wypełnieniem pomieszczenia, w którym utknąłem."

  Prawa fizyki.

 • jarenty_p

  Oceniono 130 razy 96

  Mam 41 lat i ciągle świat mnie zaskakuje.
  Nie wiedziałem do tej pory, że 30 km od Nigerii są lodowate wody.
  Dzięki Gazetoo;}

 • leszekzgd

  Oceniono 129 razy 95

  Litości!! Tego kto to napisał skierować do szkoły podstawowe i nauczyć trochę geografii. Nigeria jest w Afryce i jakie tam lodowate wody.

 • skaut001

  Oceniono 72 razy 68

  " Nie wiem, co powstrzymało wodę przed wypełnieniem pomieszczenia, w którym utknąłem. To cud"

  Tak sie tworzą kesony, woda podchodzi i dalej juz nie moze bo ciśnienie powietrza ściskanego pod sufitem jest rownowazne z cisnieniem wody.

 • bbb52

  Oceniono 48 razy 44

  Drodzy komentujący o "lodowatych wodach".

  Są na świecie prądy morskie. Ku Nigerii płynie sobie chłodny prąd Benguelski.
  Może ochłodzić temperaturę przy powierzchni nawet poniżej 18-20 stopni Celcjusza.

  Pamiętajmy też, że wrak był pod wodą, nawet jeśli w okolicach powierzchni, to po elementach statku mieszała sie woda i człowiek mógł mieć do czynienia z wodą o kolejne 2-4 stopnie chłodniejszą.

  Osoby o tkance tłuszczowej odbiegającej od spasionego Amerykanina po 60 godzinach w wodzie o temperaturze 15 stopni mają wszelkie prawo być wyziębione.

 • stary.gniewny

  Oceniono 50 razy 20

  Lodowate wody jak najbardziej!
  Cały magazyn kostek lodu wysypał się w pomieszczeniu gdzie przebywał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje