"Dobrzy Żydzi i złe Żydziory". W Polsce działa antysemicka partia. "Wpadka wymiaru sprawiedliwości"

13.06.2013 07:05
'Dobrzy Żydzi i złe Żydziory'. W Polsce działa antysemicka partia

'Dobrzy Żydzi i złe Żydziory'. W Polsce działa antysemicka partia (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

W Polsce legalnie działa partia, która nie kryje antysemickich haseł. To niezgodne z konstytucją - alarmuje "Rzeczpospolita". Polska Partia Imperium Słowiańskiego "Razem" to jedno z najmłodszych ugrupowań zarejestrowanych w Polsce.
Podobnie jak większość spośród 80 oficjalnie zarejestrowanych partii Polska Partia Imperium Słowiańskiego "Razem" jest pozbawiona większego znaczenia. Jednak w odróżnieniu od innych jawnie głosi antysemickie hasła, choć zabrania tego konstytucja.

Według prezesa tego ugrupowania Jana Kiełba "Żydzi dzielą się na dobrych i złych Żydziorów. Ci drudzy eliminują nawet słabszą grupę narodowości żydowskiej". - My będziemy walczyć z tymi złymi Żydami - zapowiada Jan Kiełb.

Choć konstytucja zabrania istnienia partii "dopuszczających nienawiść rasową i narodowościową", Partię Imperium Słowiańskiego zarejestrował sąd. Nie została zdelegalizowana, choć jej prezes swoje poglądy ujawniał w pismach do prokuratury. Ugrupowanie działa w Mielcu na Podkarpaciu. Dlaczego? Bo w statucie partii sąd nie znalazł zapisów niezgodnych z konstytucją.

Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek mówi o wpadce wymiaru sprawiedliwości.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także

Najnowsze informacje