NIK: Opóźnienie w e-zdrowiu może kosztować miliony

13.06.2013 06:00
Dokumentacja elektroniczna pacjentów to cenne źródło informacji dla hakerów

Dokumentacja elektroniczna pacjentów to cenne źródło informacji dla hakerów (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Ag)

System Informacji Medycznej (SIM), który ma przenieść szpitale i przychodnie w nowy wymiar, budowany jest zbyt wolno - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej". Jeśli nie przyspieszy, trzeba będzie oddać Brukseli setki milionów - ostrzega NIK.
SIM ma zbudować Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) podlegające Ministerstwu Zdrowia. Do 2012 r. Centrum dostało na SIM ponad 700 mln zł, z czego 575 mln zł z funduszy unijnych (pieniądze przyznane w 2009 r.). Trzeba je rozliczyć do końca 2014 r., ale do tej pory Centrum wydało zaledwie 20 proc. z nich. Nie udało się nawet jeszcze rozstrzygnąć przetargu na budowę kluczowego podsystemu informatycznego.

NIK zrobiła ankietę w ponad 400 szpitalach różnej wielkości i rangi. Okazało się, że w przeważającej części działają tylko podstawowe programy obsługujące ruch chorych. W co trzecim szpitalu nie ma nawet zintegrowanej sieci informatycznej. Prawie 60 proc. szpitali nie ma programu do ordynacji leków, a 40 proc. do obsługi laboratorium. Z pacjentami za pomocą internetu kontaktuje się zaledwie 23 proc. lecznic.

Jednak Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że sytuacja w Centrum została już opanowana i opóźnienia w rozliczeniu SIM nie będzie.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • crypolskocry

  Oceniono 19 razy 17

  > Centrum dostało na SIM ponad 700 mln zł, z czego 575 mln zł z funduszy unijnych (pieniądze przyznane w 2009 r.). do tej pory Centrum wydało zaledwie 20 proc. z nich. Nie udało się nawet jeszcze rozstrzygnąć przetargu ...

  ja pie*dole, prawie 4 lata i "Nie udało się nawet jeszcze rozstrzygnąć przetargu" ????

 • tinley

  Oceniono 25 razy 17

  Czy w m kraju można zrealizować cokolwiek. .. powtarzam - cokolwiek.... bez przekrętów, opóźneiń i marnotrawstwa pieniędzy podatnika? Jeśłi trzeba oddać 700mln to jestem za - ale neich Bruksela weźmie tez ze sobą Tuska, millera, Kaczora, bandę gumiaków i całą tą bandę z którą tak dobrze się jej rozmawia i uszcześliwi nas mozliwoscią zrobienia czegos dobrze bez tych idiotów którzy teraz rządzą tym krajem ... tfu... ograbiają ten kraj skutecznie jednocześnie uniemożliwając pracę rozsądnym kompetentnym ludziom którzy wiedzą jak napisac ustawę o podatku vat tak żeby obywatel nie musiał zatrudniać prawnika w celu jej zrozumienia. Chciałbym żeby w tym kraju rzadzili ludzie którzy na stanowiskach ministerialnych i urzędniczych zatrudnią fachowców a nie polityczne siermięgi których zasługi dla kraju liczy sie w zasługach na polu ogłupiania obywatela w kampanii wyborczej.
  Wiem,... marzenia, ale ja ciagle mam nadzieję dlatego bedę głosował na ludzi którzy chcą ograniczyć to bandyctwo które dzieje się obecnie w wykonaniu bandy czworga Ps, Po, Sld i PSL + palikot jako jamnik zaczepny na smyczy donaldu.

 • remo29

  Oceniono 12 razy 10

  Zapłacimy! Zapłacimy!, film zrobi na zlecenie instytucja i zapłacimy!, Rachunki mam z cepelii na 280 tysięcy zapłacimy! Nie sprzedamy misia żadnemu muzeum nawet Narodowemu za milion.
  --
  parada karzełków

 • mniklasp

  Oceniono 14 razy 10

  dosyc zabawne, ale moge pomoc mam kilka programow do ordynacji lekow , wszystkie uniwersalne zintegrowane z baza danych i nawet archiwum, u siebie mam 5 letnie, Program pozwala na glosowe i wizualne informowanie o wyczerpaniu leku dla konkretnego pacjenta na 7, 10 lub 14 dni(dowolne ustawienie) przed wyczerpaniem Program pozwala na wprowadzanie zmian glosowa lub za pomoca piora elektronicznego z ordynacji lekarskiej. W Polsce jest tylu programistow i nie moga zrobic tak prostego programu?

 • ccc-bbb

  Oceniono 35 razy 7

  Nie zawracać mi tyłka jakąś informatyzacją! Mnie interesują związki partnerskie i żeby kaczor nie zniszczył kraju. ...

 • 36krzysiek

  Oceniono 6 razy 6

  Proszę, wróćcie do zaborów, przestańcie bawić się w państwo i męczyć ludzi!

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 5 razy 5

  Brakuje tylko oświadczenia ministra Bartosza A:
  "Nasz zespół ekspercki już nad tym pracuje,
  prace idą zgodnie z założeniami i już za kilka lat
  doczekamy się 'systemu' w każdym szpitalu.
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czeka

 • gti35

  Oceniono 4 razy 4

  Tak jest zawsze i wszędzie, gdzie ludzie bez kompetencji decydują o wydawaniu nie swoich pieniędzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje