Wiceprezes Radia Wnet tłumaczy: PiS nas dofinansował, bo mamy podobne poglądy ws. mediów

- TVN dostaje ogromne pieniądze z reklam, i czy ja mam zakładać, że oni stają się zależni od tych firm? Ja tak nie zakładam. To samo tyczy się finansowania z innych źródeł. PiS dofinansował naszą stację, ponieważ mamy podobne poglądy na to, jak media powinny funkcjonować - mówi wiceprezes Radia Wnet Andrzej Kensbok, komentując doniesienia "Gazety Wyborczej" o finansowaniu stacji przez partię Jarosława Kaczyńskiego.
Jak ujawniła dzisiejsza "Gazeta Wyborcza", PiS zapłaciło z partyjnych pieniędzy 140 tys. zł Radiu Wnet, którego szefem jest Krzysztof Skowroński. Na co stacja wydała te pieniądze? Skowroński mówi dziennikowi, że nie pamięta, a w rozmowie z portalem Gazeta.pl zaznacza, że wszystko wyjaśnił już w swoim oświadczeniu opublikowanym na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którego również jest szefem.

Z oświadczenia dowiadujemy się jednak niewiele: "Oświadczam, SDP jest niezależnym stowarzyszeniem działającym na rzecz środowiska wolnych mediów w Polsce, a pieniądze, które zarabia Radio Wnet, wydajemy na urzeczywistnienie prawa obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. To jest prawo zagwarantowane w konstytucji. Oświadczam również , że jestem przygotowany i zapraszam do debaty o finansowaniu, źródłach finansowania i genezie powstania mediów prywatnych w Polsce. Nie mam sobie ani nic do zarzucenia, ani nic do ukrycia" - pisze Skowroński.

Wiceprezes Radia Wnet: Jak ktoś się chce uzależnić od partii, to zrobi to też bez pieniędzy

Skowroński, dopytywany przez nas o szczegóły finansowania Radia Wnet przez PiS, odsyła do Andrzeja Kensboka, wiceprezesa stacji. Ten jednak również nie chce wiele powiedzieć: - Pieniądze otrzymane od partii zostały przeznaczone na budowanie mediów, na to, co z punktu widzenia mediów jest ważne. Jeżeli chodzi o szczegóły, to zaznaczam, że jesteśmy stacją komercyjną i pewne rzeczy są objęte poufnością i tego nie ujawniamy - mówi.

- Czy nie uważa pan, że finansowe wspieranie jakiegokolwiek medium przez jakąkolwiek partię może skutkować brakiem obiektywizmu? - pytamy. - To zależy od tego, w jaki sposób taki proces finansowania przebiega. To oczywiście może powodować, że medium uzależnia się od partii. Ale jak ktoś ma intencje, żeby się uzależnić, to zrobi to bez względu na to, czy w ogóle dostaje jakieś pieniądze. Ale jeżeli ktoś chce działać zgodnie z zasadami, w sposób właściwy, to finansowanie ze strony partii nie spowoduje uzależnienia - uważa Kensbok.

Wybór Radia Wnet przez PiS to jest kwestia zgodności pewnych wartości

- A co by pan powiedział gdyby np. TVN dostał od PO 140 tys. zł? - dopytujemy. - TVN dostaje ogromne pieniądze z reklam i czy ja mam zakładać, że oni stają się zależni od tych firm i jeżeli wykryją w nich nieprawidłowość, to to przemilczą? Ja tak nie zakładam. To samo tyczy się finansowania z innych źródeł. Takie sytuacje mogą rodzić podejrzenia o brak obiektywizmu, ale nie z automatu. Ja uważam, że to zależy od tego, czy dane medium chce wypełniać swoją misję, czy jest wierne zasadom, czy jest na sprzedaż, czy nie - zaznacza wiceszef Radia Wnet.

Pytany zaś, dlaczego akurat jego radio postanowił wspomóc finansowo PiS, Kensbok odpowiada: - Nie jesteśmy jedyną organizacją, którą PiS wspiera. Ja myślę, że wybór Radia Wnet to jest wynik zgodności pewnych wartości i poglądów na to, jak media powinny funkcjonować.

Radio Wnet to polski serwis społecznościowy i otwarta platforma radiowa. Powstało w 2009 roku. Jako swoją misję stacja podaje zwiększenie wolności mediów w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (203)
Wiceprezes Radia Wnet tłumaczy: PiS nas dofinansował, bo mamy podobne poglądy ws. mediów
Zaloguj się
 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  ogromna pensjia miernoty dziejnikarza skowronskiego . byscie wiedzieli narodzie polski jakie ogromne pieniądze bierze co miesiąc . on sie nigdy nie przyzna . ludzie nie płaczcie żaden abonament . nikt wam nic nie zrobi . nie mają prawa .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  obalmy bardzo szybko tych bandytów pisowskich . co chcecie narodzie byscie zostali uwłaszczeni i okradzeni z wszystkiego . i tak wiekszosc polaków boryka sie z pieniedzmi a 37 procent głoduje szczególnie starzy i chorzy . rząd tej skurw baby szydło razem z dudą i kaczorem w dupie ma polske i polaków ..

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  a ten cały skowronski marny dziejnikarz . kto go zatrudnia?

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  bandyci pisowscy finanowali własnie radio tak jak rydzyka diabła złodziejskiego co okradł z wszystkiego staruszkow bez skrupółów. to bydle koscielne musi odpowiedziec za te chaniebne czyny i musi wszystko odać to co ukradł . rząd finansuje z naszych pieniedzy co miesiąc tego bydlaka z torunia . tak jak szydło dla swojego synka . tylko zapomnieli o emerytach rencistach . bo komu tacy są potrzebni . prawda /?

 • dosad

  0

  Przecież to nie nowina, że Skowroński pracuje od dawna na rzecz PIS i całe to obecne Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich powinno zmienić nazwę na Stowarzyszenie Dziennikarzy PIS bo tam trudno doszukać się dobrych, prawdziwych, obiektywnych dziennikarzy, uczciwych, rzetelnych, dla których ważne są stare dobre zasady dziennikarskie i świadomość roli, misji , etyki zawodowej.

 • and-j1

  0

  Ciekawe że media dopiero teraz zainteresowały się jak trwonione są pieniądze podatników. Z tym należy skończyć bo oni nie zbudują nic tylko wydoją do cna co można

 • 111doradca

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Kensbok.!
  Bajki proszę opowiadać dzieciom. Chodzicie na pasku partii politycznej. To stawia pod znakiem zapytania dziennikarską niezależność. Takich nazywa się propagandystami i agitatorami . To nic hańbiącego, zawód jak każdy inny . Tylko jak to do pogodzenia z funkcja prezesa SDP? I z wolnym dziennikarstwem? Chyba nie zauważyliście ,ze czasy komuny się skończyły.

 • antikrishti

  Oceniono 1 raz 1

  Czego się czepiacie, facet po prostu dostał zapłatę z góry za 10 lat wg. płacy minimalnej netto.
  Ja mu nie zazdroszczę - dekada dyspozycyjności na każde skinienie Prezesa, bez urlopu, w dzień czy w nocy, w piątek czy świątek...

 • t3bknyx

  Oceniono 4 razy -2

  Ataki na Skowrońskiego są niepotrzebne. Moglibyśmy tak zaatakować TVN i inne media za reklamy" Amber Gold" i pociągnąć ich do współodpowiedzialności za współudział w tym największym przekręcie w Polsce. PiS dogadał się z Skowrońskim. I tyle na ten temat. g.rosiakvelnowak@gmail.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX