Tusk do Netanjahu: Wspieramy rozwiązywanie problemu palestyńskiego

12.06.2013 17:37
Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. (Fot. Alik Keplicz AP)

- Podczas dzisiejszego spotkania bardzo mocno wsparliśmy prace Izraela i polityków z innych krajów na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego w Izraelu - powiedział premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Premier Donald Tusk mówił, że zarówno dla Polski, jak i dla Izraela ważne jest skuteczne rozwiązywanie problemów i napięć na Bliskim Wschodzie i szerzej, w całym regionie objętym niepokojami i konfliktami, który to region jest otoczeniem Izraela.

- Bardzo mocno wsparliśmy w czasie dzisiejszego spotkania prace Izraela oraz polityków z innych krajów na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego w Izraelu - powiedział Tusk. Jak dodał, wraz z premierem Netanjahu wysoko oceniają inicjatywę i działania amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'go.

"Pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii"

- Jesteśmy też przekonani, że UE powinna w sposób zdecydowany działać na rzecz ograniczenia zagrożenia terroryzmem. Tutaj państwo Izrael jest dla UE i Polski szczególnie ważnym, cennym partnerem i szczególnie ciężko doświadczonym - mówił premier. Zapowiedział, że jako przedstawiciel polskiego rządu w UE będzie działał na rzecz solidarnego i jednolitego stanowiska Unii, "które jednoznacznie i negatywnie będzie oceniało wszystkie działania o charakterze terrorystycznym, nie tylko w tamtym regionie".

Polski premier dodał, że w interesie Izraela i Polski oraz całego świata jest możliwie szybkie i możliwie pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii. - Z nadzieją witamy inicjatywę amerykańsko-rosyjską na rzecz pokojowego rozwiązania tej tragedii - powiedział.

Netanjahu: Chcę wejść w etap negocjacji bez żadnych warunków wstępnych

- Moim celem jest osiągnięcie historycznego kompromisu, który położy kres konfliktowi między Palestyną a Izraelem raz na zawsze. To będzie oznaczało zdemilitaryzowane państwo Palestyna, które uznaje państwo Izrael - mówił z kolei podczas konferencji izraelski premier. - Musi nastąpić demilitaryzacja - zaznaczył. Dodał jednak, że nie narzuca tego stanowiska jako warunku wstępnego. - Chcę wejść w etap negocjacji bez żadnych warunków wstępnych, bez opóźniania. Gotów jestem na tego rodzaju pokój. Myślę, że Palestyńczycy też są gotowi - ocenił.

Zdaniem Netanjahu Polska i Izrael mają wspólne cele w dążeniu do pokoju. - Obaj wspieramy wysiłki amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego, aby rozpocząć od nowa negocjacje pokojowe - powiedział szef izraelskiego rządu.

Netanjahu: Iran jest większym zagrożeniem niż Korea Północna

Netanjahu podkreślił także, że zgodził się z premierem Donaldem Tuskiem, że nie można dopuścić, aby Iran uzyskał "zdolność nuklearną". - Presja wywierana na Iran musi być znacząco zwiększona - zaznaczył. Dodał, że Iran jest dużo większym zagrożeniem niż Korea Północna. - Tu sankcje nie wystarczą. Oprócz nich musi także istnieć wiarygodne zagrożenie militarne. Iran musi zrozumieć, że nie będzie mógł wypełnić programu rozwoju nuklearnego - podkreślił premier Izraela.

Według Netanjahu, piątkowe wybory prezydenckie w Iranie są bez znaczenia, ponieważ nie przyniosą zmian. - Ten reżim nadal będzie pod wodzą jednego człowieka, będzie kontynuował dążenia Iranu, by stać się mocarstwem nuklearnym. To reżim, który sponsoruje na całym świecie terroryzm, aktywnie uczestniczy w mordowaniu Syryjczyków, buduje pociski dalekiego zasięgu, żeby móc dosięgnąć Stany Zjednoczone (...), buduje potencjał nuklearny, żeby zniszczyć Izrael. Na to nie pozwolimy. Nie pozwolimy na kolejną zagładę - zaznaczył. Na zakończenie zaprosił polski rząd na konsultacje w przyszłym roku w Jerozolimie.

Zobacz także
Komentarze (103)
Zaloguj się
 • 8pasazer

  Oceniono 67 razy 43

  Widać wyraźnie, że, od min. 2 lat, wszystko małymi kroczkami zmierza do wojny, która kompletnie przemodeluje (i zdemoluje) Bliski Wschód. Każde drobne wydarzenie, szczególnie w ostatnich miesiącach, buduje konfigurację stanowisk, których jedynym rozwiązaniem jest wojna. Przeciwnych przesłanek brak - zatem nikt na serio w średnio i długoterminowej perspektywie pokoju nie rozważa.
  Więc, panie Premierze, o czym, tak szczerze, panowie rozmawiali i ile będzie nas to kosztować?

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 61 razy 31

  Tusk: "mocno wsparliśmy prace Izraela". No, to na co czekacie, panowie przywódcy - "niedźwiedzia" proszę, a potem buzi. Jak za dawnych, dobrych czasów.

 • kazik2500

  Oceniono 68 razy 30

  Tusk, zajmij no sie Polska, a nie wtykaj lap na Bliski Wschod, bo nas to g .... obchodzi. A w ogole jak mowisz o Palestynczykach to nie z Palestynczykami? Gdzie tu logika? Czy chcialbys zeby o Polakach, np. Rosja rozmawiala z Niemcami? O, zapomnialem - to taki twoj odruch. :(

 • muciasgracias

  Oceniono 57 razy 27

  Ale wstyd!

  Wstyd, że w ogóle Tusk wybrał się do Izraela, kraju aktywnie wspierającego terroryzm i wojnę
  Wstyd, że podał rękę temu nędznikowi Netanjahu, patalogogicznemu kłamcy i terroryście
  Wstyd, że Polska ustami swojego premiera wygaduje takie głupoty publicznie
  Wstyd, że premier Polski mówi o problemie palestyńskim, gdy źródłem problemu są Żydzi
  Wstyd, że Polska jawnie jest ratlerkiem na smyczy, którą trzyma Bulldog zza oceanu, którego z kolei już nie za smycz, lecz za jaja trzyma Netanjahu

  Wstyd. I tyle.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 60 razy 26

  Polski premier dodał, że w interesie Izraela i Polski oraz całego świata jest możliwie szybkie i możliwie pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii.
  Weź się Tusk obudź może. Jakie pokojowe rozwiązanie?

 • siekier35

  Oceniono 39 razy 21

  czyli nasi wspierają eskalację konfliktu.
  brawa,ku... brawa.

 • pbabinicz

  Oceniono 29 razy 15

  Ciekawe po co naprawde przyjechal, bo przecie nie po to zeby sie poklepac po plecach i dac buziak tuskowi.... tego juz nikt nie napisze.

  Pewnie chodzi o jakies glosowania w ONZ albo wsparcie w razie ewentualnego ataku Izraela na Syrie.

  Tymczasem gawiedz dostaje poklepywanie sie po tylkach...

 • stary.gniewny

  Oceniono 16 razy 10

  Pokojowe rozwiązanie czyli pozabijać wszystkich wrogów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje