Tusk do Netanjahu: Wspieramy rozwiązywanie problemu palestyńskiego

12.06.2013 17:37
Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. (Fot. Alik Keplicz AP)

- Podczas dzisiejszego spotkania bardzo mocno wsparliśmy prace Izraela i polityków z innych krajów na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego w Izraelu - powiedział premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Premier Donald Tusk mówił, że zarówno dla Polski, jak i dla Izraela ważne jest skuteczne rozwiązywanie problemów i napięć na Bliskim Wschodzie i szerzej, w całym regionie objętym niepokojami i konfliktami, który to region jest otoczeniem Izraela.

- Bardzo mocno wsparliśmy w czasie dzisiejszego spotkania prace Izraela oraz polityków z innych krajów na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego w Izraelu - powiedział Tusk. Jak dodał, wraz z premierem Netanjahu wysoko oceniają inicjatywę i działania amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'go.

"Pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii"

- Jesteśmy też przekonani, że UE powinna w sposób zdecydowany działać na rzecz ograniczenia zagrożenia terroryzmem. Tutaj państwo Izrael jest dla UE i Polski szczególnie ważnym, cennym partnerem i szczególnie ciężko doświadczonym - mówił premier. Zapowiedział, że jako przedstawiciel polskiego rządu w UE będzie działał na rzecz solidarnego i jednolitego stanowiska Unii, "które jednoznacznie i negatywnie będzie oceniało wszystkie działania o charakterze terrorystycznym, nie tylko w tamtym regionie".

Polski premier dodał, że w interesie Izraela i Polski oraz całego świata jest możliwie szybkie i możliwie pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii. - Z nadzieją witamy inicjatywę amerykańsko-rosyjską na rzecz pokojowego rozwiązania tej tragedii - powiedział.

Netanjahu: Chcę wejść w etap negocjacji bez żadnych warunków wstępnych

- Moim celem jest osiągnięcie historycznego kompromisu, który położy kres konfliktowi między Palestyną a Izraelem raz na zawsze. To będzie oznaczało zdemilitaryzowane państwo Palestyna, które uznaje państwo Izrael - mówił z kolei podczas konferencji izraelski premier. - Musi nastąpić demilitaryzacja - zaznaczył. Dodał jednak, że nie narzuca tego stanowiska jako warunku wstępnego. - Chcę wejść w etap negocjacji bez żadnych warunków wstępnych, bez opóźniania. Gotów jestem na tego rodzaju pokój. Myślę, że Palestyńczycy też są gotowi - ocenił.

Zdaniem Netanjahu Polska i Izrael mają wspólne cele w dążeniu do pokoju. - Obaj wspieramy wysiłki amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego, aby rozpocząć od nowa negocjacje pokojowe - powiedział szef izraelskiego rządu.

Netanjahu: Iran jest większym zagrożeniem niż Korea Północna

Netanjahu podkreślił także, że zgodził się z premierem Donaldem Tuskiem, że nie można dopuścić, aby Iran uzyskał "zdolność nuklearną". - Presja wywierana na Iran musi być znacząco zwiększona - zaznaczył. Dodał, że Iran jest dużo większym zagrożeniem niż Korea Północna. - Tu sankcje nie wystarczą. Oprócz nich musi także istnieć wiarygodne zagrożenie militarne. Iran musi zrozumieć, że nie będzie mógł wypełnić programu rozwoju nuklearnego - podkreślił premier Izraela.

Według Netanjahu, piątkowe wybory prezydenckie w Iranie są bez znaczenia, ponieważ nie przyniosą zmian. - Ten reżim nadal będzie pod wodzą jednego człowieka, będzie kontynuował dążenia Iranu, by stać się mocarstwem nuklearnym. To reżim, który sponsoruje na całym świecie terroryzm, aktywnie uczestniczy w mordowaniu Syryjczyków, buduje pociski dalekiego zasięgu, żeby móc dosięgnąć Stany Zjednoczone (...), buduje potencjał nuklearny, żeby zniszczyć Izrael. Na to nie pozwolimy. Nie pozwolimy na kolejną zagładę - zaznaczył. Na zakończenie zaprosił polski rząd na konsultacje w przyszłym roku w Jerozolimie.

Zobacz także
Komentarze (103)
Tusk do Netanjahu: Wspieramy rozwiązywanie problemu palestyńskiego
Zaloguj się
 • szczurzec1

  Oceniono 3 razy 3

  Izrael to JEDYNY demokratyczny kraj na Bl. Wschodzie (muslimom demokracja najwyraźniej nie wychodzi) i cieszyć się należy że wszystkie polskie rządy po 1989r stawiają na utrzymywanie ścisłych i przyjaznych stosunków z Izraelem. Bo jaka jest alternatywa? Brodacze w arafatkach krzyczący o dżihadzie?

 • iha-iha-iha

  Oceniono 5 razy -3

  tłusek do swoich kolegów POwiedział ...
  nawet jak delegacja była w izraelu to tłusek tłumaczył, że to niedrogo wypadło ... bo mieszkali u rodzin za darmo

 • 2560a

  Oceniono 6 razy 0

  "....rozwiązania problemu palestyńskiego w Izraelu - "- powiedział premier Donald Tusk..."
  -to mamy az tak durnego premiera? w IZRAELU???? NIE MA problemu palestynskiego w Izraelu. Jest problem z oddaniem zagrabionych przez Izrael terenow, z zaprzestaniem budowy zydowskich osiedli na terenie Palestyny, z bombardowniem Palestyny przez armie izraelska, .... Jest rzecza NORMALNA I PRZYJETA W CYWILIZOWANYM SWIECIE ze najpierw trzeba oddac co nie moje a nastepnie mozna mowic o dyskusji na temat normalizacji. To jakby facet zgarnal mi samochod i przyjechal moim autem z przyjacielska wizyta do mojej chaty! A won bo jeszcze cos zapier....

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Fiji outruns Russia to the Golan Heights
  Finally, it is the military from the island country of Fiji who will replace the Austrian peacekeepers on the UN Disengagement Observer Force (UNDOF) stationed on the Golan Heights.

  The contingent will be made up of 300 soldiers representing one-twelfth of the Fijan armed forces.

  However, the question of the Russian presence has still to be settled since this time it is the Filipinos who might withdraw from UNDOF.

  Meanwhile, Israeli-Russian negotiations are continuing.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  ALMANAR REPORTS THAT 6,113 FOREIGN TERRORISTS HAVE BEEN KILLED, SEVERELY WOUNDED OR MISSING IN SYRIA. Here’s their breakdown according to the Hizbollah news source:
  729 Saudi Arabians
  640 Kurds from the Mujaahedeen Khalq (recently declassified as a terrorist organization by the U.S.)
  489 Egyptians
  439 Libyans
  439 Chechens
  301 Afghans
  263 Libyans
  261 Pakistanis
  208 Iraqis
  188 Russians
  167 Turks
  129 Jordanians
  117 Somalis
  129 Jordanians
  109 Kuwaitis
  90 French
  67 Germans
  66 British
  50 Tunisians
  55 Indonesians
  53 Algerians
  52 Yemenis
  19 Qataris
  45 Belgians
  40 Uzbekis
  35 Americans
  31 Kosovars
  21 Azerbaijanis
  31 Maltese (Of Lebanese descent)
  7 Mauritanians
  6 Sierra Leone
  6 Surinam

  We at SyrPer do not agree with the break-down of nationalities. The evidence is much more convincing that the Libyans have made up the largest bloc of foreign rodents. ZAF Syrian Perspective

 • iremus

  Oceniono 5 razy -3

  Odnoszę wrażenie jakbym gdzieś już o tym czytał: Endlösung, die Endlösung der Judenfrage (niem. ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej)
  pl.wikipedia.org/wiki/Endl%C3%B6sung

 • voxsapiens

  Oceniono 5 razy 3

  Benjamin Netanjahu zażądał wycofania komunikatu prasowego z wizyty w Polsce
  Izraelski premier Benjamin Netanjahu nakazał wycofanie komunikatu prasowego przygotowanego do publikacji podczas jego rozpoczętej wizyty w Polsce - podały izraelskie media. Powodem miał być ton zbyt pojednawczy pod adresem Palestyńczyków.
  Komunikat ten głosił, że "jednostronne środki powzięte przez jedną czy drugą stronę stoją na przeszkodzie trwałemu pokojowi" na Bliskim Wschodzie. Tymczasem taki sam ton mają często oświadczenia USA krytykujące kolejne decyzje Izraela o rozbudowie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.
  Izrael: premier chciałby referendum ws. porozumienia z Palestyńczykami
  Benjamin Netanjahu: Izrael gotów na ustępstwa i chce rozmów z Palestyńczykami
  Benjamin Netanjahu: jak wygramy wybory, żydowskie osiedla pozostaną
  Według mediów, nie był to jedyny kontrowersyjny fragment wspólnego, polsko-izraelskiego komunikatu, jaki miał być wydany podczas wizyty premiera Netanjahu w Polsce. Znalazł się tam także ustęp stanowiący, że "nigdy nie wolno podważać prawomocności istnienia Izraela oraz bezpieczeństwa jego obywateli, podobnie jak prawa Palestyńczyków do własnego państwa". Nie było przy tym wzmianki, że przyszła Palestyna ma być państwem zdemilitaryzowanym i uznającym Izrael jako państwo żydowskie. Izraelskie radio wojskowe podało, że treść komunikatu nie była konsultowana z Netanjahu, a jego wycofania zażądał w ostatniej chwili.
  Komunikat zbiegłby się w czasie z powołaniem w Knesecie grupy "Eretz Israel", opowiadającej się za Izraelem w jego biblijnych granicach, za czym idzie wykluczenie państwa palestyńskiego oraz dalsza intensywna kolonizacja żydowska.
  Zdaniem części komentatorów cytowanych przez AFP, zaskakujące sformułowania w komunikacie prasowym z Polski miałyby na celu złagodzenie antypalestyńskiej wymowy tej najnowszej inicjatywy politycznej w Knesecie, do której przyłączyło się wielu polityków partii Likud premiera Netanjahu.
  Dziennik "Haarec" zauważa jednak, że nie była to przemyślana strategia, a raczej wynik zaniedbania Netanjahu i jego doradców. Izraelski dyplomata, z którym rozmawiała AFP, wyraził wręcz pogląd, że to przykład "amatorszczyzny" otoczenia szefa rządu, w momencie, kiedy służby MSZ strajkują w proteście przeciwko degradacji ich statusu i niskim płacom.
  - To są skutki prowadzenia dyplomacji bez dyplomatów - powiedział anonimowy rozmówca AFP.
  To jest wlasnie POlityka aj wajow - wybrancow Boga - zenada

 • voxsapiens

  Oceniono 6 razy 0

  Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że "władzom Izraela zależy na procesie pokojowym ale nie na pokoju"

  "Mr. Sharon is a a man of peace" - G.W. Bush
  www.haimbresheeth.com/wp-content/uploads/2009/01/man-of-peace.jpg
  Przy okazji:
  Richard Silverstein: The Israeli foreign ministry itself is asking volunteers to flood news websites with pro-Israel arguments and information
  Israel ups the stakes in the propaganda war

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje