Szefowie MSZ Polski i Holandii bronią swobody przepływu osób w UE

12.06.2013 16:27
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Holandia nie dąży do ograniczenia swobody przepływu osób w UE, a jedynie do dyskusji o dostępie do systemów socjalnych krajów UE - zapewnił szef dyplomacji Holandii Frans Timmermans po spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
Jednym z tematów rozmów Timmermansa i Sikorskiego był opublikowany niedawno kontrowersyjny list czterech ministrów spraw wewnętrznych - z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii i właśnie Holandii - którzy domagają się bardziej skutecznych sankcji za nadużywanie swobody przepływu osób przez "pewnych imigrantów" z innych krajów członkowskich Unii. Twierdzą oni m.in., że "znacząca liczba" nowych imigrantów pobiera pomoc socjalną w krajach przyjmujących, obciążając systemy opieki społecznej i nadużywając swobody przepływu osób w UE. List wzbudził obawy, że kraje te stawiają pod znakiem zapytania swobodę przepływu osób w Unii.

- Holandia mocno wierzy, że wolny przepływ osób jest jedną z fundamentalnych spraw dla UE. Nie będzie UE, jeśli ta zasada nie będzie w pełni respektowana. Każdy powinien korzystać z wolności przemieszczania się w Unii. Nie mówimy o ograniczeniu tej swobody, ale uważamy, że potrzebna jest dyskusja, czy swoboda ta powinna też oznaczać pełen dostęp do systemów zabezpieczeń socjalnych w krajach członkowskich UE. To temat debaty - powiedział Timmermans. - Kraje członkowskie powinny mieć możliwość regulowania dostępu do swych systemów zabezpieczeń socjalnych bez ograniczania swobody przepływu osób - wyjaśnił.

"Będziemy bronić wolnego przepływu"

Sikorski podkreślił, że Polacy i inni pracownicy migrujący "generalnie przyczyniają się do dobrobytów krajów, w których pracują, bo płacą tam podatki i generalnie korzystają z osłon socjalnych znacznie mniej niż autochtoni". - Czasami jest to zatem temat prowokowany motywami populistycznymi - powiedział Sikorski. Jego zdaniem tematem wykorzystywania przez imigrantów systemów socjalnych krajów UE powinni się zająć ministrowie odpowiedzialni za sprawy socjalne. - Będziemy bronić wolnego przepływu osób, tego fundamentalnego prawa wspólnego rynku i UE. Ale jednocześnie będziemy walczyć z nieuczciwymi agencjami pośrednictwa pracy i pracodawcami, którzy pozbawiają pracowników należnych im praw - mówił.

Sikorski przypomniał też, że w Holandii pracuje tymczasowo około 170 tysięcy Polaków. Ale - dodał - "Polska nie zachęca swoich obywateli do emigracji zarobkowej", a raczej do powrotu do kraju. Polski minister poinformował, że obaj z Timmermansem mają podobne zdanie na temat stabilności finansów i odpowiedzialnej polityki fiskalnej. - Mamy podobne zdania w sprawie konfliktu w Syrii i bliskowschodnim procesie pokojowym - dodał. Timmermans przypomniał, że "Polska była jednym z wyzwolicieli Holandii w czasie II wojny światowej", za co Holandia pozostanie wdzięczna.

Zobacz także
Komentarze (42)
Szefowie MSZ Polski i Holandii bronią swobody przepływu osób w UE
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 2 razy 2

  Jak już Polska się wyludni z Polaków, dla innych może stać sie ziemią obiecaną.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 2 razy 2

  Polski export niewolnikow sie skonczy ? Holandia zawsze przodowala w Handlu niewolnikami ,a w zasadzie holenderscy Zydzi.

 • gela1

  Oceniono 1 raz 1

  może Pan minister poprawi swobodny przepływ wody na etapie studzienka (oczywiście budowana ostatnimi czasy ponieważ kanały przedwojenne się sprawdzają)-uregulowana rzeka
  nie tylko w na terenie gmin poprawnych politycznie do "polskiego" morza

 • alfalfa

  Oceniono 1 raz 1

  O jeden most za daleko.
  A.

 • glen_moran

  0

  ludzie, przestańcie bzdety sadzić: przeca ten facio - na stanowisku "Minister SZ RPjakiśtamnumer" (ale wg jarkacza na zupełnie innym etacie i nie w RPjakiśtamnumer), pojechał do Hagi nie po to aby "bronić swobody przepływu osób w UE", tylko teraz już wiedząc, że Tusiu się nie wybiera do Brukseli, załatwić sobie nowe miejsce "pracy" - zamiast baronessy Ashton. I ktoś go musi zaproponować i wychodzi na to, że Holandia będzie "użyteczna".

 • gela1

  Oceniono 1 raz 1

  niemieckie Drony też będą kiblować na granicy w Świecku

 • nocny_piter

  Oceniono 4 razy 4

  "Polska nie zachęca swoich obywateli do emigracji zarobkowej"

  Sorry, ale pamiętam referendum przed akcesją do Unii. Politycy i media trąbiły na całego: "otworzą się przed nami zachodnie rynki pracy". A teraz zmienili zdanie i nie zachęcają..? Ciekawe zjawisko...

 • niekcemalemuszem

  Oceniono 3 razy 3

  Do Polski nie sciagaja tabuny R. B. E. L i tym podobnych krajow z najnowszego miotu. Jakby tak bylo pierwsza PL by zamknela granice.

 • heller74

  Oceniono 29 razy 17

  Już tłumaczę dlaczego Polakom i Holendrom tak zależy na tym
  Holandia ma tanią siłę roboczą teraz jeszcze tańszą ponieważ biura pośrednictwa pracy tamtejsze polskie również zatrudniają młodych polaków w wieku 18- 23 lata płacąc im stawkę minimum o 40 procent mniejszą od stawek standardowych dla przykładu jam jestem budowlańcem dostaje podstawy 8 euro na godzinę mam skończone 23 lata ale człowiek pracujący na tym samym stanowisku mający 19 lat dostaję za tą samą prace 4 euro .
  I to jest te kures...
  A Politycy z Polski co maja mają swoją jeb.... zieloną wyspę i pozbywają się bezrobocia.
  A mi serce pęka że oni są wybrańcami narodu i z narodu tego zrobili europejską tanią siłę roboczą .
  Pachołków Europy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje