Szefowie MSZ Polski i Holandii bronią swobody przepływu osób w UE

12.06.2013 16:27
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Holandia nie dąży do ograniczenia swobody przepływu osób w UE, a jedynie do dyskusji o dostępie do systemów socjalnych krajów UE - zapewnił szef dyplomacji Holandii Frans Timmermans po spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.
Jednym z tematów rozmów Timmermansa i Sikorskiego był opublikowany niedawno kontrowersyjny list czterech ministrów spraw wewnętrznych - z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii i właśnie Holandii - którzy domagają się bardziej skutecznych sankcji za nadużywanie swobody przepływu osób przez "pewnych imigrantów" z innych krajów członkowskich Unii. Twierdzą oni m.in., że "znacząca liczba" nowych imigrantów pobiera pomoc socjalną w krajach przyjmujących, obciążając systemy opieki społecznej i nadużywając swobody przepływu osób w UE. List wzbudził obawy, że kraje te stawiają pod znakiem zapytania swobodę przepływu osób w Unii.

- Holandia mocno wierzy, że wolny przepływ osób jest jedną z fundamentalnych spraw dla UE. Nie będzie UE, jeśli ta zasada nie będzie w pełni respektowana. Każdy powinien korzystać z wolności przemieszczania się w Unii. Nie mówimy o ograniczeniu tej swobody, ale uważamy, że potrzebna jest dyskusja, czy swoboda ta powinna też oznaczać pełen dostęp do systemów zabezpieczeń socjalnych w krajach członkowskich UE. To temat debaty - powiedział Timmermans. - Kraje członkowskie powinny mieć możliwość regulowania dostępu do swych systemów zabezpieczeń socjalnych bez ograniczania swobody przepływu osób - wyjaśnił.

"Będziemy bronić wolnego przepływu"

Sikorski podkreślił, że Polacy i inni pracownicy migrujący "generalnie przyczyniają się do dobrobytów krajów, w których pracują, bo płacą tam podatki i generalnie korzystają z osłon socjalnych znacznie mniej niż autochtoni". - Czasami jest to zatem temat prowokowany motywami populistycznymi - powiedział Sikorski. Jego zdaniem tematem wykorzystywania przez imigrantów systemów socjalnych krajów UE powinni się zająć ministrowie odpowiedzialni za sprawy socjalne. - Będziemy bronić wolnego przepływu osób, tego fundamentalnego prawa wspólnego rynku i UE. Ale jednocześnie będziemy walczyć z nieuczciwymi agencjami pośrednictwa pracy i pracodawcami, którzy pozbawiają pracowników należnych im praw - mówił.

Sikorski przypomniał też, że w Holandii pracuje tymczasowo około 170 tysięcy Polaków. Ale - dodał - "Polska nie zachęca swoich obywateli do emigracji zarobkowej", a raczej do powrotu do kraju. Polski minister poinformował, że obaj z Timmermansem mają podobne zdanie na temat stabilności finansów i odpowiedzialnej polityki fiskalnej. - Mamy podobne zdania w sprawie konfliktu w Syrii i bliskowschodnim procesie pokojowym - dodał. Timmermans przypomniał, że "Polska była jednym z wyzwolicieli Holandii w czasie II wojny światowej", za co Holandia pozostanie wdzięczna.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • elasp

  Oceniono 88 razy 58

  Nie wyjeżdżajcie! Szczawiu i mirabelek w Polsce dostatek.
  Chyba.

 • germaniq

  Oceniono 48 razy 32

  "Polska nie zachęca swoich obywateli do emigracji zarobkowej", a raczej do powrotu do kraju."
  Bardzo słusznie,panie ministrze.A teraz poprosimy o szczegóły tych "zachęt".
  Co takiego ma przyciągnąć tych,którzy emigrowali,do powrotu? Znaczący wzrost zarobków? Pomoc państwa w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego i jego częściowym spłaceniu? Znaczący wzrost wydatków na naukę i innowacje technologiczne?
  Moja odpowiedź:osoby te NIC w Polsce nie czeka i (z reguły) nie powracają one do Polski,chyba że na święta czy na krótkie odwiedziny.

 • winniepooh

  Oceniono 50 razy 30

  - "Polska nie zachęca swoich obywateli do emigracji zarobkowej", a raczej do powrotu do kraju.

  bardzo śmieszne

  te inne kraje co to mają wiele przeciwko polakom korzystającym z ichnich systemów socjalnych powinny zapytać się poskiego rządu co on takiego robi by zachęcić polaków do powrotu i wymusić na rządzie tego dzikiego kraju realne zabezpieczenia socjalne tak aby polacy, którzy znajdą się w biedzie, nie musieli korzystać z hojności innych państwa

 • heller74

  Oceniono 29 razy 17

  Już tłumaczę dlaczego Polakom i Holendrom tak zależy na tym
  Holandia ma tanią siłę roboczą teraz jeszcze tańszą ponieważ biura pośrednictwa pracy tamtejsze polskie również zatrudniają młodych polaków w wieku 18- 23 lata płacąc im stawkę minimum o 40 procent mniejszą od stawek standardowych dla przykładu jam jestem budowlańcem dostaje podstawy 8 euro na godzinę mam skończone 23 lata ale człowiek pracujący na tym samym stanowisku mający 19 lat dostaję za tą samą prace 4 euro .
  I to jest te kures...
  A Politycy z Polski co maja mają swoją jeb.... zieloną wyspę i pozbywają się bezrobocia.
  A mi serce pęka że oni są wybrańcami narodu i z narodu tego zrobili europejską tanią siłę roboczą .
  Pachołków Europy .

 • nedlog123

  Oceniono 19 razy 17

  - "Polska nie zachęca swoich obywateli do emigracji zarobkowej"

  dziwne te słowa ministra. Mnie akurat zachęciła! Co prawda za kadencji kaczki ale jednak!

 • nostradamuspl

  Oceniono 24 razy 16

  no jasne gdzie Holandia bedzie eksportowac Murzynow i Arabow za pare lat.. ? W miare poprawnosci pewnie Unia wymysli jakis pojednawczy multy-kulturowy projekt zeby gowno porozrzucac po EU.

 • marcin1956

  Oceniono 24 razy 14

  Moje 12-letnie dziecko dostało prikaz, że ma się przygotowywać do międzynarodowej matury i studiów w USA, bo jakakolwiek kariera na etacie w Polsce jest niemożliwa. Można kręcić lody, można usiłować robić biznes ( o ile skarbówka prewencyjnie nie udupi, a Skarb Państwa ewentualnie zapłaci odszkodowanie po 10 latach) natomiast praca etatowa W TYM KRAJU istnieje tylko jako praca za stawkę minimalną albo wyścig szczurów w międzynarodowych korporacjach (jeśli dobiegnie na początku to i tak wyląduje w efekcie poza Polską).

 • art.usa

  Oceniono 27 razy 13

  Jestem za.
  By wszystkich uciekinierów gospodarczych z Afryki przyjmowaćw Polsce.
  Njlepi w okolicach zamnieszkania Sikorskiego, i w Warszawie.
  My chcemy by Warszawa była kolorowa jak Afrika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje