Nazwy firm i spółek tylko w alfabecie litewskim. Polacy boją się o pisownię nazwisk?

12.06.2013 16:25
Protest przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie, 2011 r.

Protest przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie, 2011 r. (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Litewscy posłowie odrzucili poprawki do kodeksu cywilnego, które zakładały możliwość używania w nazwach firm i spółek liter alfabetu łacińskiego. - To wyraz pseudopatriotyzmu, niechęci otwarcia się na Europę, świat - mówi Elgijus Masiulis, przewodniczący Ruchu Liberałów. Mniejszość Polska z kolei zaznacza, że ta decyzja sejmu jeszcze bardziej utrudni walkę o polską pisownię nazwisk w dokumentach
W nazwach firm i spółek na Litwie można będzie używać tylko liter alfabetu litewskiego. Posłowie odrzucili poprawki do kodeksu cywilnego, zakładające możliwość używania w nazwach podmiotów prawnych liter alfabetu łacińskiego, których nie ma w języku litewskim. - To jest zła decyzja, ona szkodzi Litwie. Jest to wyraz pseudopatriotyzmu, niechęci otwarcia się na Europę, świat - komentuje decyzję Sejmu poseł Eligijus Masiulis, lider Ruchu Liberałów.

Zaznacza on, że na Litwie od lat istnieją nazwy, w których są litery łacińskie: Maxima - największa litewska sieć handlowa, Swedbank czy nazwa WC. Poseł przypomina, że praktyka używania nieistniejących w języku litewskim liter łacińskich: W,X,Q w nazwach firm i spółek jest stosowana w wielu państwach Europy, w tym na Łotwie i w Estonii, w których alfabetach też te litery nie występują.

Rita Tamszuniene, posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, zwraca z kolei uwagę, że ostatnie głosowanie utrudni "walkę w Sejmie o uprawomocnienie pisowni polskich nazwisk w litewskich dokumentach".

Litewski rząd na czele z socjaldemokratą Algirdasem Butkevicziusem zobowiązał się do przyjęcia ustawy o pisowni nazwisk polskich w litewskich dokumentach w formie oryginalnej. Projekt do sejmu miał trafić już w maju, ale prace nad nim ciągle trwają.

Zobacz także
Komentarze (57)
Nazwy firm i spółek tylko w alfabecie litewskim. Polacy boją się o pisownię nazwisk?
Zaloguj się
 • wilija

  0

  Kolejny absurd w litewskim wykonaniu. Nie przeszkadzają im nazwy w języku angielskim, ale po polsku, to już zagrożenie dla Litwy ! Mieszkam na Litwie od dziada-pradziada, ale takiej nienawiści do Polski i Polaków nie było nawet za komuny.

 • sowa_46

  0

  Przynajmniej szanują swoją narodowość, nikt jednak nie zabroni polskiej firmie nazwać się imieniem i nazwiskiem właściciela bo nie ma odpowiednika w innym języku.

  W Polsce nie szanuje się własnego języka, nazwy angielskie, piosenki po angielsku, dlaczego Polacy włażą zachodowi bez wazeliny, to wstyd, dlatego nikt nas nie szanuje, nie spotkałem się z przypadkiem kiedy to na zagranicznym festiwalu inni śpiewali po polsku, żadna zagraniczna firma nie ma polskiej nazwy, jesteśmy kmiotami tego świata.

 • zigzaur

  0

  "I ruszała wiara w pole,
  jeden z nożem, drugi z brzytwą.
  Żeby Litwa, żeby Litwa,
  żeby Litwa była Litwą!"

 • sebolargo

  Oceniono 2 razy 2

  Ile było zajadłego polskiego kwiczenia kiedy Niemcy otwierali szkołę na Śląsku

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  Litwini dyskryminują Polaków na Litwie
  bo chcą by Polacy byli wykształceni tak samo jak Litwini
  a MSZ Sikorski chce by byli przygłupami i obywateli drugiej kategorii na Litwie
  zgodnie z wytycznymi Opus Dei gdzie Radek jest członkiem

 • turpin

  Oceniono 5 razy 3

  Litwini najwyraźniej nie pojęli tego motywu ze wspólnej historii - nic tak dobrze polskiemu żywiołowi nie robi, jak odrobina prześladowań.

  Ale specjalnie pojętni to oni nigdy nie byli...

 • rezun-one

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo Litwini, nie musicie naśladować Polski, gdzie na ulicy nie znajdziesz polskich liter a nawet wyrazów.
  Po cholerę wam zamiast Bar Piwny, Pub?

 • thadd

  Oceniono 7 razy 1

  Krotko; nie podoba ci sie zycie na Litwie , emigruj do POlski.
  Jesli jednak chcesz tam zyc to musisz stosowac sie do ich prawa.

 • od-or

  Oceniono 3 razy 1

  a może oni mają racje wPolsce mówi się po POLSKU, Francuzi szanują swój język.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje