John Godson rozważa kandydowanie na prezydenta Łodzi

Wiolleta Gnacikowska, Piotr Wesołowski
12.06.2013 17:20
John Godson

John Godson (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Poseł Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej w Sejmie ogłosił, że ostateczną decyzje o kandydowaniu podejmie jesienią
- Najpierw jednak chcę porozmawiać z łodzianami - mówił Godson. - Przeprowadzę ankietę, w której zapytam, czy ich zdaniem Łódź pod rządami Hanny Zdanowskiej nie rozwija się zbyt wolno.

John Godson o aborcji, gejach i tolerancji ZOBACZ WIDEO

Godson sugerował, że odstąpi od pomysłu, jeśli większość łodzian uzna, że jest zadowolona "z tego, co jest obecnie w Łodzi".

- Ja wywodzę się z samorządu i nawet kandydując do Sejmu, priorytetem była Łódź - powiedział Godson, który pochodzi z nigeryjskiego ludu Ibo. W Polsce mieszka od 1993 roku. Był misjonarzem, pastorem w łódzkim Kościele Bożym w Chrystusie. Angażował się w działalność społeczną, zaczynał w radzie osiedla, potem był łódzkim radnym. Przekonał do siebie wyborców mrówczą pracą, codziennymi dyżurami, pomocą w załatwieniu spraw - mieszkania, zasiłku. Organizował konferencje na temat tolerancji rasowej, szkolenia dla zainteresowanych Afryką, kursy językowe. W 2010 roku, gdy ówczesna posłanka Platformy Hanna Zdanowska wygrała wybory na prezydenta Łodzi, Godson wszedł na jej miejsce do parlamentu. W czasie kampanii prezydenckiej namawiał łodzian do głosowania na Zdanowską.

W ostatnich wyborach do Sejmu zdobył 29 832 głosów i wyprzedził pierwszego na liście Cezarego Grabarczyka. Godson od kilku miesięcy ściśle współpracuje z byłym ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem. Obydwaj znani są z konserwatywnych poglądów.

Godson w 2011 roku zdobył nagrodę "Srebrne usta" za cytat:"Apeluję do Polaków, abyśmy się nie bali mieć więcej dzieci. Mam cztery wspaniałych dzieci. Jeżeli możesz mieć jeden dziecko, też możesz mieć dwójkę. A jeżeli możesz mieć dwójkę, też możesz mieć trójkę. Ja zrobiłem swoje!".

- John Godson miał być symbolem tolerancji i otwartości na inność w PO. Ale ze swoimi skrajnie konserwatywnymi poglądami bardziej pasuje do PiS, a nawet LPR - oceniała Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka z PO Łodzi, gdy zagłosował przeciwko skierowaniu do komisji projektów ustaw o związkach partnerskich, w tym jednego autorstwa kolegi z PO. Najbardziej zaskakujące było jednak nawet nie to, jak głosował, lecz jak swoją decyzję tłumaczył kilka dni później w programie "Tomasz Lis na żywo" w TVP.

Godson oświadczył na antenie: - Moje poglądy zostały ukształtowane przez fakt, że jestem chrześcijaninem, wiele lat byłem pastorem, i przez Pismo Święte. Uważam, że homoseksualizm jest grzechem, bo tak jest napisane w Piśmie Świętym.

A jak na słowa Godsona zareagowali politycy PO. Na sali obrad radni Jan Mędrzak i Mateusz Walasek czytali na głos na tablecie relację z konferencji. - Zgłupiał! - komentował Mędrzak. - Organy statutowe decydują, kto będzie kandydował. Każdy może zgłaszać chęć kandydowania, ale niektórzy koledzy zapominają, kto przyczynił się do ich kariery.

- Niech zrezygnuje z mandatu PO i robi to na własną rękę. Nie może zgłosić się sam. Jako kandydat na prezydenta powinien zgłosić kandydatów na radnych. Ciekawe, jakie listy przedstawi? - zastanawiał się Mateusz Walasek.

- Łódź ma kandydata na prezydenta. To Hanna Zdanowska. Inicjatywa Godsona jest ciekawa, ale mało realna - komentował Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej.

Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu: - Każdy polityk Platformy ma prawo ujawniać swoje aspiracje. I nie ma powodów, żeby za te słowa spotkały Johna Godsona jakieś negatywne następstwa w PO. Kiedyś, gdy go brutalnie zaatakowano, powiedziałem, że jest moim bratem. Ale mówiłem też, że Hanna Zdanowska jest moją siostrą. Udzieliłem jej poparcia, gdy kandydowała na prezydenta Łodzi. Nadal ją popieram, bo uważam, że dobrze rządzi moim miastem.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi: - Zmieniam Łódź. Mam zaplanowane inwestycje do końca drugiej kadencji. Wielokrotnie deklarowałam, że zamierzam ubiegać się o reelekcję. Łodzianie doceniają to, co robię. Każdy może deklarować chęć udziału w wyborach i kandydowania na prezydenta Łodzi. Również John Godson. Szkoda tylko, że tę decyzję wygłosił w Warszawie.

Andrzej Biernat, przewodniczący PO w Łódzkiem: - Gdy Jarosław Gowin stracił stanowisko ministerialne, oświadczył, że będzie kandydował na prezydenta Krakowa. Teraz Godson chce kandydować na prezydenta Łodzi. Poseł przez swoje nielojalne postępowania wobec Platformy próbuje zwiększyć zainteresowanie mediów swoją osobą. To projekt indywidualny Johna Godsona, który nie ma szans. Hanna Zdanowska jest dobrze oceniana jako prezydent. W Łodzi bardzo dużo się inwestuje, buduje.

Czy zagłosujesz na Johna Godsona w wyborach na prezydenta Łodzi?

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 31 razy 25

  Lodz potrzebuje prezydenta z wizja rozwoju gospodarczego a nie czarnoksieznika.

 • klokanpolska

  Oceniono 39 razy 25

  Panie Godson dziś nie jest 1 kwietnia.

 • arahat1

  Oceniono 29 razy 21

  jak wygra w lodzi zakwitna banany...

 • ceoll

  Oceniono 23 razy 19

  co tam Łódź - całej Polski prezydent, całej Polski... i ludu Ibo oczywiście......
  Kabaret, po prostu kabaret. Tylko czemu za moje pieniadze?

 • syngefco

  Oceniono 25 razy 19

  " - Przeprowadzę ankietę, w której zapytam łodzian, czy ich zdaniem Łódź pod rządami Hanny Zdanowskiej nie rozwija się zbyt wolno. "

  hahahahaha, czysta prawda o quasipolitykach - "Nie ważne co mogę zaoferować, jakie mam realne pomysły, ważne, czy opozycja/kontrkandydat ma poparcie i jakie ma zdanie o nim społeczeństwo :D :D :D

 • leslaw28

  Oceniono 24 razy 16

  poniewaz w Polsce mieszka duzo durniow, stad ta oferta.Zwyczajny oszust i karierowicz.Klamal w sprawie swojego wyksztalcenia, wiekszosc to kupione na internecie dyplomy.

 • marcin1956

  Oceniono 27 razy 15

  Godsona wraz z 3? czy 4? dzieci wysłać ma misje do jego rodzinnej Nigerii. Jego pobratymcy bogaci duchem i wyznający niewłaściwego boga Allaha z radością przyjmą Słowo Boże w wydaniu tego pana. Może zostanie nawet świętym męczennikiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje