Microsoft apeluje do rządu USA: "Więcej przejrzystości w sprawach bezpieczeństwa"

12.06.2013 06:40
Slajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący kolejność przystępowania uczestników do programu

Slajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący kolejność przystępowania uczestników do programu (fot. Twitter)

Microsoft, amerykański gigant branży informatycznej, wezwał we wtorek rząd USA do większej przejrzystości w sprawach dotyczących danych pozyskiwanych na potrzeby agencji bezpieczeństwa. Tymczasem już dwie grupy obrońców praw człowieka złożyły pozwy przeciwko NSA.
Wcześniej z prośbą o publikację całkowitej liczby wniosków rządowych dotyczących kwestii bezpieczeństwa narodowego wystąpiło przedsiębiorstwo informatyczne Google.

"Wyrażenie zgody na większą transparentność (...) pozwoli społeczności zrozumieć i rozmawiać na te tematy" - napisał Microsoft w swym komunikacie. "Nasz ostatni raport sięgał tak daleko, jak tylko prawnie mógł, i rząd powinien podjąć jakieś działania pozwalające firmom na zapewnienie przejrzystości" - dodał.

Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Skype

Zarówno Microsoft, jak i Google, a także kilka innych przedsiębiorstw zajmujących się nowymi technologiami, stały się przedmiotem bacznej analizy po artykułach w brytyjskim "Guardianie" i amerykańskim "New York Timesie" na temat ich roli w programie zbierania danych PRISM Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) USA.

W ramach funkcjonującego od 2007 r. programu NSA i Federalne Biuro Śledcze (FBI) zbierały informacje z serwerów Microsoftu, Yahoo, Google'a, Facebooka, Paltalk, AOL, Skype'a, YouTube i Apple'a. Według ujawnionych przez "Guardiana" i "NYT" dokumentów agenci służb specjalnych mają dostęp do znajdujących się na serwerach tych firm plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Już dwa pozwy przeciwko NSA

Dwie grupy obrońców praw człowieka złożyły we wtorek pierwsze pozwy przeciw NSA za program zbierający nagrania rozmów milionów Amerykanów. Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (American Civil Liberties Union, ACLU) oraz Nowojorska Unia Swobód Obywatelskich (New York Civil Liberties Union, NYCLU) uznały, że doszło do złamania pierwszej poprawki amerykańskiej konstytucji, mówiącej o wolności wypowiedzi i swobodzie zgromadzeń. Organizacje zauważają też, że PRISM mógł naruszyć prawo do prywatności, opisane w czwartej poprawce do amerykańskiej konstytucji.

Wiceszef ACLU Jameel Jaffer twierdzi, że program jest niemal tożsamy z żądaniem tego, by obywatele składali władzom codzienny raport ze swych działań i rozmów.

Zobacz także
Komentarze (34)
Microsoft apeluje do rządu USA: "Więcej przejrzystości w sprawach bezpieczeństwa"
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 3 razy 3

  Duuuża hipokryzja, bardzo duuża hipokryzja MałegoMiękkiego - tak samo jak pozostałych firemek, którym obecna sytuacja grozi stratami - likwidacją kont, spadkiem przychodów z reklam, sprzedaży, bojkotami, smrodami PRowymi.

  Trzeba zakładać własne serwery pocztowe, jak najwięcej usług robić we własnym zakresie a nie trzymać wszystko w łapach korporacji.

 • canabissativa

  Oceniono 1 raz 1

  Zaraz, zaraz. To znaczy, że oni sledzą dane amerykanów czy wszystkich korzystajacych np z Apple'a

 • tenare

  Oceniono 8 razy 6

  Jak się kupi Xboxa One Microsoftu, to będzie można przez Kinecta pokazać Obamie fiuta ONLINE.

 • edmund_motyka

  Oceniono 9 razy 9

  Konstytucje są tylko na pokaz, wszędzie.... Służby od zawsze mają je w dupie i robią co im się podoba...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 2 razy 2

  Buahahaha, no padnę. Firmy zbierały wszelkie możliwe dane o swoich klientach i użytkownikach i je UDOSTĘPNIAŁY służbom wywiadowczym oraz podmiotom gospodarczym, a teraz domagają się przejrzystości?

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 2 razy 0

  GODZINĘ TEMU W SEJMIE ZŁOŻONO PODPISY 950 TYSIĘCY RODZICÓW PROTESTUJĄCYCH PRZECIWKO REFORMIE EDUKACJI. TYDZIEŃ TEMU UCHWALONO USTAWĘ O MOŻLIWOŚCI UŻYCIA WOJSKA DO TŁUMIENIA DEMONSTRACJI. A OŚWIECENI DEMOKRACI Z GAZETA.PL MILCZĄ!!!

 • doktor104

  Oceniono 27 razy 25

  USA jest zawsze za demokracją, prawami człowieka, wolnością itp o ile to przynosi korzyści USA.

 • vogon.jeltz

  Oceniono 32 razy 28

  Czy mi się wydaje, czy z tego diagramu wynika, że Microsoft pierwszy przystąpił do PRISM? Złodziej krzyczy "łapaj złodzieja!"

 • prawdziwy.barcior

  Oceniono 20 razy 16

  "Policja myśli", "myślozbrodnia" czyli pojęcia z "Roku 1984" Orwell'a - lektura obowiązkowa. W tym kierunku zmierzamy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje