Microsoft apeluje do rządu USA: "Więcej przejrzystości w sprawach bezpieczeństwa"

12.06.2013 06:40
Slajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący kolejność przystępowania uczestników do programu

Slajd z prezentacji na temat PRISM pokazujący kolejność przystępowania uczestników do programu (fot. Twitter)

Microsoft, amerykański gigant branży informatycznej, wezwał we wtorek rząd USA do większej przejrzystości w sprawach dotyczących danych pozyskiwanych na potrzeby agencji bezpieczeństwa. Tymczasem już dwie grupy obrońców praw człowieka złożyły pozwy przeciwko NSA.
Wcześniej z prośbą o publikację całkowitej liczby wniosków rządowych dotyczących kwestii bezpieczeństwa narodowego wystąpiło przedsiębiorstwo informatyczne Google.

"Wyrażenie zgody na większą transparentność (...) pozwoli społeczności zrozumieć i rozmawiać na te tematy" - napisał Microsoft w swym komunikacie. "Nasz ostatni raport sięgał tak daleko, jak tylko prawnie mógł, i rząd powinien podjąć jakieś działania pozwalające firmom na zapewnienie przejrzystości" - dodał.

Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Skype

Zarówno Microsoft, jak i Google, a także kilka innych przedsiębiorstw zajmujących się nowymi technologiami, stały się przedmiotem bacznej analizy po artykułach w brytyjskim "Guardianie" i amerykańskim "New York Timesie" na temat ich roli w programie zbierania danych PRISM Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) USA.

W ramach funkcjonującego od 2007 r. programu NSA i Federalne Biuro Śledcze (FBI) zbierały informacje z serwerów Microsoftu, Yahoo, Google'a, Facebooka, Paltalk, AOL, Skype'a, YouTube i Apple'a. Według ujawnionych przez "Guardiana" i "NYT" dokumentów agenci służb specjalnych mają dostęp do znajdujących się na serwerach tych firm plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Już dwa pozwy przeciwko NSA

Dwie grupy obrońców praw człowieka złożyły we wtorek pierwsze pozwy przeciw NSA za program zbierający nagrania rozmów milionów Amerykanów. Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (American Civil Liberties Union, ACLU) oraz Nowojorska Unia Swobód Obywatelskich (New York Civil Liberties Union, NYCLU) uznały, że doszło do złamania pierwszej poprawki amerykańskiej konstytucji, mówiącej o wolności wypowiedzi i swobodzie zgromadzeń. Organizacje zauważają też, że PRISM mógł naruszyć prawo do prywatności, opisane w czwartej poprawce do amerykańskiej konstytucji.

Wiceszef ACLU Jameel Jaffer twierdzi, że program jest niemal tożsamy z żądaniem tego, by obywatele składali władzom codzienny raport ze swych działań i rozmów.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • alexy-dwa

  Oceniono 103 razy 93

  To zabawne - teraz gdy mleko się wylało Microsoft wzywa rząd do przejrzystości w sprawach związanych z pozyskiwaniem danych na temat obywateli.Co za mordy załgane - przecież sami biorą w tym udział od lat.Obawiają się zepsucia swojego wizerunku ?

 • syngefco

  Oceniono 49 razy 43

  BONIN, ZDROJEWSKI, TUSKU śledzicie to uważnie ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! żeby potem nie było, że myślałem, że chodzi o coś innego jak Wam UE podsunie kolejną ustawę chroniącą jakieś prawa.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 53 razy 41

  "Microsoft, amerykański gigant branży informatycznej, wezwał we wtorek rząd USA do większej przejrzystości w sprawach dotyczących danych pozyskiwanych na potrzeby agencji bezpieczeństwa. "

  Lapac zebraka! - dla niepoznaki glosno wolaly inne zebraki.

 • vogon.jeltz

  Oceniono 32 razy 28

  Czy mi się wydaje, czy z tego diagramu wynika, że Microsoft pierwszy przystąpił do PRISM? Złodziej krzyczy "łapaj złodzieja!"

 • doktor104

  Oceniono 27 razy 25

  USA jest zawsze za demokracją, prawami człowieka, wolnością itp o ile to przynosi korzyści USA.

 • lot-condora

  Oceniono 30 razy 18

  @kermit.dolomit

  "Chyba każdy kto używa komputera do łażenia po internecie kto używa telefonu komórkowego smartfona tabletu czy innego gówna zdaje sobie sprawę z tego że może być kontrolowany "

  Jest duża różnica pomiędzy "może", a "musi" i "powinien", UB-cki pomiocie.

  Wiem, takie tępe łby, jak ty, nigdy tego nie zrozumieją.

  Dla was "móc" to "należy".

  Pomiędzy tymidwoma słowami zawiera się cała różnica pomiędzy demokracją a totalitaryzmem.

 • prawdziwy.barcior

  Oceniono 20 razy 16

  "Policja myśli", "myślozbrodnia" czyli pojęcia z "Roku 1984" Orwell'a - lektura obowiązkowa. W tym kierunku zmierzamy.

 • edmund_motyka

  Oceniono 9 razy 9

  Konstytucje są tylko na pokaz, wszędzie.... Służby od zawsze mają je w dupie i robią co im się podoba...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje