"Rz": Prawo zezwala na jednego sekretarza stanu, ale ministrowie wiedzą, jak prawo obejść

12.06.2013 06:23
Wicepremierzy: Janusz Piechociński i Jacek Rostowski

Wicepremierzy: Janusz Piechociński i Jacek Rostowski (Fot. Sławomir Kamiński/AG)

Ministrowie finansów i gospodarki w sprytny sposób podwoili sobie liczbę sekretarzy stanu, choć prawo zezwala tylko na jednego - informuje "Rzeczpospolita".
Minister może mieć kilku podsekretarzy stanu, ale tylko jednego sekretarza stanu, który zastępuje ministra - ustawa o Radzie Ministrów jest w tym względzie jednoznaczna. Ale przepis można obejść, kiedy powoła się pełnomocnika rządu w randze sekretarza stanu.

Tak zrobili niespełna dwa miesiące temu minister finansów Jacek Rostowski (PO) i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) - obaj mają w resorcie drugiego sekretarza stanu. Sekretarz stanu zarabia kilkaset złotych więcej niż podsekretarz stanu, co ważniejsze - nie traci mandatu poselskiego. Kancelaria premiera zapewnia, że takie podwajanie sekretarzy jest prawnie dopuszczalne.

"Politycy to wykorzystują, choć pytanie, czy powinni"

Okazuje się, że politycy naginają ustawę do własnych potrzeb dzięki ekspertyzie Rady Legislacyjnej sprzed kilku lat, która zezwala w wyjątkowych okolicznościach powołać pełnomocnika w randze sekretarza stanu. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, nie ma wątpliwości, że co nie jest wprost zabronione, jest dopuszczalne. - A politycy to wykorzystują, choć pytanie, czy powinni - twierdzi.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • marsyas

  Oceniono 45 razy 43

  "Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, nie ma wątpliwości, że co nie jest wprost zabronione, jest dopuszczalne."

  Taka zasada obowiązuje tylko w przypadku obywateli. Ale nie obowiązuje w stosunku do instytucji, bo w ich przypadku zawsze dochodzi do zwyrodnień.

 • papaleone

  Oceniono 33 razy 33

  I nich nam żyje i rozkwita.
  Ta nasza rzecz-pospolita.

 • realistas

  Oceniono 39 razy 31

  Republika kolesiów i nieudaczników. Z budżetu zrobili sobie dojną krowę.

 • lesio_111

  Oceniono 28 razy 24

  Zwykły cynizm, ku...two i obłuda.

 • dybciu32

  Oceniono 30 razy 24

  Robota dla kolegi zawsze się znajdzie, ;)

 • 20portal

  Oceniono 13 razy 13

  Niezliczone zastepy ministrów, sekretarzy stanu, a w państwie goowno.

 • alexx42

  Oceniono 11 razy 9

  nieważne, że budżet się sypie, nieważne, że dług państwa rośnie w katastrofalnym tempie, wszystkie ulgi znikają, a podatki rosną, co tam!!! Ważne że praca i wyższa pensja dla koleżki jest!!! Złodzieje z PO, wasz czas na szczęście się kończy, ludzie już widzą, co z was za"eksperci" i " znawcy państwa".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje