EIA: W Polsce jest ok. 4,2 bln m sześc. gazu łupkowego. To więcej, niż oszacowali Polacy

11.06.2013 17:46
Poszukiwanie gazu łupkowego w Horodysku pow. Chełm

Poszukiwanie gazu łupkowego w Horodysku pow. Chełm (Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA)

Według nowych danych amerykańskiego Urzędu ds. Informacji o Energii (EIA), zasoby gazu z łupków w Polsce wynoszą ok. 4,2 bln m sześc. To o 20 proc. mniej, niż EIA prognozowała dwa lata temu, ale dużo więcej niż szacunki polskiego Państwowego Instytutu Geologicznego.
Dla Polski całkowite zasoby gazu z łupków, szacowane w 2011 r. na 5,3 bln m sześc., ocenia się teraz na 4,2 bln m sześc. Jednak autorzy raportu EIA wskazują, że przemysł łupkowy jest na bardzo wczesnym etapie eksploatacji, a dotychczas przeprowadzone wiercenia nie spełniły początkowych wysokich oczekiwań.

"Jest zbyt wcześnie, by skreślać potencjał polskich łupków, bo rezultaty są zachęcające, ale odwiertów jest ciągle zbyt mało" - stwierdza raport.

Amerykanie: w Polsce potrzebne odwierty i nowa technologia

EIA podkreśliła, że doświadczenia USA wskazują, że dopiero po zebraniu danych z ok. 100 wierceń można określić zasoby danego złoża. Tymczasem z ostatnich danych Ministerstwa Środowiska wynika, że do połowy maja 2013 r. wykonano w Polsce łącznie 44 odwierty za gazem z łupków, a na cały 2013 r. zaplanowanych jest 41 wierceń, w tym dziewięć "opcjonalnych", czyli nieobjętych ścisłym zobowiązaniem koncesyjnym.

W ocenie EIA, w Polsce najważniejsze jest teraz opracowanie najlepszej technologii, znalezienie obszarów z najbardziej sprzyjającą strukturą i obniżenie kosztów wierceń, ciągle bardzo wysokich w porównaniu z północną Ameryką.

Gdzie w Polsce opłaca się eksploatacja gazu łupkowego

Basen bałtycki na północy Polski pozostaje jednym z najbardziej perspektywicznych regionów, jego atutem jest relatywnie prosta struktura geologiczna. Baseny lubelski i podlaski również mają potencjał, ale też mniej sprzyjającą strukturę, z licznymi uskokami pionowymi, które ograniczają długość wierceń poziomych. W dodatku na Podlasiu warstwy gazonośne leżą bardzo głęboko.

Technicznie wydobywalne zasoby w polskiej części basenu bałtyckiego ocenia się na 3 bln m sześć. gazu i 1,2 mld baryłek ropy z łupków. W basenie lubelskim technicznie wydobywalne zasoby to 250 mld m sześc. Szacunki zasobów gazu z łupków na lubelszczyźnie EIA zredukowała pięciokrotnie w stosunku do raportu z 2011 r. z powodu zmiany metodologii. Z tego powodu oraz licznych uskoków perspektywiczny obszar zredukowano z ok. 30 do ok. 6 tys. km kw. Z kolei w basenie podlaskim wydobywalne zasoby szacuje się obecnie na 140 mld m sześc.

Gdzie jest najwięcej gazu?

Według raportu, największy dotychczas przepływ gazu z łupków wykryto w odwiercie firmy Lane w Łebieniu, gdzie z poziomego odwiertu długości kilometra po szczelinowaniu wydobywały się 63 tys. m sześc. gazu dziennie, a potem produkcja ustabilizowała się na poziomie ok. 15 tys. m sześc.

Raport EIA nie zawiera danych na temat metanu pokładów węgla oraz tzw. gazu zaciśniętego (tight gas) w porowatych piaskowcach. Polskie badania wskazują, że duże złoża takiego gazu mogą się znajdować w Wielkopolsce.

W marcu 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 do 768 mld m sześc., o rząd wielkości mniej niż szacunki EIA z 2011 r.

Mniej gazu łupkowego także w Norwegii i Chinach

Polska nie jest jedynym krajem, któremu EIA znacząco obniżyła prognozy zasobów gazu z łupków. Dla Norwegii szacunek zawartości gazu w łupkach formacji Alum obniżono z 2,4 bln m sześc. do zera. Takie wyniki przyniosły trzy wiercenia przeprowadzone przez Shella w szwedzkiej, mniej skomplikowanej geologicznie części Alum. W rezultacie EIA stwierdziła, że z bardziej skomplikowanej części tej struktury w Norwegii w ogóle nie da się wydobyć gazu.

Z kolei szacowane zasoby gazu z łupków w Chinach spadły z 36 do 32 bln m sześc. Największe redukcje szacunków objęły część basenu syczuańskiego, gdzie prognozowane zasoby obniżono z 10 do 3,5 bln m sześc., a perspektywiczny teren zmniejszył się prawie dziesięciokrotnie, oraz basen Tarim, gdzie szacunki spadły z ponad 10 do nieco ponad 1 bln m sześc.

Zobacz także
 • Ukraiński minister energii Eduard Stavitsky i komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger Oettinger: Gaz łupkowy może być sposobem nacisku na Gazprom
 • Radosław Sikorski, Donald Tusk, Marcin Korolec Firmy wycofują się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Paradowska: A może zmiany w resorcie środowiska?
Komentarze (134)
EIA: W Polsce jest ok. 4,2 bln m sześc. gazu łupkowego. To więcej, niż oszacowali Polacy
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  Ci co zarabiają miliony na imporcie gazu z Rosji będą hamować wszelkie prace nad gazem łupkowym.
  Bogata łapówka ma ogromną moc przekonywania.

 • hosimin

  Oceniono 2 razy 0

  Metan z łupków z początku w USA był niesamowicie drogi. Dopiero znaczące obniżenie podatków i opłat zaczęły działać stymulująco na opracowanie technologii i prace poszukiwawcze. Zadziałał efekt sprzężenia zwrotnego.
  Ulepszona metodyka wpłynęła na wzrost wydobycia a ten z kolei na większą podaż i spadek cen. Na początek potrzebne są duże pieniądze na badania. Chcą je wydać Amerykanie, chyba że wolimy sami płacić z własnych podatków. Ja nie chcę.

 • bog43

  Oceniono 3 razy 3

  Moi drodzy " krajowi szejkowie " zapomnijcie o przemysłowym wydobyciu gazu łupkowego dopóki nie poradzicie sobie z ministerialnymi urzędnikami od przepisów , ekoteryrostami , patriotami , którzy chcieli by mieć gaz nic nie płacąc za jego wydobycie . Gdy opracujemy polską ekologiczną technologię wydobycia gazu za pomocą kilowa , miejscowego rolnika i przy pomocy Matki Boskiej to świat pójdzie nieco do przodu a gaz będzie pokazywany w muzeum .

 • sushi2010

  Oceniono 3 razy -3

  Niech jakis porzadny dziennikarz opisze technologie, ktora sie stosuje do wydobywania tego typu gazu, chemikalia, ktore przechodza do wody gruntowej i ich wplyw na nasze zdrowie. Niech napisze, ktore panstwa, wlasnie ze wzgledu na ogromne zanieczyszczenie glebokich zasobow wody, zabronily stosowania tej technologii na swoich terenach.
  Polacy sie slinia na te lupki, jakgdyby nie wiadomo, jakie korzysci z tego mialy plynac. A bedzie syfna woda, nawet mineralna, choroby, chore dzieci i zanieczyszczone srodowisko.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz -1

  en.wikipedia.org/wiki/Oil_shale
  łupki bitumiczne były używane od czasów prehistorycznych bo zwykle palą się bez przetwarzania.
  Wasz Mosiek
  szalom

  PS nie przytaczam strony w języku polskim - możecie sobie sami znaleźć klikając na polski w kolumnie dostępnych języków po lewej stronie, bo jako przeznaczona wyłącznie dla gojów zawiera dużo mniej informacji.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 1 raz -1

  Kublik dostanie orgazmu.

 • ergosumek

  Oceniono 1 raz 1

  Jedni pie.....ą, ze gazu nie ma wcale, a drudzy, że bardzo dużo.
  Czarny piar, czy propaganda sukcesu?

 • pawe-l-l

  Oceniono 3 razy 3

  dużo więcej jest głupków ,niż gazu z łupków

 • daniella-63

  Oceniono 3 razy 1

  Niektore komentarze sa niesprawiedliwe.Wiecie,ze by robic odwierty potrzebne sa duze pieniadze a Polske na to nie stac.Wszyscy w kolo tylko zadaja pieniedzy.Odszkodowania itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje