Pół miliona złotych za hałas z lotniska Chopina. Rekordowe odszkodowanie dla pary z Warszawy

11.06.2013 16:38
Warszawa. Start samolotu Lufthansy Airbus A380. Jest to największy pasażerski samolot świata

Warszawa. Start samolotu Lufthansy Airbus A380. Jest to największy pasażerski samolot świata (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Ponad pół miliona złotych z odsetkami wygrało w Sądzie Okręgowym w Warszawie małżeństwo, które pozwało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze o odszkodowanie za hałas. Sąd orzekł, że dom i działka pary warszawiaków straciły na wartości z powodu hałasu dobiegającego z pobliskiego lotniska Chopina.
Sąd zasądził odszkodowanie na podstawie opinii biegłego sądowego. W ustnym uzasadnieniu wyroku wyjaśnił, że nie ma wątpliwości, iż istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania a szkodą, uzasadniający zasądzenie odszkodowania.

Dom z działką znajdują się na tzw. Zielonym Ursynowie, w obrębie ul. Puławskiej i Baletowej, w granicach Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina, a ściślej - w strefie Z2.

Rekordowe odszkodowanie

Wyrok nie jest prawomocny, stronom przysługuje prawo do apelacji (sygn. IV C 1107/08). Jest to prawdopodobnie najwyższe odszkodowanie za hałas zasądzone do tej pory przez Sąd Okręgowy w Warszawie - stwierdziła pełnomocniczka skarżących, radca prawny Bogumiła Kowalska.

- Z tego, co mi wiadomo, w sądzie warszawskim zapadły też dwa inne wyroki zasądzające odszkodowania, ale na niższą kwotę - powiedziała. Dodała, że w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wyroki korzystne dla skarżących zapadały do tej pory znacznie częściej.

Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 549 razy 409

  Na moim osiedlu nowy proboszcz zainstalował "ustrojstwo", które co godzinę napieprza w dzwony i wygrywa święte melodyjki. Potencjalny kupiec wycofał się z transakcji po usłyszeniu tego "koncertu". Wolał bym już samoloty, tym bardziej, że na kieckowych bata nie ma...

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 301 razy 233

  To jakaś farsa.
  Na Okęciu lotnisko jest chyba jeszcze od czasów przedwojennych.... i nagle sąd przyznaje komuś odszkodowanie za utratę wartości nieruchomości. Za życia tych ludzi ta nieruchomość zawsze była obok lotniska, nigdy nie straciła z tego powodu na wartości...

 • mr_gm

  Oceniono 196 razy 128

  nie rozumiem, bo niby co nagle się obudzili i zobaczyli, że mają lotnisko w pobliżu, sądzę że wątpię gdyż lotnisko na Okęciu funkcjonuje od 1934 roku, czyli mamy do czynienia ze zwykłymi złodziejami wyłudzającymi odszkodowanie za nic.

 • nautilus77

  Oceniono 140 razy 118

  ciekawe jakby wszyscy mieszkający przy ruchliwych ulicach tez zaskarżyli odpowiednio GDDKiA lub samorządy za hałas i pył z ruchu samochodów na ulicach i drogach. A niby co, ten hałas jakiś lepszy? znośniejszy?

 • meczykowski

  Oceniono 140 razy 100

  Lotnisko funkcjonuje od 1934. Ci "poszkodowani" naprawdę nie zauważyli gdzie mieszkają? :) Ciekawe, czy te małżeństwo nie kupiło świadomie taniej działki w pobliżu lotniska, by teraz wyłudzać pieniążki? Może tym by się zainteresowali dziennikarze, zamiast publikować informację o NIEPRAWOMOCNYM wyroku?

 • szy51

  Oceniono 121 razy 75

  sposób na hałaśliwych studentów ?

  mialem takich sąsiadów, imprezy non stop

  a więc :

  - od szóstej rano [aby nie zakłócać ciszy nocnej] na FULL leci Radio Maryja
  a
  - samemu w stoperach, albo gdzieś idziemy na spacer [do pracy itp.]

  maks. 2 tygodnie i studenci się wyprowadzają

  .

 • sochocinki

  Oceniono 66 razy 56

  "Działka straciła na wartości". A kiedy ona miała większą wartość? Przed 1934 rokiem?

 • bartek.london

  Oceniono 69 razy 43

  Co za jełop to pisał i dal ten idiotyczny tytuł?? Za hałas??

  Odszkodowanie jest za utratę wartości nieruchomości spowodowaną bliska obecnością lotniska ( co powoduje że jest głośno i spadła wartość nieruchomości) a nie za HAŁAS!

  Za hałas to by było, jakby ci Państwo podali lotnisko do sądu, że przez hałas nie mogą spać, że przeszkadza im to w normalnym funkcjonowaniu, że dostali jakiejś nerwicy od hałasu, że nie mogą w domu spokojnie pracować, albo odpocząć, że ich dzieci na tym cierpią - wtedy jakby dostali odszkodowanie to byłoby to za hałas.. a tak jest za stratę na wartości ich nieruchomości!!!!

  Co za głąby...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje