Papież apeluje o bezinteresowność: Filip nie zrobił interesu, św. Piotr nie miał konta w banku

11.06.2013 13:28
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia AP)

- Święty Piotr nie miał konta w banku - powiedział papież Franciszek podczas mszy w Domu Świętej Marty. Wyraził przekonanie, że ten, kto chce, aby Kościół był bogaty, sprawia, że się on "starzeje" i nie ma życia.
W homilii w czasie tradycyjnej porannej mszy w watykańskim hotelu, Franciszek przypomniał, że kiedyś święty Piotr musiał zapłacić podatki. "Ewangeliczne głoszenie rodzi się z bezinteresowności, ze zdumienia przychodzącym zbawieniem i tym, co darmo otrzymałem, a co mam dać darmo. Tak było na początku między apostołami" - mówił papież.

Franciszek przytoczył historie z biblii: "Święty Piotr nie miał konta bankowego, a kiedy musiał płacić podatki, Pan posłał go w morze, aby złapał rybę i znalazł monetę w pysku ryby, aby zapłacić. Filip, kiedy napotkał odpowiedzialnego za gospodarkę dostojnika królowej etiopskiej, Kandaki, nie myślał o tym, żeby utworzyć organizację wspierającą Ewangelię. Nie zrobił z nim "interesu", przeciwnie, głosił, ochrzcił i poszedł dalej" - zauważył papież. Przypomniał tym samym swoje przekonanie, że Kościół musi działać w duchu "ubóstwa" i "bezinteresowności", a Ewangelię głosić z prostotą. - Ubóstwo jest znakiem - dodał.

- Kiedy chce się bogatego Kościoła, wtedy Kościół starzeje się, staje się organizacją pozarządową, nie ma życia - podkreślił Franciszek w kazaniu cytowanym przez Radio Watykańskie. Dodał też, że w Kościele ubóstwo "chroni nas przed stawaniem się wyłącznie organizatorami dzieł".

"Nie mam bogactw"

Papież oświadczył: "Głoszenie Ewangelii musi przebiegać po drogach ubóstwa. Świadectwo tego ubóstwa jest takie: nie mam bogactw, moim bogactwem jest tylko dar, jaki otrzymałem, Bóg". - Ta bezinteresowność jest naszym bogactwem i to ona ratuje nas przed stawaniem się organizatorami, przedsiębiorcami - stwierdził Franciszek.

Przypomniał słowa z Ewangelii świętego Mateusza: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów".

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje