Zalane domy, zniszczone dachy i blisko 2 tys. interwencji strażaków

11.06.2013 12:28
Ponad 1800 razy interweniowali strażacy po wczorajszych burzach, intensywnych opadach i gradzie. Najwięcej szkód opady wyrządziły w woj. małopolskim i śląskim. Ponad 1300 domów zostało zalanych. Grad wybijał dziury w dachach i uszkadzał samochody.
Strażacy ponad 1300 razy wypompowali wodę z zalanych domów i garaży. Najczęściej interweniowali na Dolnym Śląsku (505 interwencji), na Mazowszu, na Śląsku. Intensywne opady deszczu oraz gradu spowodowały najwięcej szkód w woj. małopolskim i śląskim.

- W Małopolsce w powiecie chrzanowskim grad uszkodził 10 dachów na budynkach. Natomiast najwięcej działań prowadzonych było i jest nadal w powiecie proszowickim. Tam zostało zalanych kilkaset budynków - mówi Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Pożarnej. W miejscowości Posadza (pow. proszowicki) ciężko ranny został mężczyzna, którego przygniotło powalone drzewo. Dziesięciu innym kierowcom straż pożarna pomogła w ewakuacji z samochodów.

Burze i silny wiatr spowodowały przerwy w dostawach energii elektrycznej w woj. śląskim. W okolicach wylania potoku Boży Stok w gminie Koziegłowy (pow. myszkowski) prewencyjnie ograniczono działanie 16 stacji transformatorowych. W powiecie mikołowskim wystąpiła przerwa działania dwóch stacji, a w rybnickim - czterech. W obu tych powiatach bez prądu zostało łącznie ok. 540 odbiorców. Rano prądu nie miało też ok. 100 odbiorców w Mysłowicach.

- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na dziś dwa ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla województw dolnośląskiego i opolskiego. Według danych instytutu na wszystkich rzekach w Polsce przekroczonych jest 65 stanów alarmowych i 86 stanów ostrzegawczych" - mówił rzecznik straży.

Od 3 czerwca br. w związku z nawałnicami strażacy interweniowali łącznie 10 tys. 691 razy.

Komentarze (5)
Zalane domy, zniszczone dachy i blisko 2 tys. interwencji strażaków
Zaloguj się
 • moim_skromnym_zdaniem

  Oceniono 4 razy 0

  Nie ma miejscowości Posadza, jest POSĄDZA mierna tzw. dziennikarzyno. Troszkę rzetelności.

 • prkl

  Oceniono 3 razy -1

  "Budujcie Arkę przed potopem, dobądźcie na to swych wszystkich sił..."

 • mathmed

  Oceniono 17 razy 17

  Na antistorm.eu można zobaczyć gdzie burza jest teraz oraz gdzie i kiedy prawdopodobnie będzie w przyszłości. Polecam tym bardziej, że spędziłem nad tą stroną ciężkie godziny jako twórca ;)

 • jan.sprzeczny

  Oceniono 8 razy -6

  Widzimy, widzimy. Do globalnego ocieplenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje