GUS: Ponad 2 mln polskich emigrantów w 2011 r.

11.06.2013 12:21
Brytyjskie lotnisko Heathrow - tu przybywają tłumy Polaków, szukających pracy w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie lotnisko Heathrow - tu przybywają tłumy Polaków, szukających pracy w Wielkiej Brytanii (Fot. Tom Murphy VII/Wikimedia Commons)

Na koniec 2011 r. poza granicami kraju mieszkało ponad 2 mln Polaków - wynika z opublikowanych przez GUS danych. To tyle, co mieszkańców Krakowa, Łodzi i Wrocławia razem wziętych. Większość emigrantów to młodzi ludzie. Najwięcej osób wyjechało z województw śląskiego i dolnośląskiego.
Według danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 r. prawie 2,02 mln Polaków przebywało za granicą przez co najmniej 3 miesiące. Najliczniejszą grupę spośród nich stanowili mieszkańcy województw śląskiego (230 tys.) i dolnośląskiego (181 tys.). Najmniej osób wyjechało z lubuskiego (60 tys.).

Wyjechali głównie młodzi

Poza Polską chcieli mieszkać głównie ludzie młodzi. Prawie 19 proc. emigrantów miało 25-29 lat, a 17 proc. 30-34. Osoby powyżej 55. roku życia to tylko 9 proc. ówczesnych emigrantów. Wyjeżdżali głównie mieszkańcy miast (133 tys., czyli 65 proc. wszystkich emigrantów). Wśród emigrantów było nieznacznie więcej kobiet niż mężczyzn. GUS zbadał również stan cywilny emigrantów. Ze spisu wynika, że 44 proc. z nich było w związku małżeńskim, a 34 proc. było stanu wolnego (dane dotyczą osób powyżej 15. roku życia).

Najwięcej emigrantów w Wielkiej Brytanii

Te statystyki to tylko pierwsza część raportu GUS na temat polskich emigrantów, wkrótce mają zostać opublikowane kolejne. Już w zeszłym roku urząd podał jednak szacunkowe dane o kierunkach polskiej emigracji. Wynika z nich, że zdecydowana większość spośród Polaków mieszkających za granicą (ok. 1,67 mln) nie opuściła UE. Najwięcej polskich emigrantów żyje w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.Zobacz także
Komentarze (326)
Zaloguj się
 • iseree68

  Oceniono 721 razy 639

  I młodzi nadal będą emigrować bo w tym kraju to nie ma dla nich żadnej przyszłości.

 • mederith

  Oceniono 466 razy 414

  Za kilkanascie lat zostanie wprowadzony ustawa przymus posiadania przez malzenstwa przynajmniej piatki potomstwa, aby nam sie ojczyzna do konca nie wyludnila. Wszak ktos musí tyrac na politrukow i wszelakiej masci cwaniakow, kombinatorow, oraz kler, aby nam kasta uprzywilejowana z glodu nie pozdychala:)

 • wacek654

  Oceniono 278 razy 248

  Co należy sądzić o twierdzeniu styropianowców : "największą zbrodnią Jaruzelskiego była emigracja kilkudziesięciu tysiecy ludzi po wprowadzeniu stanu wojennego"?

 • dyrdy.mal

  Oceniono 267 razy 245

  Polska - kraj mlekiem i miodem plynacy (wg. kazdego kolejnego rzadu). I Ci glupi emigranci ktorzy nie widza przyszlosci w kraju w ktorym opodatkowane jest wszystko co tylko sie da, w ktorym bez "dania w lape" nic nie da sie zalatwic, w ktorym trzeba miec znajomego na wysokim stolku zeby dostac na cokolwiek "zgode" lub "pozwolenie", w ktorym mamy najlepsza na swiecie opieke zdrowotna (i do tego bezplatna!), w ktorym nasze "ubezpiezcenia" buduja solidna emeryturke politykom.
  Kto normalny ucieka z tego pieknego kraju....?

 • dk.85

  Oceniono 252 razy 244

  Z lubuskiego najmniej bo:

  1. albo pracuja w Niemczech i zjezdzaja na weekend do PL
  2. albo kursuja codziennie przez granice.

 • georg7

  Oceniono 125 razy 115

  I dziwić się, że mało dzieci się rodzi. Gdyby z tej emigracji każda para miała jedno dziecko, to łatwo policzyć o ole by wzrosła ich liczba.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 148 razy 104

  W Polsce jest źle i ludzie w poszukiwaniu lepszej przyszłości wyjeżdżają. Ale i w innych krajach sytuacja się pogarsza i w porównaniu z tym, jak było tam jeszcze nie tak dawno temu - zaczyna się robić nieciekawie.
  Jeszcze trochę i pozostanie nam mieć jedynie nadzieję, że dopiero "w niebie" to sobie "pożyjemy", że hoho!

  Wniosek - nigdzie nie wyjeżdżajcie ludziska, tylko kładźcie więcej na tacę. To najlepsza inwestycja w "przyszłość".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje