GUS: Ponad 2 mln polskich emigrantów w 2011 r.

11.06.2013 12:21
Brytyjskie lotnisko Heathrow - tu przybywają tłumy Polaków, szukających pracy w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie lotnisko Heathrow - tu przybywają tłumy Polaków, szukających pracy w Wielkiej Brytanii (Fot. Tom Murphy VII/Wikimedia Commons)

Na koniec 2011 r. poza granicami kraju mieszkało ponad 2 mln Polaków - wynika z opublikowanych przez GUS danych. To tyle, co mieszkańców Krakowa, Łodzi i Wrocławia razem wziętych. Większość emigrantów to młodzi ludzie. Najwięcej osób wyjechało z województw śląskiego i dolnośląskiego.
Według danych zebranych podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 r. prawie 2,02 mln Polaków przebywało za granicą przez co najmniej 3 miesiące. Najliczniejszą grupę spośród nich stanowili mieszkańcy województw śląskiego (230 tys.) i dolnośląskiego (181 tys.). Najmniej osób wyjechało z lubuskiego (60 tys.).

Wyjechali głównie młodzi

Poza Polską chcieli mieszkać głównie ludzie młodzi. Prawie 19 proc. emigrantów miało 25-29 lat, a 17 proc. 30-34. Osoby powyżej 55. roku życia to tylko 9 proc. ówczesnych emigrantów. Wyjeżdżali głównie mieszkańcy miast (133 tys., czyli 65 proc. wszystkich emigrantów). Wśród emigrantów było nieznacznie więcej kobiet niż mężczyzn. GUS zbadał również stan cywilny emigrantów. Ze spisu wynika, że 44 proc. z nich było w związku małżeńskim, a 34 proc. było stanu wolnego (dane dotyczą osób powyżej 15. roku życia).

Najwięcej emigrantów w Wielkiej Brytanii

Te statystyki to tylko pierwsza część raportu GUS na temat polskich emigrantów, wkrótce mają zostać opublikowane kolejne. Już w zeszłym roku urząd podał jednak szacunkowe dane o kierunkach polskiej emigracji. Wynika z nich, że zdecydowana większość spośród Polaków mieszkających za granicą (ok. 1,67 mln) nie opuściła UE. Najwięcej polskich emigrantów żyje w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.Zobacz także
Komentarze (326)
GUS: Ponad 2 mln polskich emigrantów w 2011 r.
Zaloguj się
 • zaddik

  Oceniono 1 raz 1

  jeśli chcecie prawdziwą sume ludzi opuszczających nasz "wspaniały kraj" to pomnużcie tą ilczbę co najmniej razy 5 , i lepiej już nie będzie wiec coraz wiecej ludzi będzie opuszczać ten kraj dla lepszego bytu .
  w polsce mamy najwyższy podatek na świecie , zaledwie 87% idzie gdzieś tam a my zarabiamy 13% - ŻYĆ NIE UMIERAĆ !

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -3

  Tylko administracja rosyjska lub niemiecka może nas uratować przed wyzyskiem przez sferę budżetową.
  Najgorsi wyzyskiwacze, zbrodniarze, to wymiar sprawiedliwości i organy ścigania. Tam nie ma wyjątków....
  W służbie zdrowia i w oświacie są..

  Dlatego po wyzwoleniu poświęcę się EKSTRAKCJI tych pierwszych - zadanie łatwiejsze, bo trudno o pomyłkę.

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 3

  politycy się nie przejmuja ,
  jeszcze trochę młodych wyjedzie i znowelizują nam ustawę emerytalna , będziemymy pracowac do 87 roku zycia..

 • deathnoise

  Oceniono 2 razy 0

  Były elektorat Korwina i jego KNP/UPR? Bo chyba nie roszczeniowcy, Ci zostali w Polsce.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 2

  @tomtg123

  To, o czym mowi @ abhaod JEST w statystykach zachodnich, min. tzw. CIA, ale i Eurobarometrze. W 2012 roku Polska spadnla w Unii ZA Litwe, jesli chodzi o poziom zycia obywatela ( w tym samym czasie Czechy przescignely UK) i aktualnie zajmuje miejsce przedostatnie. A byloby jeszcze gorzej, gdyby nie seryjna produkcja magistrow i doktorow - dostep do studiow akademickich, niestety, jest jednym z kryteriow...

 • ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy 1

  @ kazik2500

  Chwala ci za slowa rozsadku. Masz racje: zadne nieszczescie, wiecej - w starej Europie to NORMA. Sama znam ludzi (Anglikow), co mieszkajac pod Londynem lataja na 5 dni do pracy we Francji, bo tam maja lepsza posade (zreszta wysoka). I niemieckich CEO pracujacych w tymze Londynie. O irlandzkich budowlancach z tzw. Six Big, co przemieszczaja sie regularnie za praca na najwiekszych budowach Europy juz nawet nie wspomne. I miedzy innymi wlasnie po to Unie wymyslono.
  A w Polsce? W Polsce jak za Sienkiewicza, jakby Unia nie istniala, biadolenie chlopkow z wiochy zabitej dechami, ze "nedza mlodych na Zachod wygnala"

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 1

  @ philosopje

  1) Jesli mowa o makijazu, to chyba pomyliles Polki z Rosjankami, albo wies Lasowiacka, gdzie sie wychowales, bierzesz za cala Polske - sama w UK i Niemczech mam odczucie, ze Polki sa wyjatkowo na tle tuziemek 'wyblakle' ;)
  2) Polscy lekarze sa tak 'zli', ze polska przychodnie lekarska w Londynie nie tylko ostatni Sunday Times, ale i Polakozercza Daily Mail (sobota) - i to ta ostatnia na PIERWSZEJ STRONIE, stawialy Brytom za przyklad. Az dziw, ze polskie media tego nie zauwazyly. Pyskujcie dalej, nieudaczniki, na swoich lekarzy, to zaden wam w Polsce nie pozostanie

 • philosophe

  Oceniono 8 razy 0

  Wiele Polek wyrasta w duchu mentalnej prostytucji : ubieraja sie jak prostytutki, maluja, zachowuja, mowia. Wiele z nich potem wyjezdza na Zachod i laduje w burdelach. Nauczone klamstwa opowiadaja, ze pracuja w sklepach lub barach. W kraju, w ktorym ksieza oszukuja, policja bierze lapowki, podobnie lekarze. Sady sa nieudolne, a wszyscy robia wszystko bylejak, nie ma miejsca na odpowiedzialnosc i porzadek. Zrobcie porzadek z Walesa, stawiajac go przed sadem za kradziez dokumentow, zlikwidujcie biurokracje i korupcje, nauczcie ludzi uczciwosci, wtedy emigracja nie bedzie problemem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje