Jan Rokita nie jest już członkiem PO. Raś: "Jeżeli nie płacił składek..."

Jan Rokita

Jan Rokita (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Jan Rokita został przed około miesiącem wykreślony z PO za niepłacenie składek - poinformował Grzegorz Lipiec, sekretarz zarządu małopolskiej Platformy. Razem z Rokitą za niepłacenie składek z małopolskiej PO wykreślonych zostało kilkaset osób - dodał.
Zgodnie z partyjnym statutem członkowie Platformy mają obowiązek regularnego płacenia składek członkowskich pod rygorem wykreślenia z rejestru członków PO.

Przewodniczący małopolskiej PO Ireneusz Raś przyznał w rozmowie z Radiem RMF FM: - Była duża korekta, jeżeli chodzi o niepłacenie składek od lat. Jeżeli ktoś nie płacił powyżej pięciu lat, to z automatu przestał być członkiem PO. To jest tylko zrealizowanie zapisu statutu PO. Jeśli Jan Rokita nie płacił, to pewnie nie jest członkiem.

Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk z PO przypomniał w rozmowie z TVN24, że to zarząd krajowy partii podjął kolegialnie postanowienie o weryfikacji stanu członkowskiego we wszystkich regionach. - Małopolska nie jest tu wyjątkiem. Postępowaliśmy konsekwentnie - podkreślił. Grabarczyk dodał, że na miejscu Jana Rokity odwołałby się od decyzji o skreśleniu. - Ja za nim tęsknie - przyznał. Jak dodał wicemarszałek, Rokita był dla polski bardzo pożytecznym politykiem i jego zdaniem będzie. - A czy wróci do polityki - nie wiem - mówił Grabarczyk.

Komornik zajął majątek

Razem z informacją o wykreśleniu Rokity z PO, pojawiło się doniesienie o tym, że komornik zajął jego majątek. O sprawie doniosło Radio RMF FM.

Zajęcie majątku Rokity to pokłosie przegranej sprawy sądowej z były Komendantem Głównym Policji, Konradem Kornatowskim. W 2007 r. Rokita nazwał Kornatowskiego "wyjątkowo nikczemnym prokuratorem, który hańbi polską policję".

Suma, z którą zalega były polityk, to prawie 350 tysięcy złotych. - W moim wieku to oznacza egzekucję do końca życia - skomentował sprawę w rozmowie z radiem sam zainteresowany.

"Premier z Krakowa"

Rokita wycofał się z polityki przed wyborami w 2007 roku. Wcześniej był jednym z najbliższych współpracowników Donalda Tuska. Zdobył ogromną popularność, zasiadając w komisji śledczej ds. afery Rywina. Była to pierwsza komisja śledcza, jej obrady były transmitowane. Rokita uznawany był za jednego z najlepszych "śledczych" z komisji. Zdobyta popularność przełożyła się na notowania PO - z kilkunastu procent skoczyły w sondażach do ok. 30 proc.

Przed wyborami parlamentarnymi 2005 r., kiedy PO prowadziła w sondażach, Rokita typowany był na premiera rządu, który Platforma miała formować po wyborach - jak planowano - w koalicji z PiS. W swym okręgu wyborczym w Krakowie promował się nawet billboardami z napisem "premier z Krakowa".

Ostatecznie jednak to PiS wygrał wybory. Rokita otrzymał 71 145 głosów i po raz kolejny zdobył mandat poselski. To on z ramienia PO prowadził rozmowy z ówczesnym kandydatem PiS na premiera Kazimierzem Marcinkiewiczem. Do zawarcia koalicji PO-PiS jednak nie doszło. Platforma przeszła do opozycji, a Rokita formował "gabinet cieni" PO.

W kolejnych latach dochodziło często do spięć między Rokitą a innymi liderami PO. Po zmianach we władzach PO, Rokita przestał być wiceszefem partii, natomiast miał zostać szefem klubu parlamentarnego Platformy. Ostatecznie jednak do tego nie doszło.

Poparcie dla PiS i wycofanie się z polityki

W kampanii samorządowej 2006 r. Rokita w drugiej turze wyborów prezydenta Krakowa postanowił poprzeć kandydata PiS Ryszarda Terleckiego i wystąpił nawet w spocie reklamowym. Wywołało to ostre komentarze w PO, również ze strony szefa partii Donalda Tuska. Wielokrotnie pojawiały się spekulacje, że Rokita może odejść z PO i współtworzyć np. z b. premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem nowe ugrupowanie.

Sam Rokita zawsze jednak podkreślał, że jego miejsce jest w PO. Mówił nawet, że gdyby Platformy nie było, należałoby ją wymyślić.

We wrześniu 2007 Rokita ogłosił, że nie będzie kandydował w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Decyzję tę motywował nominacją swej żony Nelli Rokity na stanowisko doradcy ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W kolejnych latach wycofał się z udziału w życiu politycznym.

Zobacz także
 • Nelly i Jan Rokita Jan Rokita głosował na Jarosława Kaczyńskiego
 • Jarosław Gowin z PO (w środku) i Bolesław Piecha z PiS (z prawej) czytają wydruki głosowań nad projektami ustaw o in vitro Gowin w TOK FM: Rokita wraca do polityki? Nie odnajdzie się w aurze kultu Lecha Kaczyńskiego
 • Jan Rokita (członek PO): dziś nie zapisałbym się do PO
Komentarze (69)
Jan Rokita nie jest już członkiem PO. Raś: "Jeżeli nie płacił składek..."
Zaloguj się
 • tet233

  Oceniono 1 raz 1

  Wyrok jest totalnie drakoński i dlatego prawdopodobnie niezgodny z konstytucją. Prawo nie przewiduje konfiskaty majątku za naruszenie wolności słowa.

 • barom

  Oceniono 3 razy 1

  Dobrze się stało,z e ten człowiek wypadł z polityki bo jak widać kompletnie nie dorósł do tego .
  Ciekawy jestem czy już opłacił kary za swoje histeryczne występy na pokładzie Lufthansy?
  Komediowa para Jaś i Nelly- dobrzy do kabaretu.

 • pogromca_gamonia

  Oceniono 2 razy 2

  A jak ci się, Marysiu, tak wogóle zyje?
  I czy mozna ta wegetację nazwac zyciem?

  Buuuuhahahaha

 • zyks

  Oceniono 2 razy 0

  Jak się pytluje ozorem, to trzeba dowody mieć. A teraz bida. Może poleci do reichu, żeby dorobić, np. szparagi zbierać ? Ale Lufthansą?

 • klarneta8

  Oceniono 4 razy 0

  Rokita, dzieki zonie NELY, ktora otrzymala fotel doradcy prezydenta, kierowce z autem, laptop, burow PALACU PREZYDENCKIM,przetal funkcjonowac w PO,sam sie znalazl na marginesie.Wogole, to kumpel GOWINA,to wlasmoe z nim i p .SPIEWAKIEM,w jedna niedziele zrobil konf. prasowa na podst . materialow ''gabinetu cieni'', przywlaszczajac sobie czyja prace. Razem z Gowinem dobrali sie wspanale.

 • jkredman

  Oceniono 10 razy -6

  wypchnięty z platformy w niebyt - tak się kończy współpraca ze zbójami

 • doktor104

  Oceniono 4 razy 4

  Przykład Rokity pokazuje jakie możliwości mają, w warunkach kapitalizmu rynkowego, nasi genialni politycy po oderwaniu od koryta.
  Totez nie powinno nikogo dziwić dlaczego przy korycie taki ścisk, a swinie gryzą się o jak najlepsze miejsce.

 • krark

  Oceniono 5 razy 1

  Porażająca wiadomość! Zaraz będzie krach na giełdach światowych, masowe samobójstwa, może wojna ...

  To jest wiadomość w sam raz dla kolorowych czasopism kobiecych.

 • xsawer

  Oceniono 6 razy -2

  A kto to jest Jan Rokita?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje