Turcja: Premier każe demonstrantom opuścić park Gezi

11.06.2013 07:56
Walki z policją na placu Taksim

Walki z policją na placu Taksim (Fot. Kostas Tsironis AP)

Setki policjantów z oddziałów prewencji wkroczyły dziś rano na plac Taksim w Stambule i rozpędziły antyrządowych manifestantów, którzy od ponad tygodnia okupowali ten teren. Przeciwko demonstrantom użyto gazu łzawiącego i armatek wodnych. Przed południem siły porządkowe przejęły kontrolę nad placem. W pobliskim parku Gezi wciąż trwa protest. Premier wezwał jednak demonstrantów do opuszczenia parku. Według świadka cytowanego przez Reutera, tam też wkroczyła już policja.


Operacja policyjna rozpoczęła się tuż po godz. 7.30 czasu lokalnego (6.30 czasu polskiego). Oddziały prewencji sforsowały barykady poustawiane na niektórych ulicach prowadzących do placu Taksim i rozpędziły protestujących gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

W stronę policji poleciały koktajle Mołotowa

Policja rozpędziła również setki młodych manifestantów ubranych w kaski i maski gazowe, którzy rzucali w jej stronę kamienie i koktajle Mołotowa. Funkcjonariusze usunęli namioty i flagi, którymi od kilku dni naszpikowany był plac, a także transparenty zawieszone na jednym z budynków przy placu; przeciwko jego przebudowie od ponad tygodnia protestują mieszkańcy. W rejonie placu mają powstać meczet i centrum handlowe.

Zobacz najlepsze zdjęcia z 11 dni protestów w Turcji >>>

Policja weszła do Gezi?

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał jednak demonstrantów do opuszczenia pobliskiego parku Gezi. Agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka, podaje, że oddziały prewencyjne policji wkroczyły już do parku.

Wcześniej gubernator Stambułu zapewnił, że policja nie zamierza przerywać protestu w Gezi. - Naszym celem jest tylko usuniecie napisów i transparentów na pomniku Ataturka i Centrum Kulturalnym jego imienia. Nie mamy innych zamiarów - napisał na Twitterze gubernator Huseyin Avni Mutlu.

W przemówieniu do deputowanych swej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Ankarze Erdogan podziękował dowództwu policji za opanowanie placu, a demonstrantom zarzucił wandalizm. Trwające od dwóch tygodni protesty uznał też za próbę zaszkodzenia gospodarce tureckiej i wystraszenia inwestorów. Mówił o wysiłkach zmierzających do zaszkodzenia wizerunkowi Turcji. Erdogan podkreślał, że demonstracje pochłonęły cztery ofiary śmiertelne - "trzech młodych ludzi i policjanta".

Premier obiecywał rozmowy z demonstrantami

Od kilku dni na placu panował spokój. Do zamieszek i starć z policją dochodziło jednak w stambulskiej dzielnicy Gazi, zamieszkanej w większości przez alawitów, a także w Ankarze, Adanie, Izmirze i Edirne. Nadzieję na zakończenie protestów dała jednak deklaracja Erdogana, który zapowiedział, że chce się spotkać z demonstrantami w środę rano.

Demonstracje przeciwko przebudowie stambulskiego placu przerodziły się 31 maja w antyrządowe demonstracje w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym we władzach i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez Erdogana.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • syngefco

  Oceniono 202 razy 176

  "Według agencji Reutera policja użyła gazu łzawiącego, żeby rozproszyć niewielkie grupki protestujących przeciwko przebudowie placu, na którym ma powstać meczet."

  ... Brawo Turcy nie pozwólcie opanować się przez jakąkolwiek religię, macki wyznaniowe precz od obywateli !

 • placebo99

  Oceniono 90 razy 86

  Należy wyraźnie napisać, że jest to manifestacja przeciwko ISLAMIZACJI państwa.

 • annaprus

  Oceniono 80 razy 78

  Spotkanie z demonstrantami, czyli z kim? Erdogan nie chce żadnych rozmów, a jedynie pozorów. Uważam, że rozmowy są konieczne i potrzebne jednak wcześniejsza retoryka Erdogana i jego działania nie potwierdzają jego gotowości do rozmów..... Choćby zamiar ponownego przekształcenia Bazyliki Mądrości Bożej w meczet www.photo-travels.org zwiń

 • wenge1

  Oceniono 61 razy 59

  "Umiarkowana islamizacja" -to jakiś "umiarkowany" oksymoron. Słyszał ktoś o "umiarkowanym faszyzmie", "umiarkowanym rasizmie", itd.?
  Jak to, to ma niby wyglądać? Za "zdradę małżeńską" będą skazywać na karę śmierci, ale nie będą kamienować?
  Protest przeciwko "umiarkowanej islamizacji"? Czyli protestujący są przeciwko "umiarkowaniu"!
  Nie wiemy natomiast czy są za "pełną" islamizacją, czy też dokładnie przeciwko niej!
  Och ten język, trudna język.

 • lelumpolelumkurwa

  Oceniono 27 razy 27

  STOP ISLAMIZACJI !

 • queserasera

  Oceniono 22 razy 22

  A rano podali, że do parku tego nie wejdą. Ot, rządy w stylu wschodnim :)

 • arbeit_macht_frei_1

  Oceniono 22 razy 16

  A politykierzy z różnych stron świata nadal nie rozumieją jednej, podstawowej rzeczy - oni nie są od tego, żeby wydawać polecenia. Oni są od tego, żeby polecenia wykonywać. A gdy będą nieposłuszni, to zostaną ukarani.

 • tuskopalikot

  Oceniono 6 razy 4

  Postulaty protestujących z taksim po polsku:

  obserwatorpolityczny.pl/?p=11832

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje