KE grozi odebraniem Polsce pieniędzy na inwestycje przeciwpowodziowe

Zalana Trasa Toruńska w Warszawie

Zalana Trasa Toruńska w Warszawie (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Warszawę zalewają ulewy, a Komisja Europejska dolewa oliwy do ognia i grozi odebraniem Polsce pieniędzy na inwestycje przeciwpowodziowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Wszystko przez to, że Polska, zdaniem KE, "zupełnie nie wykorzystała możliwości, by rozwinąć zintegrowane podejście do zarządzania wodami".
Jak informuje KE w piśmie przesłanym m.in. do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jeśli sytuacja się nie zmieni, Polska nie będzie mogła otrzymać pieniędzy na inwestycje przeciwpowodziowe zarówno z budżetu na lata 2007-2013 (środki te są wciąż rozliczane), jak i z przyszłego na lata 2014-2020. Chodzi m.in. o trzecią oś Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, której budżet przekracza 2 mld zł.

Plany regionalne zamiast ogólnokrajowego, plątanina w systemie administrowania

KE zwraca m.in. uwagę na to, że zamiast jednego ogólnokrajowego planu gospodarowania wodami w dorzeczach w Polsce tworzone są plany regionalne, m.in. dla górnej i środkowej Wisły. "Dziennik Gazeta Prawna" zauważa ponadto, że obecnie system administrowania gospodarką wodną to plątanina nachodzących na siebie kompetencji i gry interesów kilkudziesięciu instytucji, co skutkuje np. tym, że na tym samym odcinku rzeki wałami po jednej stronie zarządza inna instytucja niż wałami po drugiej.

Resorty już dążą do naprawy sytuacji i przygotowują plany naprawcze. Ponadto, jak zapewnia Ministerstwo Środowiska, do końca kadencji rząd planuje całkowicie zmienić ustawę dotyczącą wód, tak by sytuację wreszcie uporządkować.Więcej w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" >>

Zobacz także
Komentarze (137)
KE grozi odebraniem Polsce pieniędzy na inwestycje przeciwpowodziowe
Zaloguj się
 • Otter Wydra

  0

  Niech tę kasę zabiorą i już nie dają więcej, to nie będzie pomysłów odgrzewania projektów budowy tysiąca tam na Wiśle, jak tego chcieli gierkowscy inżynierowie. Rzeka musi mieć miejsce żeby się rozlać. Wycięli lasy w górach, to i cała woda spływa od razu na niziny. Sadźcie drzewa, ale nie na drewno, tylko żeby rosły aż do naturalnej śmierci. A kasę niech UE da na sprawdzenie kto pozwala na budowę osiedli na terenach zalewowych. Na przykład ostatnio koło Bydgoszczy. A potem to wały, tamy, lament o kasę na remot zalanych chałupek i ogródeczków na działeczkach ogrodzonych płotkiem. Politycy lubią takich wyborców, od razu wiadomo co im obiecać, że dali głos.

 • marguy

  Oceniono 1 raz 1

  Kafka to sie pewnie w grobie z zazdrosci przewraca, ze czegos takiego sam nie wymyslil.
  Nie mogl, bo w Czechach gospodarka wodna zajmuja sie od wiekow. Regulacja rzek, waly ochronne, zbiorniki retencyjne, ogromne stawy rybne.
  Tak, tak. W Hodoninie na poludniowych Morawach codziennie moglam jesc swieze ryby prosto z takiego stawu. Sprzedawali je w sklepie firmowym ultra nowoczesnej przetworni ryb.
  Ponad 1000 km od jakiegokolwiek morza!!!
  No ale trzeba chciec i umiec.

 • marguy

  Oceniono 1 raz 1

  Jesli wałami rzadza wały to nic dziwnego, ze Komisja Europejska zada rozliczenia sie z juz przekazanych funduszy i wstrzymuje sie z przyznaniem i odblokowaniem przyszlych.

  "obecnie system administrowania gospodarką wodną to plątanina nachodzących na siebie kompetencji i gry interesów kilkudziesięciu instytucji, co skutkuje np. tym, że na tym samym odcinku rzeki wałami po jednej stronie zarządza inna instytucja niż wałami po drugiej."

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  Spoko, ludzie...
  To sie wam zbieralo od ponad 20 lat (bo byly i przedunijne linie pomocowe). Sama tylko czekam, kiedy to cale zlodziejstwo, kumoterstwo i bezholowie u was gruchnie, a - nie chce straszyc - coraz bardziej trzeszczy. I dziwi mnie, ze was nie zdziwilo, skad to cale polskie milionerstwo sie u was tak szybko wzielo? Przeciez nie z zainwestowania obraczki mamusi w przemyt fajek z Rosji.;)
  @doktor104 nizej ma racje - macie, Polacy, tylko jedna partie: KJN, Koryto Jest Najwazniejsze. Cala reszta to jedynie jej frakcje.:)

 • kuma1

  Oceniono 1 raz -1

  Wystarczy posłuchać debaty w Sejmie i co plecie 70 zapisanych pisowych posłów, żeby mieć pewność, że sabotaż to za słabe określenie a co dopiero wymagać od nich reprezentowania wyborców i współtworzenie dla nich dobrego prawa.

 • fuchsgs

  0

  Znowu się kasą podzielili i mamy to co mamy!!

 • leon.bzykacz

  Oceniono 1 raz -1

  Pewnie za dużo rozkradli,
  nic się nie dzieje bez POwodu

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 0

  Napisałbym podziękujmy PO i Donaldowi Tu.... ale się boję że jak to nasz premier ma w zwyczaju naśle na krytykanta swoje małe SS, albo Gestapo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje