Premier Turcji spotka się z protestującymi z placu Taksim

10.06.2013 20:07
Od 31 maja w Turcji trwają masowe protesty. Demonstranci zarzucają premierowi autorytaryzm i chęć islamizowania laickiego państwa.

Od 31 maja w Turcji trwają masowe protesty. Demonstranci zarzucają premierowi autorytaryzm i chęć islamizowania laickiego państwa. (Fot. Burhan Ozbilici AP)

- Celem spotkania jest zakończenie protestu - powiedział wicepremier Bulent Arinc. Do spotkania ma dojść w środę. Nie wiadomo, czy oznacza to zwrot w stanowisku władz do protestujących. Jeszcze wczoraj Recep Tayyip Erdogan określał ich "wandalami i anarchistami, którym trzeba dać nauczkę".
- Spytali, czy mogą spotkać się z premierem, a on wyraził zgodę - powiedział wicepremier Arinc mając na myśli Komitet Parku Gezi. Już tydzień temu przygotował on listę żądań, która zawiera takie punkty, jak odwołanie projektu likwidacji parku i budowy na jego miejscu centrum handlowego, pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej osób, które podjęły decyzję o brutalnym ataku policji na demonstrantów 31 maja, wypuszczenie na wolność wszystkich osób aresztowanych w czasie protestów, a także zakaz używania w całym kraju gazu łzawiącego i podobnych materiałów.

Jeszcze przed kilkoma dniami Recep Tayyip Erdogan powiedział, że nie zmieni decyzji w sprawie budowy na placu Taksim centrum handlowego i meczetu. Właśnie od protestu przeciwko tym planom rozpoczęły się demonstracje w tej części Stambułu. Stopniowo przerodziły się one w sprzeciw antyrządowy. Wczoraj premier oskarżył w prywatne banki o "nakręcanie" antyrządowych demonstracji protestacyjnych i zachęcił swoich zwolenników, aby "dali im nauczkę". Na przyszły weekend zapowiedział rządową "kontrofensywę" wiecową.

Na placu jest spokojnie

Na stambulskim placu Taksim i w przyległym parku Gezi, gdzie śpi protestująca przeciw jego likwidacji młodzież, dziś rano panował spokój. Przed kilkoma namiotami demonstranci uprawiali jogę, jakiś chłopak robił pompki, kilka osób stało w kolejce po herbatę. - W zasadzie mieliśmy spokojną noc. Oczywiście przez całą niedzielę od rana do późnej nocy przez plac przepłynęło ponad milion ludzi, ale, na całe szczęście, nie było żadnych potyczek z policją" - powiedział aktywista Cemal Atila, który jest na Taksim od pierwszego dnia demonstracji.

Spokojna noc na Taksim nie oznacza jednak, że nawet w samym Stambule wszędzie panował spokój. Już trzecią noc z rzędu trwały zamieszki w innej stambulskiej dzielnicy, Gazi, zamieszkanej w większości przez alawitów, gdzie na barykadach ściera się codziennie ponad 15 tysięcy demonstrantów. Do podobnych rozruchów doszło także w Ankarze, Adanie, Izmirze i Edirne.

Zobacz także
Komentarze (14)
Premier Turcji spotka się z protestującymi z placu Taksim
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  widać ze panu Tureckiemu do dupy się ludziska dobierają, aby skutecznie

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 8 razy -6

  Policja za pomocą palek powinna z takimi ludźmi rozmawiać a nie premier.

 • tomasz62

  Oceniono 7 razy 1

  Turcy zrozumieli popie...n...a UE jeszcze nie,historia przed Wiedniem Sobieskiego pokazuje że przez 400 lat rozumu wraz z winem w UE nie przybyło

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  To jakieś wewnętrzne rozgrywki których nie chce mi się wyjaśniać.
  Na 16 czerwca w Istambule zaplanowana jest demonstracja poparcia dla premiera Erdogana. Oczekiwany jest udział 2+mln uczestników - rekord w historii ludzkości.
  Nie spotka się na placu Taksim, tylko w środę udzieli audiencji reprezentacji.
  www.hurriyetdailynews.com/turkish-pm-erdogan-to-meet-with-taksim-protesters-on-wednesday-deputy-pm-says-.aspx?pageID=238&nID=48572&NewsCatID=338
  Pierwsza próba pobicia światowego rekordu w historii ludzkości odbędzie się dzień wcześniej, 15 czerwca, w Ankarze.
  www.hurriyetdailynews.com/ruling-akp-to-hold-two-mass-rallies-in-istanbul-and-ankara-next-week.aspx?pageID=238&nID=48462&NewsCatID=338
  PAP i redakcja GW dostarczają mi dużo radości. Dziękuję Ci, Omo!
  Jak w tej reklamie proszku do prania Omo, pamiętacie?
  :)))

 • olena.s

  Oceniono 15 razy 13

  No i dobra. Niech rozmawia, to na ogół znacznie lepsze rozwiązanie niż odpalanie pocisków we własny naród.

  katar1.blox.pl/html

 • bazyl-maly

  Oceniono 20 razy -10

  Media w Polsce ewidentnie i jednoznacznie opluwają Erdogana.
  Pamiętamy podobne "rewolucje" na Ukrainie, w Libii, Egipcie, Syrii...
  Tymczasem Erdogan pojechał na kapitał zagraniczny.
  Dla mnie sprawa nie jest jednoznaczna.
  Kto naprawdę organizuje te zamieszki?
  Pamiętamy, jak było z "Solidarnością".
  Miliony Polaków, jak barany dobrowolnie poszły na rzeź (również ja).

 • jkredman

  Oceniono 33 razy 23

  czy ktoś jeszcze pamięta, Nowy Jork, Wall Street, park obok i ruch oburzonych, tysiące ludzi zgromadziło się i protestowało przez kilkanaście dni przed świątynią banskterów - i co zrobił Barak, ano Barak posłał policjantów, a ci nie cackali się tylko wypchnęli demonstrantów z Wall Stret, a potem wyłapali i pozamykali w aresztach - i jakoś rozpaczy dziennikarzy gazety, tvn czy polsatu ten niecny czyn nie wywołał - no cóż podwójne standardy

 • tygrysiewicz

  Oceniono 32 razy 26

  Panie Erdogan proponuje kupić kwiaty i na poczatek przeprosić tę dziewczynę, którą policjant potraktowal tak brzydko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje