Terroryści zaatakowali lotnisko w Kabulu. Dwóch wysadziło się w powietrze.

10.06.2013 17:25
Siły bezpieczeństwa prowadzą dochodzenie w miejscu, gdzie eksplodował jeden z ładunków

Siły bezpieczeństwa prowadzą dochodzenie w miejscu, gdzie eksplodował jeden z ładunków (Fot. MOHAMMAD ISMAIL REUTERS)

Do ataku na wojskową część międzynarodowego lotniska w Kabulu doszło dziś około godz. 4.30 nad ranem. Wtedy doszło do pierwszej eksplozji. Zamachowcy zajęli wysoki budynek w północnej części lotniska, skąd ostrzeliwali żołnierzy. Walki trwały przez cztery ponad cztery godziny.
- Dwóch z zamachowców wysadziło się w powietrze, natomiast pięciu pozostałych zostało zabitych przez żołnierzy sił bezpieczeństwa - wyjaśnia gen. Mohammed Ayub Salangi, szef policji w Kabulu. Pasażerowie przebywający na terenie lotniska zostali ewakuowani. Loty wstrzymano na kilka godzin, zablokowano także drogi dojazdowe do lotniska.

W zamachu nie zginał żaden cywil ani żaden z żołnierzy. Dwie osoby zostały jednak ranne. Do ataku na lotnisko przyznali się afgańscy talibowie. Ich rzecznik Zabiullah Mudżahid powiedział, że celem ataku jest NATO.

Amerykański 'New York Times' chwali służby bezpieczeństwa za szybkość i sprawną organizację w czasie ataku. Wskazuje na postęp mundurowych. - "Podczas wcześniejszych ataków cywile wpadali w linię ognia, często ginęli lub byli ranni, a część stolicy była zablokowana nawet 20 godzin. Chociaż wiele zależy od taktyki napastników, to okazuje się, że policja w Kabulu i afgańskie oddziały specjalne są obecnie w stanie przemieszczać się szybciej, powodując mniej utrudnień w życiu codziennym mieszkańców" - pisze Alissa Johannsen Rubin.

Poniedziałkowe wydarzenia to drugi duży atak w Kabulu w ciągu ostatnich trzech tygodni. 24 maja zamachowcy samobójcy zaatakowali siedzibę Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Dżalalabadzie na wschodzie kraju. Wywiązały się wówczas wielogodzinne walki, w których zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Komentarze (20)
Terroryści zaatakowali lotnisko w Kabulu. Dwóch wysadziło się w powietrze.
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  Wyprowadzic NATYCHMIAST wszystkie wojska okupacyjne. Niech miejscowi sami sie wysadzaja.Widac ze to lubia.

 • tomasz62

  Oceniono 3 razy 3

  w Afganie nawet sobie KGB do spółki ze Smierszem nie poradziło to miękkie demokratyczne NATO też sobie nie poradzi

 • cillian1

  Oceniono 10 razy 6

  ciekawe czy mają czym dymać te dziewice - jak się wysadzają?

  duch zachowuje członka?

 • wojszal

  Oceniono 12 razy 4

  Mahomciu jest z nich dumny. Bardzo, bardziuchno...

 • cajmero

  Oceniono 13 razy 5

  i pies im ....lizał, bandytom. To samo dotyczy wszelkiej maści bandytów od czeczeńskich bojowników po mudżachedinów. Ich trzeba w zarodku, jak robili Rosjanie, a nie dawać kolejne przywileje socjalne i pozwalać się ustawiać.

 • dziarga

  Oceniono 6 razy 2

  No, tylko jak wdrożą to nie będzie ropy dla usa, więc dotychczasowe "wysiłki" na marne. Ruscy stwierdzili że taniej jest nie ciągnąć ropy przez ten kraj, NATO OTAN jest głupsze niż ruscy. A już nasi decydenci w imię "jeden za wszystkich... itp" idą w bagno jak ta lala. Sojusznicza miłość skończyła się w 1939, wszelkie mądre porozumienia o nieagresji wsadźmy sobie wszyscy głęboko, tak jak dzieła zebrane lenina.
  Swoją drogą, jak zacofany, niedoinwestowany, nieuczony kraj przez tyle lat wodzi całe usa za nos? Czyżby wyszkoleni przez siajej i może uzbrojeni przez arabów za petrodolary?

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 25 razy 21

  Ci dwaj chcieli po prostu udowodnić, że prawowierny muzułmanin potrafi latać w powietrzu bez samolotu.
  Samolot to wynalazek szejtana.

 • protoplex

  Oceniono 51 razy 45

  Ja proponuję wymianę, nasi żołnierze wracają do domu, a muzułmanie z Europy zostają wydaleni do Afganistanu, niech tam sobie wdrażają ten swój szariat.

 • blogfiles

  Oceniono 11 razy 9

  "Zaatakowali lotnisko, dwóch wysadziło się w powietrze" - zupełnie jak "oddział samobójców" z "Żywotu Briana".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje