Dożywocie dla Polaków w Anglii. Zabili dla polisy na życie

10.06.2013 14:45
Brytyjska policja

Brytyjska policja (Fot. Lefteris Pitarakis AP)

Brytyjski sąd skazał troje Polaków na kary dożywotniego więzienia za brutalne zabójstwo 23-letniej Angielki Catherine Wells-Burr. Motywem zbrodni była chęć otrzymania 120 tys. funtów z należącej do ofiary polisy ubezpieczeniowej na życie.
Sędzia nakazał, by narzeczony zamordowanej 31-letni Rafał N. spędził w więzieniu co najmniej 32 lata. Jego wspólnicy - dawna narzeczona 32-letnia Anna L. oraz jej wuj 38-letni Tadeusz D. - otrzymali identyczny wymiar kary. Według sądu Rafał N. zabił we wrześniu 2012 roku Wells-Burr we śnie w domu w miejscowości Chard (Anglia), w którym razem mieszkali, zaś Anna L. i Tadeusz D. spalili zwłoki. Wszyscy troje mataczyli w śledztwie.

Sprawa odbiła się szerokim echem, ponieważ rodzice kobiety publicznie wypowiedzieli się za monitorowaniem imigrantów z nowych państw UE. Rafał N. był w Polsce karany za pobicie żony, z którą miał syna. Z powodu zapisu w rejestrze skazanych nie dostał wizy do USA, ale do W. Brytanii wjechał jako obywatel UE.

Zadali sobie wiele trudu, by zwodzić policje

- Catherine, nie zdając sobie z tego sprawy, sama podpisała na siebie wyrok śmierci, występując o kredyt hipoteczny, dający N. prawo do połowy domu, i wykupując polisę ubezpieczeniową na życie, którą w razie jej śmierci wypłacono by N. - powiedział mediom ojciec zamordowanej Philip.

Skazani zadali sobie wiele trudu, by zwodzić policję, m.in. tworząc fałszywy profil dla Wells-Burr na portalu dla dorosłych i wysyłając na jej telefon komórkowy teksty pochodzące rzekomo od tajemniczego kochanka. Wpadli, gdy Anna L. zatelefonowała do Rafała N., posługując się kartą SIM mającą rzekomo należeć do domniemanego kochanka.

Zobacz także
Komentarze (224)
Dożywocie dla Polaków w Anglii. Zabili dla polisy na życie
Zaloguj się
 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 3

  Nie pojmuje, czemu durnie z Agory wykasowali moja kompetentna informacje (bywam zapraszana do tzw. jury) na temat prawa Anglii i Walii (bo wg. niego te trojce skazano). A wiec powtarzam:
  1) w UK funkcjonuja dwa 'dozywocia', a dokladnie 'life' - bezwzgledne i warunkowe. W sprawach o morderstwo moze zapasc tylko 'life' - to okreslenie tradycyjne i dzis nie oznacza juz oddania glowy (niegdys bylo to niemal obligatoryjne).
  2) dozywocie bezwzgledne dostaja zwykle seryjni lub wyjatkowo okrutni mordercy i oznacza istotnie odsiadke az do smierci i wyjscie z mamra nogami do przodu, ani dnia wczesniej (stary schorowany 'Yorkshire Ripper' wlasnie sie o to wczesniejsze wyjscie po jakis 40 czy 50 latach ze wzgledow humanitarnych staral - dostal odmowe).
  2) wydany przez sad wyrok dozywocia z minimalnym czasem odsiadki to istotnie minimalny czas odsiadki, ilosc lat po jakich wolno skazanemu na ten typ dozywocia skladac podanie o zwolnienie warunkowe. Zadne wczesniejsze redukcje wyrokow, amnestie itp. nie wchodza tutaj w gre. Innymi slowy, ta trojca moze sie starac o zwolnienie za 32 lata i ani jednego roku wczesniej. O wysokosci wyroku zadecydowal motyw finansowy i premedytacja zbrodni, dlugi i perfidny okres jej planowania. Nowak by tyle nie dostal, gdyby zamordowal dziewczyne z zazdrosci, w afekcie, porywie chwili (wyrok bylby pewnie kolo 10-15 lat).
  Inny polski bandyta, Jakub Tomczak (pupilek Agory zreszta) dostal wyrok podwojnego dozywocia (bo osobno za gwalt, osobno za ciezkie uszkodzenie ciala), ale z prawem starania sie o warunkowe zwolnienie juz po 8 latach odsiadki.
  Nie patrzcie na nazwy wyrokow (w UK wiele z nich jest czysto tradycyjnych) - tu sady dosc sensownie roznicuja wage przestepstwa wraz z wszelkim okolicznosciami, znacznie lepiej nizli sady polskie.
  I jeszcze jedno: wszyscy dostali takie same wyroki, bo wg. nowelizacji prawa sprzed paru lat wszyscy uczestnicy morderstwa sa karani tak samo - nie ma jak w Polsce, ze inni mordowali, a on/ona "sie tylko przygladal", nie ma tego idiotycznego polskiego problemu grupowych zbrodni, ze wszyscy katowali denata, ale wazne kto zadal smiertelny cios i tym podobne bzdury. I Bogu dzieki, ze nie ma.:)
  Niestety, mordercy moga i maja prawo wystapic o odbycie kary w Polsce. I wowczas skonczy sie polskimi odpowiednikami wyrokow za taka sama zbrodnie: Nowak pewnie dostanie z 15 lat i odsiedzi polowe, a dziwka i wujo po 2-3, bo przeciez nie mordowali, tylko mataczyli z trupem i alibi.
  Szczesliwie brytyjski sad oferte odsiadki w Polsce moze odrzucic.

 • dalniamichal

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie tylko zastanawia co ta laska w nim widziała.

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 1

  dlatego szanujące się na Zachodzie kobiety nie zadają się z polskimi katolami,
  z jakieś przyczyny ona musiała być desperatką

 • aum

  Oceniono 4 razy 4

  Co za debile zakrywają mordy morderców. Na stronie SkyNews są ich zdjęcia i dane osobowe. ''Two men and a woman from Poland have been jailed for life for the murder of Somerset business analyst Catherine Wells-Burr.

  Rafal Nowak, 31, Anna Lagwinowicz, 32, and Tadevsz Dmytryszyn, 38, were convicted at Bristol Crown Court on Friday of murdering the 23-year-old.

  The trial judge Mrs Justice Sharp imposed mandatory life sentences with minimum jail terms of 32 years on the three Poles.'' news.sky.com/story/1101617/catherine-wells-burr-trio-get-life-sentences

 • doomsday

  Oceniono 4 razy 4

  Rafał Nowak wkrótce się powiesi w celi, to widać , czuć i słychać . Straszna zbrodnia. Młody , zdolny do roboty koń. Tak szybko chciał sie nachapać . Mógł tą angielke oszukać i wydoić bez zabijania . Po roku cammon -law miałby prawo do alimentów, części domu . Ale to nie tylko zły , także głupi . W stanie wojennym miałem przyjemnosć poznać nasz polski element kryminalny w jednym a duzych aresztów . Takich jednak zyciorysów tam nie było . Ci ludzie na odsiadkę do Polski nie będą się pchali . W polskim kryminale atmosfera może być dla nich swojska , ale duzo mniej przyjemna . Takich ludzi w polskim pierdlu sie nie toleruje.

 • shootthemall

  Oceniono 6 razy 6

  ktoś, kto zabija dla pieniędzy, sam nie zasługuje by żyć

 • kinoman1920

  Oceniono 7 razy -7

  Ciekawe co by bylo gdyby w Polsce skazano na jakikolwiek wyrok obywatela UK.

 • reks1953

  Oceniono 5 razy 3

  my Polacy to mamy dume narodowa,ale gdzie sie tylko pojawia to wstyd,kradieze bojki i to w wiekszosci po alkoholu,przejechalem polowe Stanow Zjednoczonych i gdzie jak gdzie ale pijanych na ulicy mozna spotkac na dzielnicy Jackowo i Chicago-potrafimy sie obrazac jak obcokrajowcy zwracaja nam uwage i zaczyna sie wtedy-ze jestesmy przesladowani i takie tam dyrdymaly

 • kat_ja1

  Oceniono 6 razy 6

  dlaczego w Polsce ukrywa sie mordy i nazwiska mordercow? Sa rozumiem pod specjalnym nadzorem? A moze wszyscy by zobaczyli i pokazali rodzinom kogo wychowali? Tutaj, czyli w UK, nie jest to zadna tajemnica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje