Śledztwo ws. samobójstwa Petelickiego zostało umorzone. "Generał przeżywał kryzys"

10.06.2013 11:22
- Z braku przestępstwa umorzono śledztwo w sprawie samobójstwa gen. Sławomira Petelickiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura.
Według prokuratury nie stwierdzono, by do śmierci przyczyniły się osoby trzecie. Podkreślono, że biegli stwierdzili, iż Petelicki przeżywał kryzys psychologiczny. Decyzja o umorzeniu z 6 czerwca jest nieprawomocna; bliscy mogą się od niej odwołać.

Ciało Petelickiego znaleziono w czerwcu 2012 r. w podziemnym parkingu budynku, w którym mieszkał. Znaleziono przy nim broń, z której padł strzał. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci generała przyjęto samobójstwo.

Profil psychologiczny generała

Kwalifikacją prawną wszczętego wtedy śledztwa był art. 151 Kk, który przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 dla tego, kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na życie. Taka kwalifikacja z reguły jest przyjmowana przy śledztwach w sprawie samobójstw.

Prokuratura dostała spis billingów Petelickiego, które przeanalizowano m.in. pod kątem ustaleń, z kim najczęściej kontaktował się on w ostatnim okresie życia. Wpłynęły też ekspertyzy balistyczne i toksykologiczne (wynika z nich, że Petelicki w momencie śmierci nie był pod wpływem środków odurzających czy alkoholu). Ponadto biegły sporządził profil psychologiczny generała.

"Nie natrafili na żaden ślad"

- Nic nie wskazuje, żeby można było zmienić przyjętą kwalifikację wstępną czynu z art. 151, prokuratorzy nie natrafili na żaden ślad, który wskazywałby na udział osób trzecich - mówił w 2012 r. prokurator generalny Andrzej Seremet. Ujawnił, że po przeszukaniu mieszkania generała - łącznie z jego sejfem - nie znaleziono żadnego listu.

Petelicki był generałem w stanie spoczynku; oficerem wywiadu PRL, potem założycielem i pierwszym dowódcą jednostki antyterrorystycznej GROM.

Zobacz także
Komentarze (24)
Śledztwo ws. samobójstwa Petelickiego zostało umorzone. "Generał przeżywał kryzys"
Zaloguj się
 • anthrax_2

  Oceniono 1 raz -1

  Za to Aleksander Bortnikow przeżywa pasmo sukcesów

 • wojtusz

  Oceniono 3 razy 1

  Wina Tuska!!!

 • tekameka

  Oceniono 3 razy -3

  Śledztwo ws. samobójstwa zostało umorzone....
  A co ze śledztwem ws. śmierci ?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego prokurator mówi o psychologicznych problemach,a nie o PSYCHICZNYCH.Generał był długi czas w ciężkiej depresji psychicznej,dlatego też nie zostawił listu,bo takie osoby popełniają samobójstwa ..nagle,pod wpływem impulsu,nad którym nie panują....bo taki stan nie pozwala im oceniać sytuacji...( to z podręcznika med.psychiatrii).

 • mietek1910

  Oceniono 5 razy -1

  Wg mnie moglo byc tak: przyszedl do niego wyslannik kogos, komu general nadepnal na odcisk i powidzial: Facet, za duzo gadasz i utrudniasz pewnym ludziom prace. Albo zginie twoja najblizsza rodzina a potem Ty albo sam sie "uciszysz" a im wlos z glowy nie spadnie. To dlatego nikt nie trafil(nie chcial trafic) na zaden slad. Tak sie dzis zalatwia niektore interesy, nie brudzac sobie przy tym rak. Wyglada to na profesjonalne dzialanie pewnych sluzb ale jakiego kraju to juz kwestia domyslow. W kazdym razie general doskonale wiedzial do czego ci ludzie sa zdolni i niestety final tej sprawy byl jaki byl.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 11 razy -1

  Ech, ten seryjny, krążący po Polsce samobójca :)

 • remo29

  Oceniono 15 razy 1

  No tak, w Polsce nie popełnia się samobójstw, to za każdym razem jest likwidacja na zlecenie rządu.
  --
  parada karzełków

 • b.lange

  Oceniono 21 razy 7

  Nie łączył bym tego tzw. samobójstwa ze Smoleńskiem, ale z tym co mówił o rosyjskich serwerach i inwigilacji elektronicznej z kierunku wschodniego (m.in. mówił, że ktoś na wysokim stołku dba o to żeby nasze rządowe sieci teleinformatyczne były przejrzyste dla sąsiadów) wydaje się bardziej prawdopodobne.

 • idiomka.blog.pl

  Oceniono 17 razy 3

  Widzę, że uczniowie gimnazjów, bez jakiegokolwiekm doświadczenia i wiedzy o świecie, cieszą się ze zwrotu "osób trzecich", bo nie znają ich znaczenia. I nie wiedzą, że takie określenie istnieje nie od dziś i nie tylko w polskim języku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje