Śledztwo ws. samobójstwa Petelickiego zostało umorzone. "Generał przeżywał kryzys"

10.06.2013 11:22
- Z braku przestępstwa umorzono śledztwo w sprawie samobójstwa gen. Sławomira Petelickiego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura.
Według prokuratury nie stwierdzono, by do śmierci przyczyniły się osoby trzecie. Podkreślono, że biegli stwierdzili, iż Petelicki przeżywał kryzys psychologiczny. Decyzja o umorzeniu z 6 czerwca jest nieprawomocna; bliscy mogą się od niej odwołać.

Ciało Petelickiego znaleziono w czerwcu 2012 r. w podziemnym parkingu budynku, w którym mieszkał. Znaleziono przy nim broń, z której padł strzał. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci generała przyjęto samobójstwo.

Profil psychologiczny generała

Kwalifikacją prawną wszczętego wtedy śledztwa był art. 151 Kk, który przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 dla tego, kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na życie. Taka kwalifikacja z reguły jest przyjmowana przy śledztwach w sprawie samobójstw.

Prokuratura dostała spis billingów Petelickiego, które przeanalizowano m.in. pod kątem ustaleń, z kim najczęściej kontaktował się on w ostatnim okresie życia. Wpłynęły też ekspertyzy balistyczne i toksykologiczne (wynika z nich, że Petelicki w momencie śmierci nie był pod wpływem środków odurzających czy alkoholu). Ponadto biegły sporządził profil psychologiczny generała.

"Nie natrafili na żaden ślad"

- Nic nie wskazuje, żeby można było zmienić przyjętą kwalifikację wstępną czynu z art. 151, prokuratorzy nie natrafili na żaden ślad, który wskazywałby na udział osób trzecich - mówił w 2012 r. prokurator generalny Andrzej Seremet. Ujawnił, że po przeszukaniu mieszkania generała - łącznie z jego sejfem - nie znaleziono żadnego listu.

Petelicki był generałem w stanie spoczynku; oficerem wywiadu PRL, potem założycielem i pierwszym dowódcą jednostki antyterrorystycznej GROM.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 58 razy 32

  "..prokuratorzy nie natrafili na żaden ślad, który wskazywałby na udział osób trzecich..."
  ==================================================================
  Znaczy się na miejscu zdarzenia byli:
  - osoba pierwsza - ofiara
  - osoba druga - "seryjny samobójca"
  - osób trzecich, czyli świadków nie było.
  I gitara, jakby Ferdek Kiepski powiedział.

 • b.lange

  Oceniono 21 razy 7

  Nie łączył bym tego tzw. samobójstwa ze Smoleńskiem, ale z tym co mówił o rosyjskich serwerach i inwigilacji elektronicznej z kierunku wschodniego (m.in. mówił, że ktoś na wysokim stołku dba o to żeby nasze rządowe sieci teleinformatyczne były przejrzyste dla sąsiadów) wydaje się bardziej prawdopodobne.

 • syngefco

  Oceniono 34 razy 6

  "Petelicki był generałem w stanie spoczynku; oficerem wywiadu PRL, potem założycielem i pierwszym dowódcą jednostki antyterrorystycznej GROM. "

  ... tacy ludzie nie popełniają samobójstw chyba że im ktoś pomoże, a prokuratura jest do doopy, ktoś wysoko postawiony z układami musiał ... (puśćcie wodze fantazji)

 • eye_of_ra

  Oceniono 31 razy 5

  Uczciwy, honorowy i kochający Polskę zginął bo podłożył się reżimowi. W pamięci ludzi zostanie na długo. Pewnie, że to marna pociecha ale zawsze jakaś...

 • wojtusz

  Oceniono 13 razy 5

  Ciszej nad tą trumną.

 • idiomka.blog.pl

  Oceniono 17 razy 3

  Widzę, że uczniowie gimnazjów, bez jakiegokolwiekm doświadczenia i wiedzy o świecie, cieszą się ze zwrotu "osób trzecich", bo nie znają ich znaczenia. I nie wiedzą, że takie określenie istnieje nie od dziś i nie tylko w polskim języku.

 • wojtusz

  Oceniono 3 razy 1

  Wina Tuska!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje