Afganistan. Mina pułapka zabiła polskiego żołnierza

10.06.2013 10:50
Żołnierze podczas ćwiczeń antyterrorystycznych w Kabulu

Żołnierze podczas ćwiczeń antyterrorystycznych w Kabulu (Fot. OMAR SOBHANI REUTERS)

Polski żołnierz, plutonowy Jan Kiepura, zginął dzisiaj rano czasu polskiego w wyniku wybuchu miny pułapki w Afganistanie - poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.
Do zdarzenia doszło na południe od bazy Ghazni podczas patrolu wykonywanego przez żołnierzy plutonu zmotoryzowanego ze składu Zespołu Bojowego CHARLIE. W wyniku wybuchu miny pułapki plut. Jan Kiepura, który był dowódcą drużyny zmotoryzowanej, odniósł ciężkie obrażenia. - Na miejscu rannemu została udzielona pomoc medyczna, jednakże pomimo podjętych prób reanimacji żołnierza nie udało się uratować - powiedział rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych mjr Marek Pietrzak.

Jak informuje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, plutonowy Kiepura rozpoznawał teren i ubezpieczał miejsce, gdzie amerykański zespół oczyszczania sprawdzał drogę na obecność min i innych niebezpiecznych przedmiotów. Dodatkowo żołnierzy ubezpieczały z powietrza polskie śmigłowce bojowe. Po wybuchu miny pułapki na miejsce wezwano też amerykańskie śmigłowce. - Na miejscu nie było kontaktu ogniowego z przeciwnikiem - dodał Pietrzak.

To była jego druga misja zagraniczna

Plutonowy Jan Kiepura pełnił służbę wojskową od 2007 roku. Ostatnio zajmował stanowisko dowódcy drużyny w 1. Batalionie Strzelców Podhalańskich ze składu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Kiepura był doświadczonym żołnierzem, instruktorem walki. Była to jego druga misja zagraniczna. Wcześniej służył w Afganistanie na szóstej zmianie. Był żonaty, osierocił dwóch synów, miał 35 lat.

Zobacz także

Najnowsze informacje