Ruch Narodowy? "Groteska, której nie wolno lekceważyć" [PUBLICYŚCI]

- To groteska, której nie wolno lekceważyć. To zalążek polskiego faszyzmu - mówił o Ruchu Narodowym Waldemar Kuczyński. Publicyści w Poranku Radia TOK FM komentowali pozycję Ruchu Narodowego. Zdaniem Pawła Lisickiego z "Do Rzeczy" RN nie ma szans na dobry wynik w wyborach. - Jeśli traktować to jako zagrożenie, jego realność jest wątpliwa - podkreślił.
Gościem Dominiki Wielowieyskiej w Poranku Radia TOK FM był Artur Zawisza z Ruchu Narodowego. - Jestem przerażona tym, co mówił - przyznała prowadząca podczas spotkania z publicystami. - Idee tego ruchu kojarzą mi się z państwem autorytarnym. To olbrzymie zagrożenie dla demokracji - dodała Wielowieyska.

- W tej chwili to jest polski faszyścik kierowany przez wodzuszków w pampersach, którzy dukając z kartek, nie rozumiejąc jeszcze tego, co jest napisane, wzywają naród, żeby podążył w kierunku, który oni nazywają krainą szczęśliwości - stwierdził Waldemar Kuczyński. - To groteska, która ma ewidentne cechy faszyzmu w dzisiejszej szacie, a której nie wolno lekceważyć. To zalążek polskiego faszyzmu - dodał publicysta.

Kuczyńskiego niepokoi szczególnie fakt, iż nie jest to tendencja wyłącznie polska. - Gdyby pewnego razu ten nurt w europie wziął górę, grozi nam rozpad Unii Europejskiej, powrót Europy do swobodnie fruwających państw i koniec miejsca dla niepodległej Polski - zawyrokował. Agata Nowakowska przyznała, że takie marginalne grupy działają we wszystkich europejskich krajach. - W momencie kryzysu ich atrakcyjność dla zagubionych ludzi rośnie - powiedziała dziennikarka "Gazety Wyborczej".

"PiS obroną przed polskim faszyzmem? Zaskakujące"

Nowakowska podkreślała, że choć naturalnym odruchem jest otoczenie tych ruchów kordonem sanitarnym, socjolodzy postulują coś innego: tworzenie partii i kandydowanie do parlamentów. - Atrakcyjność radykalnych ruchów, które wchodzą do normalnego obiegu politycznego, jest dużo mniejsza - stwierdziła dziennikarka "GW". Jako przykład podała Ligę Polskich Rodzin, początkowo niezwykle radykalne ugrupowanie, które po dostaniu się do Sejmu złagodziło retorykę. I szybko straciło wyborców.

Dziennikarka "GW" zastanawiała się, co może być dziś paliwem radykalnych ruchów. Powątpiewała zarówno w antysemityzm, który dotyczy społecznego marginesu, jak i antyeuropejskość, gdyż Polacy wciąż są euroentuzjastami. - Mamy jeszcze PiS, który flirtował ze skrajną prawicą do momentu, kiedy ta postanowiła się usamodzielnić - zauważyła Nowakowska. - Sytuacja, w której PiS będzie spełniał rolę obrony przed narastającym w Polsce faszyzmem, to zaskakująca konkluzja - stwierdził Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy".

"Jeśli traktować to jako zagrożenie, jego realność jest wątpliwa"

Lisicki podkreślał, że w słowach Zawiszy nie słyszał nic przerażającego. I wskazywał, że Ruch Narodowy ma niewielkie szanse odnalezienia się na scenie politycznej. - Zakładając, że powstanie tego typu formacja, na razie nie widzę możliwości, by dostawała wiele głosów - tłumaczył szef "Do Rzeczy". - Jeśli traktować to jako zagrożenie, jego realność jest wątpliwa - dodał Lisicki.

Uwagę publicystów przykuła obecność na Kongresie Rafała Ziemkiewicza. - Widzę, że RN nie ma swojego przywódcy. A tego typu ruchy opierają się na wodzu, charyzmatycznym osobniku - zastanawiała się Nowakowska, przyznając, że Ziemkiewicz nadawałby się na przywódcę narodowców. Czy nie byłoby to przekroczeniem granicy między publicystyką a polityką? - Nie jest - podkreślał Lisicki, w którego piśmie publikuje Ziemkiewicz.

- Co najmniej kilku moich publicystów jest osobami bardzo rozpoznawalnymi w swoich środowiskach. Pełnią funkcję obywatelską, publiczną - wyjaśniał szef "Do Rzeczy". - Politykiem jest się wtedy, kiedy ubiega się o stanowisko partyjne i dąży się do zdobycia władzy. Sytuacja, kiedy osoba postrzegana jako autorytet występuje i broni pewnych wartości, pozostaje w granicach uprawiania publicystyki - zastrzegł Lisicki.Więcej o:
Komentarze (20)
Ruch Narodowy? "Groteska, której nie wolno lekceważyć" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • anthrax_2

  Oceniono 15 razy 5

  Koleś który za Jaruzelskiego budował polski nacjonalizm pod nazwą Grunwald dzisiaj za Tuska buduje to samo pod nazwą Ruch Narodowy
  Banda idiotów
  Ciekawe ilu się na to złapie

 • wiesscar

  Oceniono 18 razy 2

  komunisci juz tak maja ze wszedzie widza faszyzm, zapakowac w srodki lokomocji i odeslac na Wschod skad przyszli z Armia Czerwona

 • ollala87

  Oceniono 43 razy 13

  Ruch Narodowy to, póki co, organizacja stojąca na straży praworządności i niezależności Polskiej wewnątrz jak i na zewnątrz. Przestrzegam moi Drodzy Polscy Rodacy o nie słuchanie pseudo doktorków profesorków i innych lewackich wysłanników, ponieważ oni teraz będą drążyć i jątrzyć, pokazywać narodowców jako ruch "faszystowski" "nazistowski" i "socjalistyczny". Otóż RN nie wyznawał, nie wyznaje i nie będzie wyznawał tych ograniczonych i odmóżdżonych ideologii. Każdy obywatel naszego Kraju ma pełne prawo do szacunku, niezależności, tożsamości narodowej, bezpieczeństwa i silnej pozycji na globalnej scenie politycznej i rynkowej. Nie pozwolimy na wykorzystywanie naszego dobrego imienia, ani przez masonów ani komunistów ani przez "pseudodemokratów", którzy demokracji nigdy nawet na oczy nie widzieli. Będę stać murem za suwerennością mojego Kraju! Pisze to Polka obudzona ze snu, który przedstawiają obecni rządzący, jako politykę dążącą do rozkradania dziedzictwa mojego i moich Rodaków!

 • plorg

  Oceniono 29 razy 11

  Dlaczego wszystkie nacjonalizmy sa złe i są nazywane faszyzmem, poza jednym - żydowskim.

 • e-komentarz

  Oceniono 20 razy 6

  "Nasza armia przywróci porządek. Albo oni, albo my. To jest wojna"
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14063453,I_Kongres_Ruchu_Narodowego___Nasza_armia_przywroci.html
  Czy władze Państwa zareagują dopiero kiedy będzie pierwsza ofiara tej "wojny"?
  Kto i gdzie będzie wydawał certyfikaty "prawdziwego Polaka" honorowane przez RN?

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 26 razy 2

  .
  Takich bzdur jak powyzej dawno juz nie czytalem.
  .
  Ruchy narodowe sa najzdrowszym przejawem patriotyzmu. To nie ma nic wspolnego z faszyzmem.
  Zydowskie debile , nieroby , siedzace na polskich uniwersytetach dobrze o tym wiedza.
  .
  W czasach wojen, zagrozen , ruchy narodowe to wlasnie te , ktore sa gotowe umrzec za Ojczyzne.
  Wszystkie nasze powstania, walka z okupantami byly prowadzone przez narodowcow, patriotow. Gineli tysiacami wlasnie za narodowe idee. Tak bylo zawsze, za Kosciuszki, w Powstaniach Slaskich, w czasie okupacji hitlerowskiej rowniez.
  Nalezy tez pamietac jak potraktowano tych, ktorzy przezyli ta okupacje . Zydokomuna wybila wszystkich . Co do glowy. Zydowskich siepaczy Narodu Polskiego jest cala lista. Wszyscy uciekli do Izraela, nikt nie zostal skazany. Takie sa polskie realia.
  .
  Wiec wcale sie nie dziwie tym bzdurom o pampersach, dukaniu z kartek itp.
  Typowe zydowskie wyszydzanie . Bylo tego w historii i nie tylko w polskiej wiele.
  .
  A na pokarm dla gawiedzi serwuje sie i inne bzdury typu antyeuropejskosc itp..
  Europa to kontynent, to geografia. Nie ma nic wspolnego z jakimkolwiek narodem. I nigdy nie bedzie miala.
  Miedzynarodowe traktaty okazuja sie zawsze bezwartosciowa kartka papieru. To tylko kwestia czasu. My Polacy dobrze o tym wiemy. Wiara w traktaty kosztowalal nas sporo.
  Nic nie jest wieczne,. Unia tez nie.
  Wieczna jest Polska i Narod. Powinna byc !
  Zydy tego nigdy nie zrozumieja. Zawsze siedzieli na walizkach. Teraz maja swoj Izrael.
  Niech sie o niego martwia.
  .
  .

 • koniu800

  Oceniono 31 razy 7

  żydy z czerskiej najchętniej zakazaliby używania nazwy polska

 • kramka23

  Oceniono 23 razy 7

  Jaki ruch narodowy? Moim zdaniem to ruch narodowo- watykański.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX