"A w ilu proc. Gowin zgadza się z tobą?". Ankieta polityka o PO

JakaPlatforma.org - Gowin przygotował ankietę o PO

JakaPlatforma.org - Gowin przygotował ankietę o PO (Fot. JakaPlatforma.org)

"Przygotowałem 21 pytań dotyczących najważniejszych obszarów polityki" - pisze Jarosław Gowin na swojej nowej stronie JakaPlatforma.org. "Oczywiście ankieta nie obejmuje wszystkich istotnych dla Polaków spraw. Mam jednak nadzieję, że pozwoli ocenić, na ile aktualne są dla Polaków nasze dawne, niezrealizowane jeszcze postulaty" - dodaje i zachęca obywateli do odpowiadania na pytania. Pomija jednak pewne - wydawałoby się istotne dla siebie - wątki...
W zamieszczonej przez Jarosława Gowina w internecie ankiecie znajdziemy pytania z zakresu "ustroju i praw obywatelskich, wartości i polityki wobec rodzin, podatków i kształtu administracji oraz samorządu i edukacji". Jak podkreśla jej autor, większość z nich dotyczy postulatów przedstawianych już przez Platformę na różnych etapach jej historii. "Pozostałe odnoszą się do ważnych dla obywateli kwestii, które w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej" - twierdzi.

Jaki cel były minister sprawiedliwości chce osiągnąć, namawiając wyborców do udziału w tej inicjatywie? Gowin twierdzi, że liczy, iż dzięki niej "na czerwcowej Konwencji Platformy Obywatelskiej najważniejszym tematem będzie właśnie poważna debata nad programem PO". Jednak w przygotowanych przez polityka i jego współpracowników pytaniach brakuje kilku kwestii, z poruszania których Jarosław Gowin jest znany.

Ani słowa o in vitro

W ankiecie pojawiają się zagadnienia, takie jak ewentualne zmniejszenie liczby posłów, wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych czy likwidacja Senatu. Niewiele jednak znajdziemy pytań dotyczących spraw światopoglądowych, z powodu których Gowin wchodził w konflikty z Donaldem Tuskiem. Znajdziemy wprawdzie jedno pytanie na temat małżeństw osób homoseksualnych, ale np. na temat in vitro, aborcji czy związków partnerskich w ankiecie nie pada ani jedno słowo.

Jest to o tyle zaskakujące, że były minister bardzo często podkreśla, jak ważne są dla niego te kwestie. Nawet w opublikowanym pod koniec ubiegłego miesiąca liście otwartym do swoich kolegów z Platformy zaznaczał wagę "wspierania rodziny i tradycyjnych norm obyczajowych".

Jak odpowiada Gowin? W kwestiach ideowych pewny siebie

Po wypełnieniu formularza internauta otrzymuje informację, w ilu procentach jego odpowiedzi pokrywają się z poglądami Jarosława Gowina. Następnie wyniki ankiety można opublikować na Facebooku i obejrzeć odpowiedzi samego Gowina.

Przykładowo: polityk raczej jest za zmniejszeniem liczby posłów o połowę, raczej nie chce likwidacji Senatu i raczej chce wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Wszystkie odpowiedzi Gowina z kategorii "Obywatele i państwo" zaczynają się od słowa "Raczej".

W sprawach ideowych (których nie znajdziemy w ankiecie zbyt wiele) jest już pewniejszy siebie. Na przykład zdecydowanie przeciwstawia się odbieraniu przez państwo dzieci rodzicom w trudnej sytuacji materialnej, zdecydowanie chce wspierać rodziny wielodzietne oraz oczywiście zdecydowanie nie chce równych praw dla małżeństw homoseksualnych.

Szaleństwo na Twitterze. "A ile jest Gowina w Gowinie?"

Pojawiający się na końcu ankiety "Jarosław Gowin zgadza się z Tobą w X procentach" robi w internecie furorę. Twitter oszalał na tym punkcie - jego użytkownicy prześcigają się w deklaracjach, "ile w każdym z nich jest Gowina". "69 proc. Gowina w Szackim. Ta ankieta Gowina to takie pożegnanie z Platformą" - donosi dziennikarz "Polityki" Wojtek Szacki. "Jeśli na każde pytanie odpowiesz "trudno powiedzieć", to Jarosław Gowin zgadza się z tobą w 55 proc." - zauważa z kolei Rafał Hirsch, dziennikarz TVN CNBC.


Fot. Twitter.com

"Czy jesteś za in vitro? Czy jesteś za przymusem rodzenia przez zgwałcone kobiety? Czy jesteś za renegocjacją konkordatu? #niezadanepytania" - to z kolei Zbigniew Hołdys.


Fot. Twitter.com

Ciekawe pytanie pada ze strony dziennikarza "Wprost" Michała Majewskiego: "A ile jest Gowina w Gowinie?".Komentarze (110)
"A w ilu proc. Gowin zgadza się z tobą?". Ankieta polityka o PO
Zaloguj się
 • pazza.eu

  Oceniono 1 raz 1

  A ze mna Gowin zgodzil sie w swojej ankiecie zaledwie w 31 % !!!!!
  YES! YES! FES!!!!! :)))

 • dqxd

  0

  Jaki kretyn :-) wystarczy 100 zl misiecznie na dziecko przeciesz to biedny kraj, zacznie sie nas rodzic jak w indiach zadnych przywilei

 • kobieta1962

  0

  tylko 27%..............Panie Gowin !

 • kobieta1962

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Gowin nie osmieszaj sie Pan . Co masz Pan do zaoferowania POLSKIM KOBIETOM ?! to mnie interesuje ! czy pana poglady ultra konserwatywne to przejaw nienawisci do kobiet ? bo wiekszosc kobiet w Polsce tak je odczuwa . Pan nie nadaje sie na polityka . Polityk musi swoje przekonania i wiare zostawiac w domu a dazyc do kompromisu, czego niestety Pan nie potrafi zrobic. To zupelnie Pana dyskwalifikuje w moich oczach i oczach wyborcow Platformy Obywatelskiej . Pana bardziej interesuje religia i Pana prywatne przekonania od woli panskich wyborcow . WSTYD !

 • klarneta8

  Oceniono 4 razy 2

  Gowin ,to pyszalek i zarozumialec.

 • votannorth

  Oceniono 3 razy 3

  Wiecie, co? Wszedłem na tą stronę i wypełniłem tą ankietę. Wynik : "Jarosław Gowin zgadza się z Tobą w 21%".

  Jestem z siebie dumny.....

 • tp70

  Oceniono 5 razy 3

  Gowin cynicznie żeruje na Platformie !!!
  To nieuczciwe.!
  Jeżeli ma odwagę niech stanie z Tuskiem w szranki wyborcze.
  Ale to tchórz, który jedynie potrafi zza czyimiś plecami podstępnie robić kupę.

 • dadasko

  Oceniono 4 razy 2

  DNA szympansa "zgadza się" z ludzkim w 95%. Ja "zgadzam się" z Gowinem w 50% i jest mi do niego równie daleko

 • aa_6

  Oceniono 4 razy 2

  Jestem przekonana, że J. Gowin już wyszedłby z PO, gdyby widział możliwość założenia partii prawicowej, która ma przed sobą przyszłość. W obecnej sytuacji po prostu bezczelnie żeruje na PO, robiąc przymiarki do założenia w przyszłości takiej partii. Jestem też przekonana, że cynicznie i oportunistycznie ten jakoby ideowy polityk, któremu tak są bliskie różne wartości moralne, będzie się starał wystartować w następnych wyborach parlamentarnych z listy PO, byle tylko dostać się do sejmu i móc tam dalej... ryć pod Tuskiem i osłabiać tę partię, by zbudować własną, jakąś "nowoczesno-fundamentalistyczną" partię. Mam jednak nadzieję, że to są ostatnie podrygi ostrygi, czyli że po prostu D. Tusk w żadnym wypadku na liście wyborczej PO go nie umieści. Koniec. Kropka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje