"Der Spiegel": NATO ma braki w uzbrojeniu. Będzie mieć problem z reakcją

09.06.2013 16:09
Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen (Fot. Virginia Mayo AP)

NATO jest zdaniem sekretarza generalnego sojuszu Andersa Fogha Rasmussena tylko w ograniczonym stopniu zdolne do działania z racji braków w uzbrojeniu - podał dziś tygodnik "Der Spiegel", powołując się na poufną analizę wewnętrzną sojuszu.
Na liście Rasmussena znalazło się 15 dziedzin wojskowych, stwarzających poważne problemy - czytamy w wydawanym w Hamburgu magazynie. Z raportu wynika, że europejscy partnerzy NATO do tej pory nie zrealizowali wspólnie uzgodnionych celów w dziedzinie wyposażenia armii.

"Potrzebuje 235 takich maszyn, ma - 81"

Raport wzbudza niepokój też i dlatego, że niektóre niedomagania uwidoczniły się już dwa lata temu podczas interwencji NATO w Libii.

Sojuszowi Północnoatlantyckiemu brak jest - zdaniem Rasmussena - wystarczających zapasów amunicji precyzyjnej, a także samolotów cystern (samoloty tankowania powietrznego). NATO potrzebuje 235 takich maszyn, lecz sojusz - bez USA - ma ich tylko 81. Brakującą resztę muszą zapewnić Amerykanie, co jest niezgodne z przyjętym założeniem, by USA ponosiły tylko połowę obciążeń związanych z uzbrojeniem Sojuszu.

"Wszyscy muszą zwiększyć wysiłki"

Jak pisze "Der Spiegel", braki występują także w służbach medycznych, wyposażeniu elektronicznym, służącym do zakłócania pracy urządzeń przeciwnika, oraz w uzbrojeniu sił specjalnych. - Większość uczestników Sojuszu musi zwiększyć wysiłki - powiedział Rasmussen, cytowany przez "Spiegla". Zdaniem tygodnika nie należy jednak spodziewać się poprawy sytuacji przed rokiem 2019.

"Der Spiegel" cytuje szefa amerykańskiego resortu obrony Chucka Hagla, który mówi, że armia amerykańska nie zamierza w dalszym ciągu wyręczać europejskich partnerów.

Zobacz także
Komentarze (92)
"Der Spiegel": NATO ma braki w uzbrojeniu. Będzie mieć problem z reakcją
Zaloguj się
 • sizar-sizar

  0

  Oficjalnie problemy z uzbrojeniem. Nieoficjalnie - nawet nie mają zamairu sprobowac się ruszyć w razie czego: www.youtube.com/watch?v=oMQ5GjXPd8g

 • rabbinhood

  0

  Pewnie trzeba gościowi wytłumaczyć że istnieje takie słowo jak kryzys i ograniczone zasoby środków. Ja wiem że udziałowcy firm zbrojeniowych chcą w tak trudnych czasach zarabiać coraz więcej, tak strasznie mi przykro, ale nie mogę się na to zgodzić. Cała wojna z terroryzmem to papierowy tygrys.

 • mille666

  Oceniono 2 razy -2

  Bez wojny nie da się żyć, a bez samolotów cystern nie jesteśmy już dalej bronić Europy przed naporem hunów!

  Napiszcie lepiej kto Europie "da" te samoloty, ile kosztują i ile dostaną w łapę decydenci w nato.

 • w.kropa

  Oceniono 2 razy 0

  Zawsze mozna okroic dzieciom, emerytom, na leczenie itp. te oszczednosci pozwola szybko wzmocnic NATO .
  Jak to zrobic moga pokazac rzadzacy nad Wisla, oni doprowadzili to do perfekcji .

 • doda785

  Oceniono 2 razy 2

  te braki , gdyby przyszło co do czego to NATO uzupełnić jest w stronie w trymiga.....

 • doni72

  Oceniono 4 razy 4

  @bogota1-1
  Zgadzam sie z Toba w wiekszosc,ale konkludujac poprostu twierdze ze nie zyjemy w demokracji,a w iluzji demokracji.Polskich zolnierzy nie nazywalem nigdy mordercami (sam bylem w wjsku 2 lata) ale tych co kreuja ten "matrix" mamy prawo otakowac i zadawac niewygodne ptania przy pewnej dozie autorefleksji,a nawet obowiazek.

 • kolejorz63

  Oceniono 6 razy -4

  Amerykanie nie prowadzą już nawet ćwiczeń wojskowych z europejskimi krajami NATO ze względu na zacofanie tych krajów w dziedzinie łączności.Bez wsparcia Ameryki NATO jest bezbronne.

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  @bogota1-1
  Akurat za sluzbe zdrowia place 118 Euro miesiecznie,a rocznie do okolo 300 euro jest wlasne ryzyko i do takiej sumy jezeli choruje ponosze koszty ekstra.Sprawa druga to jest to ze ten artykul nie dotyczy rzeczy ktore wymieniles.Oczywiscie ze za wszystko sie placi nie tylko w formie pienieznej,istnieje cos takiego jak cena moralna,cena krwi.Jeszcze wypada sie glebiej zastanowic w czyim interesie ponosimy koszty i jakie beda konsekwencje danych posuniec.

 • bornintheusa

  Oceniono 12 razy -2

  PRZEZORNY ZAWSZE ZABEZPIECZONY !!! nikt nie wie co przyjdzie do glowy nietrzezwemu Putinowi. Gdyby miesiac temu ktos powiedzial ze Putin wezmie rozwod z zona zeby zawrzec zwiazek z Miedwiediewem to wszyscy uznali by go za waria !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje