"Der Spiegel": NATO ma braki w uzbrojeniu. Będzie mieć problem z reakcją

09.06.2013 16:09
Anders Fogh Rasmussen

Anders Fogh Rasmussen (Fot. Virginia Mayo AP)

NATO jest zdaniem sekretarza generalnego sojuszu Andersa Fogha Rasmussena tylko w ograniczonym stopniu zdolne do działania z racji braków w uzbrojeniu - podał dziś tygodnik "Der Spiegel", powołując się na poufną analizę wewnętrzną sojuszu.
Na liście Rasmussena znalazło się 15 dziedzin wojskowych, stwarzających poważne problemy - czytamy w wydawanym w Hamburgu magazynie. Z raportu wynika, że europejscy partnerzy NATO do tej pory nie zrealizowali wspólnie uzgodnionych celów w dziedzinie wyposażenia armii.

"Potrzebuje 235 takich maszyn, ma - 81"

Raport wzbudza niepokój też i dlatego, że niektóre niedomagania uwidoczniły się już dwa lata temu podczas interwencji NATO w Libii.

Sojuszowi Północnoatlantyckiemu brak jest - zdaniem Rasmussena - wystarczających zapasów amunicji precyzyjnej, a także samolotów cystern (samoloty tankowania powietrznego). NATO potrzebuje 235 takich maszyn, lecz sojusz - bez USA - ma ich tylko 81. Brakującą resztę muszą zapewnić Amerykanie, co jest niezgodne z przyjętym założeniem, by USA ponosiły tylko połowę obciążeń związanych z uzbrojeniem Sojuszu.

"Wszyscy muszą zwiększyć wysiłki"

Jak pisze "Der Spiegel", braki występują także w służbach medycznych, wyposażeniu elektronicznym, służącym do zakłócania pracy urządzeń przeciwnika, oraz w uzbrojeniu sił specjalnych. - Większość uczestników Sojuszu musi zwiększyć wysiłki - powiedział Rasmussen, cytowany przez "Spiegla". Zdaniem tygodnika nie należy jednak spodziewać się poprawy sytuacji przed rokiem 2019.

"Der Spiegel" cytuje szefa amerykańskiego resortu obrony Chucka Hagla, który mówi, że armia amerykańska nie zamierza w dalszym ciągu wyręczać europejskich partnerów.

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • wojtek_kwiecien

  Oceniono 81 razy 81

  Rasmussen z przypiętą flagą narodową Gruzji. Ostro gimnazjaliści stażyści polecieli z wyobraźnią.

 • tenare

  Oceniono 36 razy 36

  Anders Mikheil Fogh Rasmussen Saakashvili
  jak by ktoś pytał

 • jamj

  Oceniono 29 razy 19

  "Der Spiegel" cytuje szefa amerykańskiego resortu obrony Chucka Hagla, który mówi, że armia amerykańska nie zamierza w dalszym ciągu wyręczać amerykańskich partnerów.
  ====================================================================
  Jedyne państwo w Europie XX wieku, które wiedziało na czym polega funkcjonowanie sił zbrojnych, to były Niemcy. Obie wojny światowe de facto zakończyły państwa w pełni lub częściowo pozaeuropejskie, to jest USA i Rosja. W XXI wieku w Europie nie ma już państwa zdolnego do samodzielnej obrony , dobrze, że Rosja ma inne możliwości tresowania Europejczyków, więc na razie zagrożenia militarnego z jej strony nie ma.

 • jamj

  Oceniono 19 razy 15

  A dlaczego w dziale "polska" jest artykuł dotyczący całego NATO? Czyżby nowa odmiana MEGALOMANII NARODOWEJ redakcyjnych "ekspertów" ?

 • vbn53

  Oceniono 12 razy 12

  Wyborcza ma braki w intelekcie. Wstyd!!!

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 12 razy 12

  Anders Fogh Rasmussen to ten, co siedzi za Saakaszwilim?

 • krzysiozboj

  Oceniono 14 razy 12

  W sumie z tą Libią to się nam upiekło, NATO ledwie co się wybroniło po ataku Kadafiego na nasz sojusz, podzielam zdanie że następnym razem tyle szczęścia może nie być i trzeba zwielokrotnić uzbrojenie.

  ps
  zdjęcie skomentowali już inni :))

 • douglasmclloyd

  Oceniono 18 razy 10

  Stany wydają na zbrojenia więcej niż reszta świata i jeszcze NATO niedozbrojone jest?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje