Olejniczak: Zmieniłem zdanie ws. uboju rytualnego. Rozenek: Witamy na pokładzie, Wojtku

09.06.2013 14:22
Wojciech Olejniczak

Wojciech Olejniczak (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Wojciech Olejniczak zadeklarował w Radiu ZET, że zmienił zdanie na temat uboju rytualnego. - Jestem absolutnym przeciwnikiem - powiedział były minister rolnictwa, a obecnie eurodeputowany SLD, który podpisał rozporządzenie zezwalające na ubój rytualny.
Olejniczak przyznał, że - podpisując rozporządzenie na ubój rytualny - kierował się potrzebami ludzi innych wyznań. - Liczyłem wtedy, że będzie to niszowa sprawa, dla ludzi innych wyznań, którzy mieszkają w Polsce. To stał się wielki przemysł - uzasadnił swoją zmianę stanowiska. - Powinniśmy pozostać krajem, w którym są ograniczenia uboju rytualnego, i przekonywać tych, którzy tkwią w tych ideologiach religijnych - dodał Olejniczak. - Bardzo się cieszę. Witamy na pokładzie, Wojtku - skomentował jego słowa Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Sejm zajmie się projektem legalizującym ubój bez ogłuszania

Ubój zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony od 2002 roku na mocy Ustawy o ochronie zwierząt. Sprzeczne z tą Ustawą rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostało uchylone przez Trybunał Konstytucyjny, a obowiązujące obecnie rozporządzenie unijne pozwala krajom członkowskim na zachowanie wyższych standardów. Mimo jednoznacznego zakazu w wielu polskich rzeźniach nadal zarzynane są przytomne zwierzęta.

We wtorek sejmowa komisja rolnictwa postanowiła, że Sejm będzie pracował nad rządową ustawą legalizującą w Polsce ubój bez ogłuszania. Pod pozorem zakazu tylko jednej stosowanej do niedawna technik (odwracania krowy do góry nogami przed podcięciem szyi) rządowy projekt zmiany ustawy przywraca zabronione obecnie uśmiercanie zwierząt bez ogłuszania. Projekt ten nie skraca czasu przedśmiertnej męczarni zwierząt ani nie reguluje praktyk uboju rytualnego. Między innymi dlatego nie został przyjęty przez sejmową komisję rolnictwa i został skierowany do poprawienia w podkomisji. 

Manifestacja przed Ministerstwem Rolnictwa

W związku z projektem 12 czerwca pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie planowana jest manifestacja przeciwników legalizacji uboju rytualnego. - Ministerstwo Rolnictwa i rząd powinny wziąć pod uwagę nastroje polskiego społeczeństwa i wyniki badania opinii publicznej, która jednoznacznie sprzeciwia się zalegalizowaniu uboju bez ogłuszania - mówi Ewa Gebert, prezes OTOZ-Animals. 

Jak wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez GFK Polonia i CBOS, 61-65 procent polskiego społeczeństwa jest przeciwna ubojowi zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania przy 14-26 procentach bez zdania na ten temat. 

Zobacz także
Komentarze (163)
Zaloguj się
 • kamuta

  Oceniono 304 razy 264

  Prawda jest taka, że za ubojem rytualnym stoją wielkie interesy ludzi zajmujących się handlem mięsem.
  Zachód przyzwyczaił się, że może kupić tanio halal z Polski i teraz bardzo się irytuje że w Polsce są próby zatrzymania tego nie do końca legalnego procederu.
  Zobaczycie, że zrobią wszystko by można było zarzynać na żywca bydło w Polsce. Nasz rząd się sprzedaje jak tania dziwka.
  Szkoda tylko tych zwierząt.

 • mojaopinia11

  Oceniono 257 razy 231

  Każdy boi się cierpienia. Zwierzę też. Na cierpieniu nie można zarabiać. Jestem całym sercem za zakazem uboju rytualnego.

 • vomitorium1

  Oceniono 211 razy 183

  zwierzęta są ateistami
  (może z wyjątkiem danieli (?))
  i nie życzą sobie
  uboju rytualnego

 • czciciel_stworzonego

  Oceniono 196 razy 168

  Nie może być tak, że religie służą za usprawiedliwienie do czynienia zła. Zło zawsze jest złem, bez względu na to, że pewna grupa ludzi uważa, że to zło nakazał jej czynić jakiś niewidzialny pan.

 • 46greg

  Oceniono 148 razy 138

  W Polsce torturuje się krowy przed śmiercią. Obecnie - lekceważąc polskie prawo - krowy w Polsce ubija się zgodnie z islamskim halal i żydowskim kosher. Jest to metoda okrutna. Krowę zamyka się w specjalnej klatce i podrzyna szyję. Przecina się tętnicę i żeby krowa nie ryczała z bólu, żywcem wycina się tchawicę wraz z krtanią. Potem zwierzę wyrzuca się z klatki na posadzkę, żeby tam zdechła z wykrwawienia. Ogłupiałe bólem zwierzęta wstają i chodzą jeszcze przez parę minut, zanim zdechną. W tym czasie rzeźnicy obrabiają kolejne krowy. Wstyd mi, że takie barbarzyństwo ma miejsce w XXI wieku w Polsce. Wykaz tych rzeźni jest na stronie internetowej polskiej ambasady w Egipcie a o szczegóły pytać na stronie islamskiej kultury (?) uslugihalal@wp.pl

 • xelene

  Oceniono 134 razy 114

  uboj rytualny = ubojnie PSLu

 • prezio3

  Oceniono 122 razy 108

  To właśnie pokazuje skalę debilizmu obecnego rządu. Najpierw coś bezmyślnie podpisuje i uchwala mimo tysięcy sprzeciwów i analiz bo ja wiem lepiej a po pięciu minutach - jednak nie miałem racji !!! Do ku... nędzy co za kraj !!!!

 • glos_europy

  Oceniono 146 razy 32

  Zakaz nie przejdzie... Michnik z cała Agorą, Kwaśniewski, Cioszewicz, Sikorkski z zona i wielu innych musza jeśc koszerne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje