Olejniczak: Zmieniłem zdanie ws. uboju rytualnego. Rozenek: Witamy na pokładzie, Wojtku

09.06.2013 14:22
Wojciech Olejniczak

Wojciech Olejniczak (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Wojciech Olejniczak zadeklarował w Radiu ZET, że zmienił zdanie na temat uboju rytualnego. - Jestem absolutnym przeciwnikiem - powiedział były minister rolnictwa, a obecnie eurodeputowany SLD, który podpisał rozporządzenie zezwalające na ubój rytualny.
Olejniczak przyznał, że - podpisując rozporządzenie na ubój rytualny - kierował się potrzebami ludzi innych wyznań. - Liczyłem wtedy, że będzie to niszowa sprawa, dla ludzi innych wyznań, którzy mieszkają w Polsce. To stał się wielki przemysł - uzasadnił swoją zmianę stanowiska. - Powinniśmy pozostać krajem, w którym są ograniczenia uboju rytualnego, i przekonywać tych, którzy tkwią w tych ideologiach religijnych - dodał Olejniczak. - Bardzo się cieszę. Witamy na pokładzie, Wojtku - skomentował jego słowa Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Sejm zajmie się projektem legalizującym ubój bez ogłuszania

Ubój zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony od 2002 roku na mocy Ustawy o ochronie zwierząt. Sprzeczne z tą Ustawą rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostało uchylone przez Trybunał Konstytucyjny, a obowiązujące obecnie rozporządzenie unijne pozwala krajom członkowskim na zachowanie wyższych standardów. Mimo jednoznacznego zakazu w wielu polskich rzeźniach nadal zarzynane są przytomne zwierzęta.

We wtorek sejmowa komisja rolnictwa postanowiła, że Sejm będzie pracował nad rządową ustawą legalizującą w Polsce ubój bez ogłuszania. Pod pozorem zakazu tylko jednej stosowanej do niedawna technik (odwracania krowy do góry nogami przed podcięciem szyi) rządowy projekt zmiany ustawy przywraca zabronione obecnie uśmiercanie zwierząt bez ogłuszania. Projekt ten nie skraca czasu przedśmiertnej męczarni zwierząt ani nie reguluje praktyk uboju rytualnego. Między innymi dlatego nie został przyjęty przez sejmową komisję rolnictwa i został skierowany do poprawienia w podkomisji. 

Manifestacja przed Ministerstwem Rolnictwa

W związku z projektem 12 czerwca pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie planowana jest manifestacja przeciwników legalizacji uboju rytualnego. - Ministerstwo Rolnictwa i rząd powinny wziąć pod uwagę nastroje polskiego społeczeństwa i wyniki badania opinii publicznej, która jednoznacznie sprzeciwia się zalegalizowaniu uboju bez ogłuszania - mówi Ewa Gebert, prezes OTOZ-Animals. 

Jak wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez GFK Polonia i CBOS, 61-65 procent polskiego społeczeństwa jest przeciwna ubojowi zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania przy 14-26 procentach bez zdania na ten temat. 

Zobacz także
Komentarze (163)
Olejniczak: Zmieniłem zdanie ws. uboju rytualnego. Rozenek: Witamy na pokładzie, Wojtku
Zaloguj się
 • chris1978

  0

  Jeśli ktoś twierdzi, że nie ma znaczenia w jaki sposób zwierzę jest zabijane, równie dobrze może stwierdzić, że nie widzi różnicy między wyrokami śmierci wykonywanymi obecnie w USA, a średniowiecznymi egzekucjami typu rozdzieranie na kawałki itp. A Olejniczak już dawno powinien odejść z SLD, bo to partia bez przyszłości, jedyne, co jest w stanie osiągnąć, to dbać o interesy kilku starych aparatczyków i opóźniać zjednoczenie lewicy.

 • michos56

  Oceniono 4 razy 4

  Przy okazji tych rytualnych mordów na zwierzętach wychodzi cała wredność natury ludzkiej. Nasi prawodawcy dopuszczający rytualne rzezanie na potrzeby religijnych ortodoksów, czyli ekstremistów, kierują się koniecznością zaspokojenia chęci zysku za wszelką cenę części polskich hodowców. Ci pazerni politycy też kierują się żądzą pieniądza, bo liczą, że im lobby rytualnych mordów na krowach zapewni głosy w wyborach. Tym cynikom politycznym można podpowiedzieć, że sporo szmalu można zarobić przyjmując w naszych klinikach dziewczynki w celu rytualnego wycięcia łechtaczek, bo ci kapłani, którzy to robią, używają brudnych żyletek, a u nas byłoby sterylnie no i byłaby kapucha.

 • andaraos

  Oceniono 2 razy 2

  "Liczyłem wtedy, że będzie to niszowa sprawa, dla ludzi innych wyznań, którzy mieszkają w Polsce."

  Trzeba być kretynem, by uwierzyć w tak dziecinne tłumaczenie, bo "niszowe" znęcanie się nad zwierzętami jest równie obrzydliwe, jak masowe.
  Już wolę "miłość" Prezydenta Komorowskiego do dubeltówki.

  Szczególnie obrzydliwa jest religia promująca sadyzm.

 • kieliszki

  Oceniono 3 razy 3

  Co to w ogóle za temat... jak można w ogóle zastanawiać się nad legalizacją takiego podrzynania gardeł? Czym się różni cierpienie zwierzęcia od cierpienia człowieka?

  To miałoby być legalne, ale marihuana zakazana.

  Prawa w tym państwie nie stanowi się przez logikę. Prawo w tym państwie stanowi pierdoIona wojna lobbystów. :/

 • filthpurger

  0

  olejniczak thumbs up !!!

 • tua-reg

  Oceniono 2 razy 2

  Kogo to, qrva, wzrusza co zmienia Olejniczak. Tak naprawde!

 • christhin

  Oceniono 2 razy 2

  Zwierzęta mają czucie jak ludzie,czy można ludzi mordować długo i odrzynać im głowy po odwróceniu do góry nogami.Bilans jest zawsze ten sam,my je zarzynamy , a przyroda się mści i mamy co mamy,powodzie itd.A może tyle samo ludzi zarzynają siły wyższe w wypadkach! nie jesteśmy sami!!!!!!!!!!!!! Bilans cierpień i miłości musi się zgadzać inaczej zginiemy. Mówią,że wtedy ............ nas wezmą! Zysk brudny to jak zatrute jedzenie.

 • dr_bloger

  Oceniono 3 razy 1

  Kompromis: zezwolić, ale tylko w Oświęcimiu.

 • rt-z

  Oceniono 4 razy 0

  Olejniczak - aha! to takie buty! alem byl glupi.
  Teraz to juz nie jestem glupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje