Policjanci śpią na ławkach i kartonach, są sfrustrowani - stąd agresja. Szef związku zawodowego tłumaczy funkcjonariuszy

Dziś w nocy w stolicy kraju Ankarze ok. 5 tys. demonstrantów zebrało się na placu Kizilay, w centrum miasta. Zostali zaatakowani przez setki policjantów, którzy gazem łzawiącym i armatkami wodnymi usiłowali ich rozpędzić

Dziś w nocy w stolicy kraju Ankarze ok. 5 tys. demonstrantów zebrało się na placu Kizilay, w centrum miasta. Zostali zaatakowani przez setki policjantów, którzy gazem łzawiącym i armatkami wodnymi usiłowali ich rozpędzić (Fot. STRINGER REUTERS)

Agresja i nadużycie siły, o które powszechnie oskarżane są służby porządkowe w Stambule i Ankarze, to zdaniem szefa związku zawodowego policjantów efekt frustracji. Policjanci zwiezieni masowo z całego kraju, mają spać na ławkach i kartonach.
Faruk Sezer, szef związku zawodowego policjantów Emniyet-Sen broni kolegów, którym zarzuca się nadużywanie władzy i środków przymusu bezpośredniego podczas starć z protestantami w stolicy Turcji - Ankarze i Stambule, gdzie ponad tydzień temu wybuchły antyrządowe zamieszki.

Sezer mówił, że policjanci są sfrustrowani, niedożywieni i przemęczeni - zwieziono ich z całego kraju, by pilnowali porządku, ale nie zapewniono odpowiednich warunków bytowych - funkcjonariusze nie mają gdzie spać - jako łóżko służą im ławki czy kartony. Są na służbie nieprzerwanie po kilkadziesiąt godzin, nawet 120 (!). - Jak społeczeństwo ma szanować policjanta, którego widzi śpiącego na ziemi? - pyta retorycznie Sezer na łamach tureckiego dziennika "Hurriyet Daily".

Zapowiada, że jego organizacja przygotuje dokumentację fotograficzną, która ma pokazać, w jakich warunkach żyją policjanci.

Służby porządkowe są powszechnie krytykowane za nieuzasadnioną w wielu przypadkach przemoc w stosunku do demonstrantów. Słynne stało się zdjęcie kobiety w czerwonej sukience bez powodu zaatakowanej przez policjanta gazem. Za to, jak policjanci traktowali protestujących w parku Gezi, przeprosił na Twitterze gubernator Stambułu - Hüseyin Avni Mutlu, pisząc o "poszczególnych błędach" i "tysiącu wymówek".

Sezer mówiąc o złych warunkach pracy policjantów powiedział, że od początku zamieszek, aż sześciu z nich popełniło z tego powodu samobójstwo. Jednak tej informacji nie potwierdzają władze.

Powtarzające się od końca maja demonstracje na wielkim stambulskim placu Taksim, które początkowo były tylko protestem tureckiej młodzieży przeciwko rządowym planom zabudowy placu i sąsiedniego parku (ma tam powstać meczet i centrum handlowe), przekształciły się w ruch polityczny. Pod wpływem przemocy policji wobec demonstrantów wystąpienia te nabrały politycznego charakteru.

Zobacz także
 • Prof. Tadeusz Bartoś, filozof Bartoś: kara dla ks. Lemańskiego to łamanie wolności słowa. Ośmiesza Kościół
 • Tysiące protestujących na placu Taksim 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o starciach w Turcji
Komentarze (51)
Policjanci śpią na ławkach i kartonach, są sfrustrowani - stąd agresja. Szef związku zawodowego tłumaczy funkcjonariuszy
Zaloguj się
 • nicram112

  Oceniono 3 razy 3

  sojusz panstwa z religia zawsze konczy sie faszyzmem - nie ma znaczenia jaka to religia i jakie to panstwo:
  Hiszpania, Rosja, Iran, Turcja czy Polska pod rzadami skur.wieli wylizujacych smietane z nózek episkopatu (PIS, PO a nawet tzw lewica)

 • zenon444

  0

  Nie ma prawdziwego przekazu na temat Turcji przekażcie dalej tą relację na żywo: Istambuł, Taksim – gdzie są prawdziwe informacje?

  Tło: Tayyıp i alkohol po 22-giej

  By zrozumieć frustrację ludzi trzeba cofnąć się o kilka lat. My cofniemy się do maja tego roku. Mianowicie, jak w Polsce tak i tu, pierwszego dnia miesiąca jest coroczne święto pracy. Odbywają się marsze, wiece i protesty. Czasami służą one do promocji partii politycznych, innym razem do upamiętnienia ofiar walczących o niepodległość przeciwko USA.

  W ostatnich latach demonstracje pierwszo majowe stają się powodem do starć z policją, gdyż w tych pierwszych dniach maja policja nadużywa siły, a mianowicie używa gazu i siły fizycznej przeciwko zebranemu społeczeństwu, nawet gdy ono tylko przechodzi wykrzykując rewolucyjne hasła. W 2012 jak i w tym, brutalność policji była tak duża, że protesty nie trwały jeden dzień, jak we wcześniejszych latach, tylko rozciągnęły się na kilka. Ponadto, Tayyıp, który od jakiegoś czasu wykazuje coraz to bardziej autorytarne zapędy, zaczął kontrolować spożywanie i sprzedaż alkoholu.

  obserwatorpolityczny.pl/?p=11773

 • traianusmaster

  0

  Protestującymi, nie protestantami, ech...

 • sniezka55

  0

  Czy ja dobrze czytam ? ,, Policjanci śpią w kartonach " A co z ciepłą zupką ?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 6 razy 0

  Dobre pałowanie tym wandalom nie zaszkodzi a i policja se ulży.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  @awaro36
  Masz czas na zakup tureckich akcji do 14 czerwca. Demonstracje poparcia dla Erdogana w Ankarze 15 czerwca, a rekordowa w Istambule (2+ miliony) dzień później.
  Po 16 czerwca hossa. wzmacniana pogromami homoseksualistów i chłostami brzydkich feministek (ładniejsze ułaskawione).
  Może podpiszą z Rosją umowę o wymianie aresztantek?
  Problem w tym że zarówno rosyjscy jak i tureccy policjanci odmawiają gwałcenia rodzimych aresztantek bo czują szczerą odrazę do feministek, Femen, Puissy Riot i ich tureckich odpowiedników. Kierownictwa resortów siłowych liczą że importowane aresztantki bardziej nadają się do wynagrodzenia trudów pracy funkcjonariuszy...
  Koszty badań na nosicielstwo HIV maja pokryć kraje pochodzenia.
  Praktyczna realizacji podpisanych umów nastąpi z opóźnieniem bo okres inkubacji wynosi 3 miesiące.

 • awaro36

  Oceniono 1 raz -1

  Niech dymia jeszcze ze 2 tygodnie ,bo wycofalem na spadkach pieniazki z tureckiej gieldy (stracilem JAKIES 4% i chcialbym by dalej gielda turecka spadala by miec satysfakcje z dobrego ruchu inwestycyjnego.po wiekszych spadkach bede mogl kupic papiuery taniej i moze zarobic .

 • gw_ciagle_klamie

  Oceniono 7 razy -7

  Jestem pederastą i dawnym kapusiem ubeckim, kupuję i czytam od deski do deski Wyborczą, głosuję na PO, jestem za małżeństwami pederastów i za aborcją. Moim ulubionym zespołem jest Topłan, a z książek to uwielbiam panią Środę i pana Hartmana. I jeszcze lubię panią Szczukę i tvn. Nienawidzę Kościoła i prawicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje